Skuteczne badania profilaktyczne na raka

Skuteczne badania profilaktyczne na raka

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Nowotwór okazuje się niewłaściwą tkanką, której wzrost nie okazuje się zależny od komórkowych systemów kontrolnych. pojawia się w wyniku nieprawidłowych zmian w genach, do których dochodzi w przebiegu procesu nowotworzenia. Z roku na rok zwiększa się liczba zachorowań na różne rodzaje nowotworów, dlatego tak ważne okazuje się przeprowadzanie odpowiednich badań, które pozwolą zmniejszyć niebezpieczeństwo zachorowania, bądź wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju.

W Polsce, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe urosła ponad dwa razy w ciągu ostatnich trzech dekad (w 2010 roku zdiagnozowano 140,5 tys. raków). Do zazwyczaj występujących nowotworów w przypadku mężczyzn zalicza się nowotwory płuca (około 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory), raka gruczołu krokowego (13% wszystkich zachorowań) i raka jelita grubego Jakie badania profilaktyczne pomagają szybko wykryć raka? (12% wszystkich sytuacji raka). Wśród kobiet zazwyczaj diagnozowanym nowotworem okazuje się rak piersi (22% wszystkich zachorowań na nowotwory), nowotwory jelita grubego (10%) i rak płuca (9%). Większość zachorowań na nowotwory złośliwe (70% zachorowań w przypadku mężczyzn i 60% w przypadku kobiet) występuje już po 60 roku życia. ryzyko zachorowania zwiększa się razem z wiekiem, ale na rozwój nowotworu ważny wpływ mają też liczne niekorzystne czynniki środowiskowe (siedzący tryb życia, ekspozycja na toksyczne substancje, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dietę) - szacuje się, że 70-90% wszystkich nowotworów rozwija się na ich skutek, nowotwory te nazywane okazują się nowotworami sporadycznymi. Nowotwory występujące rodzinnie stanowią natomiast ok. 10-30% wszystkich raków. W przypadku zmagania się z rakiem szczególnie ważne okazuje się jak badania profilaktyczne na raka najwcześniejsze jego wykrycie, dlatego zaleca się systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych. Wśród takich przyczyniających się do wczesnego wykrycia procesu nowotworowego trzeba wyróżnić np. badanie genetyczne, badanie markerów rakowych, badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową czy badanie endoskopowe.

Badanie genetyczne w kierunku nowotworów złośliwych

analizy genetyczne polegają na analizie materiału genetycznego (DNA) pacjenta w zamierzenia potwierdzenia albo wykluczenia obecności mutacji predysponujących do zachorowania na różne przypadłości - także przypadłości nowotworowe. jest to badanie, w którym przy pomocy metod medycznych trzeba wykryć genetyczne modyfikacje odziedziczone po przodkach (np. mutacje czy polimorfizmy), które występują w naszym DNA. Do przeprowadzenia analiz genetycznego konieczne okazuje się uzyskanie DNA z krwi bądź śliny pacjenta. Niektóre mutacje znacząco zwiększają niebezpieczeństwo zachorowania na chorobę onkologiczną, dlatego tak ważne okazuje się skuteczne badania na raka ich wczesne wykrycie. Dzięki potwierdzeniu istnienia takich mutacji w naszym materiale genetycznym, możliwe okazuje się wprowadzenie odpowiednich skutków profilaktycznych (np. systematycznego wykonywania badań kontrolnych, modyfikacje stylu życia), co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zachorowania do minimum bądź wczesne wykrycie raka (jeżeli przebieg nowotworowy już się rozpoczął). Wśród najgroźniejszych dla ludzkiego ustroju mutacji trzeba wyróżnić modyfikacje w genach BRCA1 i BRCA2, ponieważ silnie predysponują one do rozwoju raka piersi i/albo raka jajnika. analizy podkreślają, że w przypadku obecności mutacji w genie BRCA1 niebezpieczeństwo zachorowania na raka piersi wynosi 70%, a na raka jajnika - 40%. Natomiast mając nieprawidłowy gen BRCA2, szansa zachorowania na raka piersi to 56%, a na raka jajnika 27%. inną mutacją, która predysponuje do rozwoju nowotworu, skuteczne badania profilaktyczne okazuje się zmiana w genie CHEK2. Gen ten należy do genów hamujących rozwój nowotworu, dlatego modyfikacje go niszczące mogą prowadzić do rozwoju wielu różnych rodzajów raka. U ludzi posiadających wadliwy gen CHEK2 istnieje większe niebezpieczeństwo zachorowania na raka piersi (zarówno w przypadku kobiet, oraz mężczyzn), raka tarczycy, nerki czy raka jelita grubego. Dużą zaletą badań genetycznych okazuje się to, że przeprowadza się je wyłącznie raz w życiu i okazują się niezależne od obecnego stanu pacjenta. Należy mimo wszystko pamietać, że potwierdzenie występowania mutacji w naszym DNA nie oznacza, że choroba na 100% się rozwinie. samoczynnie niedobór obecności mutacji nie gwarantuje, że rak nigdy się nie pojawi ze względu na wielki wpływ czynników środowiskowych na jego rozwój.

 

 

Zobacz też 

Krav Maga Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie