Sprawdź, jak uchronić się przed kleszczami w lesie!

Sprawdź, jak uchronić się przed kleszczami w lesie!

Redakcja

2017-07-03

brak komentarzy

Jadę odpocząć w okolice, gdzie mogą występować kleszcze. Z pewnością nie przyjmę taktyki: „Kleszcze! Nie wchodzę do lasu!”. Jak się zatem przed nimi ustrzec? Czy istnieją jakieś profilaktyczne środki? W co się zaopatrzyć przed wyjazdem? i podstawowe – jak postępować, gdy mimo wszystko ugryzie mnie kleszcz?

To dość ważne pytania. Zbliża się przecież wakacyjny czas, kiedy szukamy bliskiego kontaktu z naturą, z dala od miejskiego szumu. Niestety pośród zieleni może na nas czyhać krwiopijny pasożyt. wbrew powszechnym opiniom kleszcze (bo o nich mowa) bytują jedynie na powierzchniach lasów, ale również np. w miejskich parkach. W szczególności upodobały sobie takie miejsca jak obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności np. brzegi lasów z graniczącymi łąkami. Zanim kleszcze ugryzą znieczulają naszą skórę swoją śliną – dlatego często nawet nie wiemy, że staliśmy się ich żywicielem. ilość krwi, jaką ; wyssać kleszcz, jest znikoma. samo ukąszenie nie to więc niebezpieczeństwa, choć przywodzi nam na myśl najmroczniejsze skojarzenia. Liczy się natomiast fakt, że pajęczaki To o nim wiemy! 6 najważniejszych faktów o wirusie Zika te są często nosicielami groźnych bakterii (wirusów powodujących kleszczowe zapalenie mózgu, ; bakterii wywołujących boreliozę). Jak się zatem chronić i co zrobić, gdy mimo starań staniemy się już wyśmienitym „bufetem” dla kleszcza?

3 dniowa dieta oczyszczająca

Odpowiedni ubiór to najłatwiejsze możliwe oddziaływanie. Wybierając się do lasu należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy (czapka z daszkiem), koszuli z długim rękawem (dobrze zakończonym ściągaczem), pełnych butach (klapki i sandały nie są wskazane) i opadających na nie długich spodniach (świetnym sposobem jest wpuszczenie nogawek w skarpetki). Spadający na człowieka kleszcz natrafia wtenczas na barierę – jaką to takie ubranie i… bywa, że musi cierpliwie czekać na następną okazję. któż z nas jednak w gorący dzień zniesie taki szczelny „kombinezon”? zaleca się więc jeszcze zauważyć, że kleszcze po przedostaniu się na ciało żywiciela najpierw poszukują dogodnego miejsca, a dopiero następnie przyczepiają się i rozpoczynają żerowanie. W związku z tym mamy jeszcze pewną rezerwę czasu, która pozwala nam bezproblemowo usunąć „niezakotwiczonego” jeszcze kleszcza. Przede wszystkim należy starannie obejrzeć całe ciało kleszcze w lesie po powrocie domu. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca prawidłowo ukrwione (skroń, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). zaleca się też wziąć prysznic pod intentywnym strumieniem płynu, ; wytrzepać i wyprać odzież. W ten sposób pozbędziemy się domniemanych pasażerów na gapę.

A czy są jakieś specjalne środki odstraszające kleszcze?

Tak. Szczególną uwagę należy zwrócić na te zawierające syntetyczny korelację o trudnej nieco nazwie - N,N-dietylo-m-toluamid, czyli tzw. DEET. Substancja ta zakłóca procesy odpowiedzialne za znajdowanie przez insekty swojej ofiary (żywiciela). Zdezorientowane kleszcze nie są wtenczas w stanie "dostrzec" obecności atrakcyjnego zamierzenia, czyli zbliżającego się potencjalnego żywiciela. czas ochrony, jaki uzyskamy po zaaplikowaniu suplementu z DEET jest zależne od stężenia tej składniku (i nie zawsze    należy tu wierzyć deklaracjom na opakowaniach). jednak uwaga – te środki o wyższej koncentracji mogą nie nadawać się dla niewielkich pociechy. U ludzi dorosłych zaleca się środki o stężeniu DEET nawet 20% i więcej. Dla zapewnienia skutecznej ochrony preparat należy rozprowadzić (zgodnie z instrukcją) po odsłoniętych częściach ciała. Szczególną kleszcze jak się uchronić uwagę należy zwrócić na miejsca u wylotu nogawek i rękawów. Nie wolno też stosować suplementu na skaleczoną, poruszoną i świeżo opaloną skórę. Po powrocie domu substancję należy dokładnie zmyć z ciała.

A co zrobić, gdy mimo wszystko nie unikniemy ugryzienia? Jak pozbyć się kleszcza?

Znalezione kleszcze trzeba czym prędzej usunąć. Im krótszy czasowo czas przyssania tym skuteczniej. Jest to tak dość ważne, niejako dzięki temu możemy ubiec kleszcza przed wprowadzeniem patogennych bakterii do naszej krwi. Zabronione jest jednak pospieszne wykręcanie kleszcza palcami. Może to tylko sprowokować jego wymioty. „Rozdrażniony” kleszcz zwraca wtenczas do naszego krwiobiegu całą treść swojego żołądka razem z jego nieszczęsną, chorobotwórczą zawartością. Należy wystrzegać się także babcinych metod bazujących na smarowaniu żerującego kleszcza tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem, przypalania, zgniatania itp. (niebezpieczeństwo jak wyżej). Przy usuwaniu kleszcza posługujemy się zwykłą pęsetą kosmetyczną o wąskich końcach. Staramy się usunąć kleszcza w całości. Należy jednak uważać, aby nie chwytać i nie ściskać pęsetą miękkiej partie ciała kleszcza (w przypadku kleszczy dłużej ochrona przed kleszczami żerujących jest ona wyraźnie nabrzmiała od pobranej krwi). Kleszcza chwytamy więc za twardą nasadę narządów gębowych, która tkwi bezpośrednio przy cerze. dodatkowo jedna uwaga - kleszcze, mimo wszystko, dobrze usuwać w rękawiczkach.

Czy są jakieś specjalne sprzętu, czy pozostaje tylko pęseta?

Owszem, można posłużyć się dostępnymi w aptekach i sklepach medycznych specjalnymi akcesoriami opracowanymi przez praktyków - specjalistów weterynarii. Niektóre pomagają na zasadzie lassa, miniaturowej pompki ssącej wytwarzającej w miejscu stosowania odpowiednie podciśnienie lub lub specjalnych haczyków (zbudowanych z uchwytu i dwóch ząbków, które wsuwa się między skórę a kleszcza, jak najbliżej naskórka). Mogą one być używane wielokrotnie. zaleca się dodać, że usunięcie kleszcza za pomocą pompki ssącej może okazać się utrudnione w przypadku wczepienia się go w miejscach uniemożliwiających wytworzenie próżni - np. we włosach. Tymczasem przyrząd działający np. na zasadzie lassa jest również skuteczny nawet jeśli do pętelki dostaną się włosy. Po wyjęciu pasożyta ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce (zwłaszcza jeśli nie mieliśmy rękawiczek) dokładnie umyć.

 

Zobacz też

Prodotto dimagrante efficace

Impreza Integracyjna Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie