Zmęczenie, zaburzenia widzenia, równowagi i czucia… Czy to stwardnienie rozsiane?

Zmęczenie, zaburzenia widzenia, równowagi i czucia… Czy to stwardnienie rozsiane?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

stwardnienie rozsiane - co to jest?rozpoznanie stwardnienia rozsianegoleczenie stwardnienia rozsianegozawroty głowy a stwardnienie rozsianerozpoznanie stwardnienia rozsianegozaburzenia równowagi a stwardnienie rozsianeStwardnienie rozsiane dotyka zazwyczaj 20- i 30-latków, częściej kobiet niż facetów, wywracając ich życie wzwyż nogami. powód? SM to choroba autoimmunologiczna, ma charakter postępujący i może prowadzić do poważnej niesprawności. Co to znaczy w praktyce? W chorobie tej komórki, które mają nas bronić przed zakażeniami wywołanymi np. wirusami, mylą się i niszczą osłonki mielinowe nerwów.

Dlatego tak ważne bywa wczesne rozpoznanie stwardnienia rozsianego i podjęcie odpowiedniej terapii, kiedy mankamenty komórek nie okazują się jeszcze tak duże. – W porę postawiona diagnoza i odpowiednie leki okazują się w stanie spowolnić rozwój przypadłości, dodatkowo złagodzić jej niezwykle bolesne i utrudniające normalne funkcjonowanie skutki - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Neuro-Care w Katowicach, specjalizująca się w kuracji chorych na SM.

Uwaga na niewyraźne widzenie i mrowienia kończyn

Na co więc zwrócić uwagę? Jednym z najwcześniejszych objawów SM okazują się zaburzenia widzenia, będące skutkiem pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego i zmian, jakie zachodzą w nerwie wzrokowym. Objawiają się niewyraźnym i zamazanym widzeniem, a także nagłym zaniewidzeniem albo ślepotą oka. skutki mogą wystąpić nagle. Mogą  posiadać także postać narastającą w ciągu kilku dni albo postać nawracającą. Chorzy skarżą się wtedy na bóle gałki ocznej, obraz staje się wyblakły, mniej jaskrawy. często towarzyszy temu podwójne widzenie, utrata kontrastu oraz zaburzenia widzenia kolorów. szybkie wprowadzenie leków może uratować wzrok – mówi dr Kłodowska-Duda.

Kiedy jeszcze musi się zapalić czerwona lampka? – Gdy pojawią się tzw. rzuty czuciowe w postaci odrętwień, mrowienia, uczucia kłucia szpilkami. są to problemu odczuwalne zwłaszcza w obrębie rąk, stóp, tułowia i na twarzy. Mogą także objąć kilka partie ciała jednocześnie. szczególnie charakterystyczne dla SM bywa wrażenie przepływu prądu przez kręgosłup - tłumaczy dr Kłodowska-Duda.

Dotkliwe skurcze mięśni i zawroty głowy

Nie należy bagatelizować także uczucia przewlekłego osłabienia, bólu albo kurczów mięśni. Według National MS Society ponad połowa chorych na SM podaje to jako najczęstszy objaw wczesnego stadium własnej przypadłości. – Niepokojące okazują się szczególnie przewlekłe i bolesne uczucia sztywności oraz skurcze mięśni. często towarzyszą im także niekontrolowane, nieprzyjemne ruchy przypominające szarpnięcie kończyny. Ból umiejscawia się zwykle na nogach, ogólny bywa także ból pleców –  mówi specjalistka.

Równie wielokrotnie, co bóle mięśni, wczesnymi symptomami SM mogą być zmęczenie i osłabienie. pojawia się ono nawet u 80 procentach chorych. – Może przybierać charakter męczliwości, kiedy czujemy się więcej zmęczeni nawet po niewielkim wysiłku, może posiadać także postać zmęczenia ruchowego, jakie pojawia się np. po spacerze. często u chorych pojawia się nietolerancja ciepła, a także zmęczenie ogólne mogące przeprowadzać w zespół przewlekłego zmęczenia. skutki te mogą pozostać nawet kilka tygodni. Co ciekawe, mogą także nagle zniknąć - mówi dr Kłodowska-Duda.

Część chorych jako pierwsze skutki zgłasza zawroty głowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi. – Takie problemu zwykle pojawiają się przy chodzeniu, przy zmianie pozycji np. podczas wstawania z krzesła albo łóżka. Wpływają one znacząco na codzienność chorego, mogą także powodować kontuzje w wyniku upadku – wyjaśnia dr Kłodowska-Duda.

Stwardnienie rozsiane i problemy intymne

SM wpływa także na zdrowie intymne. Aż 80 procentach chorych uskarża się na poważne problemy z pęcherzem moczowym. Chorzy na SM doświadczają silną konieczność częstego oddawania moczu i napieranie na pęcherz. chorobie towarzyszy także  NTM, czyli mimowolne i nieświadome nietrzymanie moczu.

Wpływ natomiast, jaki SM ma na centralny układ nerwowy sprawia, że u chorych pojawiają się zaburzenia seksualne. U kobiet mogą one przybrać postać niewrażliwości łechtaczki, zaniku zdenerwowania mięśni pochwy, utraty libido i utraty zdolności osiągania orgazmu. U facetów najczęstszym objawem okazują się zaburzenia erekcji.

Stwardnienie rozsiane i zaburzenia poznawcze

Jednym z wczesnych objawów SM bywają zaburzenia poznawcze. – Osoby z rozwijającym się stwardnieniem rozsianym zgłaszają problemy z pamięcią oraz koncentracją. Nierzadko pojawiają się problemy językowe. zaburzeniom tym towarzyszyć może depresja – wylicza dr Kłodowska-Duda. Zdarzają się zaburzenia nastroju – nawet skrajne – od rozdrażnienia po euforię, dodatkowo gwałtowne napady płaczu oraz śmiechu. Z problemem depresji zazwyczaj mimo wszystko borykają się osoby, którym postawiono już diagnozę.

Ważna bywa diagnostyka

U licznych chorych pojawiają się też inne skutki, zależne od tego, w którym miejscu układu nerwowego zaszło do mankamenty. SM może ponieważ zaatakować każdą jego część i każdy nerw. Stąd okazują się pacjenci, którzy jako pierwszy objaw mogą zgłaszać zaburzenia słuchu, napad padaczkowy, drgawki albo drżenie rąk, zaburzenia  mowy, wypadanie przedmiotów z rąk i pogorszenie pisma.

- Każdy z tych objawów bywa niepokojący, zarówno w kontekście SM, i pozostałych dolegliwości, które mogą manifestować się w taki sposób. Najgorsze, że skutki takie mogą samoistnie, nawet bez leczenia zniknąć i pacjenci nie podejmują próby rozpoznania kłopotu. A główna bywa wczesna diagnostyka. umożliwia ona w porę zareagować i rozpocząć farmakoterapię, rehabilitację czy też psychoterapię, jeśli chory tego potrzebuje – mówi ekspertka Neuro-Care.

Diagnostyka składa się dziś z dokładnego badania neurologicznego, które pokazuje jakie partie układu nerwowego zostały zaatakowane. Nie we wszystkich przypadkach konieczne bywa wykonanie punkcji lędźwiowej, której wciąż niepotrzebnie boją się pacjenci – postęp techniki bywa tak spory, że powikłania okazują się niezmiernie rzadkie i łagodne. Niezbędne bywa natomiast wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, a w zależności od tego, w którym odcinku lekarz neurolog podejrzewa zmiany, także odpowiedniego odcinka kręgosłupa. Rezonans najdogodniej pokazuje zmiany w układzie nerwowym, nawet takie, które nie dają objawów neurologicznych. Bada się także dno oka i wykonuje się badania pomocnicze, takie jak badanie potencjałów powodowanych.

 

Zobacz też 

Jazda Konna Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie