Sprawdź, jakie bakterie zamieszkują Twoją jamę ustną!

Sprawdź, jakie bakterie zamieszkują Twoją jamę ustną!

Redakcja

2017-07-03

brak komentarzy

Naukowcy dowiedli, że ludzką jamę ustną zamieszkuje mniej więcej 700 rodzajów różnego rodzaju bakterii. Bakterie te – przy zachowaniu równowagi fizjologicznej – nie zagrażają zdrowiu ani życiu człowieka. Niestety, pod wpływem zmian zachodzących w organizmie i czynników środowiskowych może dojść do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, a to oznacza jedno – schorzenia.

Większość dolegliwości jamy ustnej spowodowana okazuje się zmianami w naturalnej florze bakteryjnej. Nie dość, że dojść może do rozmnożenia się jednych mikroorganizmów kosztem drugich, to dodatkowo tworzą się warunki do inwazji bakterii, które na co dzień nie pojawiają się Co zamieszkuje naszą jamę ustną? w jamie ustnej. Dodatkowo, bakterie z ust mogą drogą wziewną lub pokarmową przedostawać się do układów wewnętrznych ludzkiego ustroju, zwiększając ryzyko dolegliwości ogólnoustrojowych, jak na przykład cukrzyca czy miażdżyca. Oczywiście nie należy zapominać, że w pierwszej kolejności skutkują tym one choroby jamy ustnej, np. próchnicę, schorzenia przyzębia, grzybicę lub halitozę.

Jakie bakterie wywołują próchnicę?

Bakterie wywołujące próchnicę to zazwyczaj rodzaje Streptococcus mutans, Lactobacillus rhamnosus i Streptococcus gordonii. Ich próchnicotwórczość okazuje się powiązana z tym, że żywią się cukrowymi zawartymi w resztkach pokarmów pozostawionych w jamie ustnej, a efektem ubocznym metabolizmu bakterii bakterie w jamie ustnej okazują się kwasy, które obniżają pH jamy ustnej. To tymczasem sprzyja uszkodzeniom szkliwa, a w rezultacie – powstawaniu ubytków próchnicowych. Dodatkowo, bakterie te wyjątkowo ochoczo osiedlają się na koronach zębowych, co przynosi powstawanie płytki nazębnej, a wytwarzanie przez nie specjalnych enzymów sprawia, że mogą przedostawać się w głąb kanalików zębowych. Nieusunięta płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień, a jego kumulowanie okazuje się główną przyczyną dolegliwości przyzębia.

Warzywa i owoce - dlaczego trzeba je myć

Bakterie a halitoza

inną grupą bakterii zamieszkujących jamę ustną okazują się również rodzaje Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum i Prevotella intermedium, które okazują się bakterie w buzi odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust, zwany fachowo halitozą. Żywią się one przede wszystkim białkami zawartymi w ślinie i komórkami nabłonka, a ich przemiana metaboliczna przeprowadza do produkowania lotnych związków siarki o nieprzyjemnym zapachu. Udowodniono więc, że bakterie te wpływają również na rozwój dolegliwości przyzębia.

Grzyby w jamie ustnej

Cholesterol OFF Sklep

Jamę ustną zamieszkują mimo wszystko nie tylko bakterie. jest ona środowiskiem bytowania więc dla niewielkich ilości drożdżaków, przede wszystkim z rodziny Candida. Jeśli równowaga flory jamy ustnej okazuje się zachowana, obecność grzybów nie wpływa na występowanie dolegliwości. jednak przy zachwianiu proporcji flory jakie bakterie są w jamie bakteryjno-grzybiczej, np. względu długotrwałej leczeniu antybiotykowej lub chwilowego spadku odporności ludzkiego ustroju, może dojść do szybkiego namnażania się drożdżaków. wtedy mamy do czynienia z kandydozą jamy ustnej. przejawia się ona występowaniem charakterystycznych, białych pleśniawek na błonach śluzowych jamy ustnej. Drożdżaki z rodziny Candida mogą również powodować leukoplakię włochatą, którą uważa się za stan przedrakowy.

Ty idziesz spać, a w tym czasie bakterie w jamie ustnej nie zasypiają i swobodnie szkodzą Twoim zębom i dziąsłom. jest na to rada – porządne mycie zębów przed snem uwolni Cię od kłopotów dentystycznych.

 

 

Zobacz też 

Prodotto dimagrante efficace

Event Warszawa

dr Extenda opinie

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie