Zanim zajdziesz w ciążę, sprawdź, czy nie grozi ci konflikt serologiczny

Zanim zajdziesz w ciążę, sprawdź, czy nie grozi ci konflikt serologiczny

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Jeśli planujesz ciążę, warto już wcześniej pomyśleć o swoim zdrowiu. prawidłowo okazuje się, jeśli przygotowując się do poczęcia zrobisz „remanent” swojego organizmu: wykonasz odpowiednie analizy i szczepienia.

Wizyta u specjalisty

Planując zdrową ciążę wybierz się do ginekologa. Lekarz zleci cytologię oraz zrobi USG narządów rodnych. Sprawdzi czy nie masz torbieli, polipów oraz mięśniaków. istotne, aby przed poczęciem dziecka wykurować te choroby. Zmniejszy to niebezpieczeństwo utraty dziecka oraz ciąży pozamacicznej.
Zanim zajdziesz w ciążę warto wykurować wszystkie zęby. Próchnica niesie ze sobą Zanim zajdziesz w ciążę, sprawdź, czy nie grozi ci konflikt serologiczny zagrożenie zakażeń, potężnej dla całego organizmu.

Poproś lekarza o skierowanie na podstawowe analizy:

 • Morfologia krwi. Sprawdzisz, czy nie masz anemii lub schorzeń układu krwiotwórczego.
 • Analiza moczu. Upewnisz się czy nie dolega Ci infekcja układu moczowego.
 • Określenie zespoły krwi oraz czynnika Rh. Dowiesz Cię czy nie zagraża Ci konflikt serologiczny.
 • Cytologia szyjki macicy i USG narządów jamy brzusznej oraz miednicy niewielkiej (np. jajników, macicy).
 • pułap glukozy we krwi. Wynik analizy pokaże czy nie chorujesz na cukrzycę ciążową, chorobę niebezpieczną dla Ciebie oraz Twojego dziecka.
 • WR (badanie wykluczy kiłę), próby wątrobowe.
 • Oznaczenie poziomu hormonów konflikt serologiczny a grupy krwi tarczycy (ich niedobór może być czynnikiem sprawczym niepłodności).
 • Badanie na toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię. To niebezpieczne schorzenia, które mogą zaszkodzić Twojemu maleństwu.
istotne szczepienia
 • Różyczka
 • Jeśli nie chorowałaś na różyczkę oraz nie byłaś przeciw niej szczepiona, wykonaj to dziś. warto też wykonać analizy na obecność we krwi antyciał przeciwróżyczkowych. Ich odpowiednia liczba zagwarantuje Tobie i rozwijającemu się maleństwu ochronę przed tą groźną chorobą. Jeśli ilość antygenów nie okazuje się odpowiedni, musisz się zaszczepić. Różyczka to dość niebezpieczna choroba. Zarażenie się nią w ciąży może prowadzić nieraz do dość groźnych uszkodzeń płodu, badania przy planowaniu ciąży przyczyniając się do głuchoty, schorzeń serca a nawet opóźnień w rozwoju psychicznym dziecka.
 • Wirusowe stan zapalny wątroby takich jak B
 • Jeśli do owej pory nie chorowałaś na żółtaczkę wszczepienną ani nie byłaś przeciw niej szczepiona, koniecznie się zaszczep. Wirus wywołujący tę chorobę okazuje się dość zakaźny. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj w czasie zabiegów medycznych. lepiej więc się przed nim zabezpieczyć. Konsekwencje żółtaczki mogą być dość poważne dla Twojego kondycji. Obecnie sporo szpitali potrzebuje dokumentu o przebyciu szczepień lub pozytywnego wyniku analiz na obecność antygenu Hbs we krwi - to jakie badania zrobić w ciaży potwierdza odporność na tę chorobę.
 • Ospa wietrzna
 • Ospa to choroba zakaźna. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że na nią nie chorowałaś. mimo wszystko aby się upewnić, sprawdź swoją książeczkę kondycji. Jeśli to niemożliwe, poproś swojego lekarza aby sprawdził to testem immunologicznym. W czasie ciąży choroba ta okazuje się niebezpieczna dla Ciebie oraz dla Twojego dziecka. Chociaż niebezpieczeństwo zachorowania na ospę okazuje się niewielkie, lepiej dmuchać na chłodne oraz się zaszczepić. W przypadku zakażenia istnieje przecież prawdopodobieństwo obumarcia płodu. A u nowonarodzonych pociechy wirus może spowodować ciężką postać wrodzonej ospy wietrznej.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie