Świerzb - ten problem dotyczy i ciebie!

Świerzb - ten problem dotyczy i ciebie!

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Świerzb jest pasożytniczą chorobą skóry i jednocześnie jedną z najstarszych znanych człowiekowi dolegliwości. Pierwsze opisy świerzbu pochodzą już z czasów pradawnych. Mimo upływu wieków choroba ta wciąż dotyka ludzi na całym świecie. Co kilka, kilkanaście lat lekarze obserwują zwiększenie ilości zachorowań i lokalne epidemie.

Przyczyny świerzbu

Świerzb wywoływany jest przez świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei). Jest to pasożyt zewnętrzny należący do Świerzb - ten problem dotyczy i ciebie! rzędu roztoczy. Świerzbowiec rozmnaża się na powierzchni skóry człowieka i zwierząt i żywi się jej komórkami. Do zakażenia świerzbem może dojść na skutek kontaktu swobodnego (np. podanie ręki) albo pośredniego, czyli przez wspólne korzystanie z niektórych przedmiotów codziennego użytku np. ręczników, pościeli, pluszowych zabawek. Poza organizmem żywiciela świerzbowiec ; przeżyć nawet do 3 dni.

Nie potwierdzono zależności występowania choroby od warunków socjoekonomicznych, świerzb - objawy płci albo wieku pacjenta. udowodniono jedynie, iż w środowiskach zaniedbanych zarażenie szerzy się łatwiej i szybciej. Zamknięte skupiska ludzi takie jak szkoły, domy opieki, szpitale stwarzają sprzyjające warunki do występowania mnogich zakażeń. wielokrotnie pierwszym źródłem zakażeń okazują się osoby z niższą odpornością, np. w wyniku leczenia immunosupresyjnego albo zakażenia wirusem HIV.

Objawy świerzbu

W przebiegu świerzbu dominują symptomy skórne. Pojawiają się wielopostaciowe wykwity w formie świerzb - przyczyny grudek, pęcherzyków, bąbli pokrzywkowych albo przeczosów, czyli linijnych ubytków w skórze powstałych w wyniku drapania. Rozdrapane wykwity skórne mogą zostać wtórnie zakażone bakteriami. charakterystycznym objawem jest intensywny świąd, nasilający się w nocy i po gorącej kąpieli na skutek zwiększonej aktywności świerzbowca ludzkiego.

Klasycznym objawem zakażenia świerzbowcem jest mimo wszystko występowanie norek świerzbowcowych w warstwie rogowej naskórka. są one drążone przez samice świerzbowca, świerzb - leki która w korytarzach składa jaja. Początkowo ślady mają kolor różowy. razem z trwaniem choroby wypełniają się one kałem bytujących w nich pasożytów zmieniając kolor na ciemny. wywołuje to też narastanie świądu. zmiany zlokalizowane okazują się typowo w przestrzeniach międzypalcowych stóp i rąk, na łokciach, w okolicy narządów płciowych (moszna), pępka, brodawek sutkowych, a u pociechy na skórze owłosionej głowy.

 

Zobacz też 

EcoSlim opinion


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie