Tych pięć metod pomoże ci odróżnić przeziębienie od alergii

Tych pięć metod pomoże ci odróżnić przeziębienie od alergii

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Kaszel, katar i zatkany nos, to charakterystyczne skutki zarówno zwykłego zachorowania, oraz reakcji alergicznej, mimo wszystko ich przyczyny leżą zupełnie gdzie indziej. zaleca się zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych właściwości tych problemy, które pomogą nam rozpoznać ich przyczynę, a co za tym idzie, podjąć właściwe kurację.

Gorączka

Podwyższona temperatura ciała jest charakterystyczna dla zakażeń i nie występuje przy uczulenia. Jeżeli katarowi czy kaszlowi towarzyszy temperatura ciała powyżej 38 stopni, dreszcze czy zwiększona potliwość, to możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z infekcją nosogardła.

Postać kataru i kaszlu

Katar alergiczny zwykle jest wodnisty i nie zmienia swojej postaci przez cały pora trwania problemy. Katar infekcyjny zwykle po kilku dniach gęstnieje i zanika. Kaszel w przypadku uczulenia jest suchy i duszący, w Przeziębienie czy alergia – sprawdź, jak je rozróżnić przypadku zakażeń często ma postać mokrą, a osoba nadwyrężona odkrztusza wydzielinę z krtani albo oskrzeli. Zabarwiona na żółto albo zielono wydzielina z narządu węchu wskazuje na przeziębienie. Charakterystyczne dla kataru alergicznego okazują się, znacznie częstsze niż przy przeziębieniu, napady kichania.

Inne skutki

uczulenia oprócz kataru i kaszlu towarzyszą też wielokrotnie inne problemy. Zwykle okazują się to skutki alergicznego zapalenia spojówek (pieczenie i łzawienie oczu), czasem zmiany skórne albo duszności. Przeziębieniu zwykle tego typu skutki nie towarzyszą i redukują się one do nosogardła, a w przypadku grypy dochodzą do nich poczucie rozbicia  i bóle mięśniowe. stan węzłów chłonnych również jest charakterystyczny – powiększone i czasem bolesne wskazują na infekcję. Przy przeziębieniu często występuje ból i zaczerwienienie gardła i chrypka, które nie okazują alt2 się  obecne w przypadku uczulenia.

pora wystąpienia objawów

Jeżeli katar występuje wiosną albo latem, mniej więcej w jednocześnie czasie każdego roku i istnieje przy tym długo, to można przypuszczać, że jest to katar pochodzenia alergicznego. Katar zimą albo późną jesienią, czyli w okresie zwiększonej ilości zachorowań na przeziębienie i grypę, szczególnie w momencie, w którym chorują nasi najbliżsi, wskazuje na infekcję. Nagłe pojawienie się objawów, bez wcześniejszego złego samopoczucia czy innych problemy, również może sugerować alergię.

leczenie

przyczyną zachorowania może być któryś z ponad dwustu wirusów znanych z zakażania nosogardła. Z tego względu,  przeziębienie nie poddaje się leczeniu antybiotykami, a jedynym sposobem na jego wyeliminowanie jest odpoczynek i łagodzenie objawów. trzeba wtedy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe, krople do narządu węchu obkurczające śluzówkę, alt3 czy też syropy na kaszel. ważne jest również picie dużej ilości płynów. Przeziębienie bez powikłań istnieje zwykle od jednego do dwóch tygodni i nie pozostawia po sobie śladu.

Alergia spowodowana jest tymczasem gwałtowną reakcją układu odpornościowego na kontakt z alergenem, który sam w sobie jest niegroźny dla zdrowia. Jej skutki przebiegają tak długo, jak długo chory wystawiony jest na oddziaływanie alergenu i mają tendencję do pogarszania się razem z upływającym czasem. Katar alergiczny może trwać wiele tygodni i w niektórych przypadkach przerodzić się nawet w astmę alergiczną. Najważniejszą rzeczą w zwalczaniu uczulenia jest zmniejszenie kontaktu z alergenami, jedynie wtedy skutki mogą ustąpić. Jeżeli alergia ma charakter sezonowy, a takie przeważnie utożsamiane okazują się z katarem siennym, to można alt4 rozważyć czasowe branie leków tak, aby udzielić pomocy sobie przetrwać trudny pora. pomocne w takim wypadku okazują się leki przeciwhistaminowe i obkurczające śluzówkę narządu węchu. Lekarz może także przepisać donosowe leki sterydowe.

Podsumowanie

jak można dostrzec, można rozpoznać przeziębienie od uczulenia, przyglądając się uważnie objawom. W niektórych mimo wszystko przypadkach różnice w objawach okazują się tak subtelne, że jedynie lekarz jest prawidłowo zdiagnozować przyczynę problemy. Za kolejnymi razem, kiedy katar pielęgnuje się przez dłuższy pora i nie poddaje się domowemu leczeniu, powinniśmy udać się do lekarza. Nie należy bagatelizować przedłużającego się kataru, bo jeżeli okaże się on mieć charakter alergiczny, to z upływem okresu może się  nasilić i doprowadzić do przewlekłej astmy alergicznej.

 

Zobacz też 

Akrobatyka Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie