Ten prosty trik ratuje życie przy zadławieniu, gdy jesteśmy sami w domu!

Ten prosty trik ratuje życie przy zadławieniu, gdy jesteśmy sami w domu!

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Rękoczyn Heimlicha (czyli chwyt Heimlicha) jest to technika pierwszej pomocy stosowana przy zadławieniach. Polega ona na naciśnięciu przepony w zamierzenia wypchnięcia przedmiotu znajdującego się w tchawicy zadławionego. Podczas robienia chwytu Heimlicha istnieje możliwość urazy trzewi jamy brzusznej zatem należy go wykonywać tylko w wyjątkowych przypadkach, wtedy gdy wszystkie inne metody zawiodły. W przypadku zadławienia i braku pomocy da się użyć chwyt Heimlicha na sobie - za pomocą np. kantu oparcia krzesła.

Wyobraź sobie, że pewien człowiek zaczyna cię dawać pożywienia, a ty – podobnie jak małe dziecko – tylko otwierasz usta i przełykasz. Wygoda? Nie. Okropność. Karmiąca cię osoba nie wie, czy podawany kęs lub zawartość łyżki nie okazują się za duże i czy trafiają dokładnie w to miejsce, w którym chcesz, aby się znalazły. Możesz spieszyć się z przełykaniem albo niecierpliwić, że jesz za wolno. To właśnie w takiej sytuacji, a nie podczas korzystania z metody BLW, szczególnie łatwo może dojść do zadławienia.

Dlaczego BLW Ten prosty trik ratuje życie przy zadławieniu, gdy jesteśmy sami w domu! jest bezpieczne?

Gdy dziecko samoczynnie wkłada spożywanie do buzi, ma pełną kontrolę nad tym, w które miejsce w jamie ustnej ono trafi, jak długo okaże się je przeżuwać i kiedy zdecyduje się je połknąć. A jeśli to mu się nie uda – po prostu je wypluje. wbrew pozorom to dzieci karmione łyżeczką częściej miewają odruch wymiotny. Gdy to rodzice podają im spożywanie, niemowlaki częściej okazują się przekarmiane – zwykle jedzą szybciej i więcej niż potrzebują. spożywanie podane łyżeczką trafia głębiej do buzi albo jest wsysane poprzez dziecko, a to dodatkowo może prowokować wymioty.

Kiedy pojawia się odruch wymiotny?

Odruch wymiotny u potomka karmionego metodą BLW może pojawić się, gdy maluch napakuje do buzi za dużo jedzenia naraz. zaleca się mieć na uwadze, że nawet całkiem małe dzieci potrafią uczyć się na własnych błędach, dlatego po kilku podobnych zdarzeniach wiedzą, że aby rzeczywistość się nie powtórzyła, trzeba wkładać do ust mniejsze porcje. Oczywiście rodzice niemowlaków nie powinny Rękoczyn Heimlicha jedynie ufać mądrości potomka. Jak w dowolnym przypadku musimy być mądrzejści i przewidywujący. Jeśli decydujemy się na BLW, mądrość i przewidywanie sprowadza się do przestrzegania kilku prostych zasad, dzięki nim posiłek, który przygotowujesz dla potomka, nie okaże się ci się kojarzył ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. 

  • Pamiętaj o dobrej pozycji – aby dziecko jadło bezpiecznie, powinno siedzieć prosto (zakrztuszeniu może sprzyjać np. spożywanie w leżaczku). Malucha, który je według metody BLW do każdego posiłku sadzaj w krzesełku albo u siebie na kolanach. uważaj też, by nawet drobnych przekąsek nie jadł w joggingu. 
  • podawaj duże kawałki – jarzyny (np. marchewkę, cukinię, buraka, ogórek) krój w spore kawałki, tzw. słupki. potomkowi łatwiej je chwycić i ułożyć do buzi. najszybciej zakrztusić się małą porcją tzw. na jeden raz. Podobnie jest z owocami. Miękkie (np. melon, kiwi, dojrzała gruszka), pokrojone w słupki rozpłyną się w ustach potomka. Jeśli chcesz podać jabłko, wybierz rodzaje mączyste, które łatwiej dziecku rozdrobnić. W kawałkach podawaj chwyt Heimlicha też mięso, aby maluch mógł je chwycić i żuć. 
  • Zostaw skórkę – obierając jarzyny i owoce, dobrze zostawić skrawek skórki, to uprości ściskanie jedzenia w rączce. dziecko szybko nauczy się oddzielać ją od miąższu. Z umytego banana zdejmij część skórki tak, aby wystawał mały skrawek miąższu. Gdy maluch go zje, rozchylisz i obierzesz owoc bardziej. 
  • Poczekaj z drobnymi pokarmami – z wiekiem, gdy dziecko ma coraz sprawniejsze rączki, i ; chwytać paluszkami jak szczypcami (tzw. chwyt szczypcowy), podawaj mu przekrojone na pół winogrona czy rodzynki. Jeśli umie je chwycić, poradzi sobie również z ich przeżuciem.
  • Zadbaj o konsystencję – dla bezpieczeństwa staraj się gotować jarzyny do miękkości, pilnując, aby nie były rozgotowane – to utrudnia spożywanie. Mięso duś (pieczone może być trudne do przeżucia). Zanim podasz je dziecku, sprawdź, czy nie ma błonek i chrząstek. drobiu podawaj z kostką, za którą da się go trzymać. 

Wyobraź sobie, że siedzisz kompletnie alt4 sam w czterech ścianach, jesz posiłek i nagle jakaś jego część zatrzymuje Ci się w gardle, blokując tchawicę. Dookoła nie ma nikogo kto mógłby Ci udzielić pomocy. Nie możesz oddychać i w wielkim strachu zaczynasz zdawać sobie sprawę, że śmierć jest blisko. Co wtedy robisz?

 

dużo osób nie ; odpowiedzieć na to pytanie. Tymczasem, o dużo nadmierna liczba osób, wie jak udzielić pomocy osobie, która się zadławiła.
Strażak Jeff Rehmen prezentuje technikę, którą koniecznie musisz znać. Pokazuje on jak uratować siebie przed zadławieniem, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał użyć tej techniki w własnym życiu – ale jeśli takie zdarzenie będzie, ta sztuczka może uratować Ci życie. Pamiętaj tylko, że nie zadziała ona, jeśli jesteś w ciąży!

Obejrzyj wideo poniżej i upewnij się, aby udostępnić tę znaczącą informację całej własnej rodzinie i przyjaciołom.Treść © pochodzi z: http://www.webniusy.com/jak-uratowac-sie-przed-zadlawieniem/

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie