Wstydliwy temat: ginekomastia. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Wstydliwy temat: ginekomastia. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Ginekomastia to czas określający zwiększenie ilości tkanki gruczołowej sutków u chłopców lub mężczyzn, czego rezultatem bywa ich powiększenie. Może występować w każdym kolejnym wieku, zazwyczaj u niemowląt, dodatkowo w okresie dojrzewania lub starzenia. Ginekomastię należy odróżnić od pseudoginekomastii, która bywa związana z gromadzeniem się ; w okolicy sutków zazwyczaj Wstydliwy temat: ginekomastia. Jak ją rozpoznać i leczyć? u otyłych mężczyzn.

Ginekomastia - przyczyny

Ginekomastia może posiadać charakter fizjologiczny lub patologiczny (czyli związany ze schorzeniem). U chłopców w okresie dojrzewania dochodzi do zwiększenia poziomu wolnego estrogenu (żeńskiego hormonu seksualnego) w stosunku płciowego do głównego męskiego hormonu, czego rezultatem może być rozrost gruczołów piersiowych oraz ich powiększenie. Zazwyczaj ginekomastia ginekomastia - przyczyny fizjologiczna ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy.

Do zwiększenia poziomu estrogenów we krwi może także dojść na skutek dolegliwości rakowych (nowotwory jąder wytwarzające estrogeny lub gonadotropiny, czyli hormony uwalniające estrogeny, nowotwory nadnerczy, ośrodkowego układu nerwowego) i nienowotworowych (przerost nadnerczy).

U starszych mężczyzn czynnikiem sprawczym ginekomastii bywają procesy związane z ginekomastia leczenie naturalnym procesem starzenia, które polegają na zmniejszeniu wytwarzania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Do zmniejszenia wytwarzania androgenów może dojść także u młodych mężczyzn cierpiących na tzw. hipogonadyzm.

W przypadku niektórych dolegliwości metabolicznych dochodzi do zwiększenia wytwarzania w wątrobie białka, które wiąże męskie hormony płciowe we krwi. dzieje się tak ginekomastia objawy na przykład u mężczyzn cierpiących na nadczynność tarczycy.

Należy wspomnieć także o ginekomastii u mężczyzn cierpiących na przewlekłe przypadłości wątroby oraz nerek. W tej sytuacji dochodzi do zwolnionej przemiany hormonów płciowych w organizmie, co skutkuje zaburzeniami ich proporcji oraz stymulacją gruczołów piersiowych do rozrostu.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie