Skąd się bierze chrypa i o czym może świadczyć?

Skąd się bierze chrypa i o czym może świadczyć?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

zwykła chrypka, która długo się pielęgnuje może świadczyć o poważnej schorzeniu. Każdy rodzaj chrypy, który pielęgnuje się dłużej niż dwa tyg. wymaga porad z lekarzem. Pomocy najdogodniej szukać u internisty lub laryngologa, którzy mogą zdefiniować jej przyczynę lub zlecić inne potrzebne analiz.

http://mowimyjak.se.pl/zdrowie/przypadłości/zwykla-chrypka-czy-powazna-choroba-o-czym-swiadczy-chrypka,96_33739.html

zwykła chrypka, która długo się pielęgnuje może świadczyć o poważnej schorzeniu. Każdy rodzaj chrypy, który pielęgnuje się dłużej niż dwa tyg. wymaga porad z lekarzem. Pomocy najdogodniej szukać u internisty lub laryngologa, którzy mogą zdefiniować jej przyczynę lub zlecić inne potrzebne analiz.

http://mowimyjak.se.pl/zdrowie/przypadłości/zwykla-chrypka-czy-powazna-choroba-o-czym-swiadczy-chrypka,96_33739.html

Chrypka, czyli szorstka barwa głosu, połączona zwykle z uczuciem suchości oraz drapania w gardle, to dość ogólny objaw. Chrypka krótkotrwała powstaje zwykle wskutek nadwyrężenia głosu, albo współistnieje z infekcjami dróg oddechowych (razem z męczącym, suchym kaszlem). Krótkotrwała chrypka nie musi niepokoić. da się ją leczyć domowymi sposobami oraz lekami dostępnymi nie na receptę.

Chrypka – skąd się bierze?

Chrypka, czyli szorstka barwa głosu, połączona zwykle z uczuciem suchości oraz drapania w gardle, to dość ogólny objaw, który występuje stosunkowo często w codziennych sytuacjach. Czasami będzie wystarczające, że zaczerpnie się zimnego powietrza, lub poprzez jakiś moment głośno się mówi przebywając Masz chrypkę? To może być coś groźniejszego niż przeziębienie! w hałaśliwym miejscu, na przykład w klubie lub na koncercie. Gdy poprzez konkretny moment nadużywa się organu mowy, chrypa jest normalnym objawem, który nie powinien budzić niepokoju. W praktycznie wszystkich przypadków przechodzi ona niemal tak szybko, jak się pojawiła. Czasami mimo wszystko zdarzają się sytuacje, w których ta przypadłość musi wzbudzić czujność.Postać długotrwała, trwająca ponad 4 tyg., musi nas zaniepokoić.

W tworzeniu człowieczego głosu biorą udział takie struktury jak krtań, jama ustna, jama nosowa oraz układ oddechowy. Aby wydać z siebie dźwięk, najpierw bierze się wdech, a nastepnie, napinając fałdy głosowe znajdujące się w krtani, wydycha się powietrze. Podczas wydechu fałdy głosowe są naprzemienne napinane oraz rozluźniane, czyli zachodzi ich drganie. Powietrze, przedostając się pomiędzy drgającymi fałdami, tworzy dźwięk krtaniowy. potem w jamie ustnej, poprzez oddziaływanie języka, ust, policzków oraz podniebienia, ulega on przekształceniu w dźwięk, który się słyszy, oraz za pomocą którego da się się ze sobą porozumiewać.

Zjawisko chrypki występuje, gdy przepływ powietrza poprzez fałdy głosowe jest zaburzony. Podłożem tej nieprawidłowości mogą być uszkodzenia samych fałdów, mięśni krtani, więc ich unerwienia.

Przyczyny chrypki

powodów chrypki może być szczególnie dużo. najchętniej występujące oraz najważniejsze z nich to:

nadmierny wysiłek głosowy

Wskutek dłuższego przemawiania albo nadużywania organu głosu (szczególnie głośne mówienie, lub wręcz krzyczenie), fałdy głosowe mogą ulec przeciążeniu. Jest skąd się bierze chrypa to zjawisko odwracalne, które ustąpi, gdy jedynie damy naszemu narządowi mowy „odpocząć” oraz poprzez konkretny moment będziemy oszczędzać głos.

zapalenie krtani

Choroba ta jest w inny sposób chorobą nauczycieli, dotyka przecież z dużą częstotliwością osób, które nadwyrężają własny narząd mowy. Innymi czynnikami prowadzącymi do przypadłości są długotrwałe oraz nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, alergia oraz przebywanie w otoczeniu spalin, pyłów oraz pozostałych zanieczyszczeń.

Chrypka, będąca typowym objawem w tym schorzeniu, powstaje wskutek zapalenia, rozprzestrzeniającego się w obrębie krtani oraz w wyniku jej obrzęku. Charakterystyczne dla zapalenie krtani skutki towarzyszące to:

 • drapanie w gardle,
 • suchy kaszel,
 • temperatura.

Gdy zapalenie ulegnie zaostrzeniu, może pokazać się także duszność oraz pogłębiające się zmiany w brzmieniu głosu.

zapalenie nagłośni

Jest to zdecydowanie rzadziej występująca choroba, mimo wszystko jej przebieg jest groźny oraz wymaga natychmiastowego kuracji. Schorzenie ma podłoże bakteryjne, a narastający w jej przebiegu opuchlizna, stwarza niebezpieczeństwo całkowitego zablokowania dróg oddechowych. Chrypka jest początkowym stadium, które w miarę postępu przypadłości może rozwinąć się aż do sytuacji zupełnej utraty głosu.

Nowotwory gardła oraz krtani

powód chrypki może być, niestety, dużo poważniejszy. Chrypka jest często początkowym objawem rozwoju nowotworu, dlatego nie należy bagatelizować tego pozornie błahego symptomu, zwłaszcza, jeżeli nie ustępuje po kilku tygodniach oraz nie reaguje na kuracja. prędko zauważony nowotwór ma zdecydowanie lepsze rokowanie niż spostrzeżony w jego zaawansowanym przyczyny chrypy stadium. Należy więc zwracać uwagę na współistniejące z chrypką skutki, takie jak: jej częste nawracanie, duszność, utrudnione spożywanie, suchość w gardle oraz utrata masy ciała. Jeżeli pojawią się niepokojące skutki, należy skonsultować je z lekarzem laryngologiem lub pulmunologiem.

pieczenie papierosów oraz zanieczyszczenia powietrza

Delikatna zmiana głosu lub chrypka niemalże zawsze współistnieją z pieczeniem papierosów. Dym papierosowy, wdychany do płuc, podrażnia oraz niszczy nabłonek dróg oddechowych, a regularne palenie sprawia, że nie dajemy mu szans na pełną odbudowę. bardziej niepokojący od samej chrypki, jako powikłania palenia jest fakt, iż zapadalność na nowotwory dróg oddechowych wśród palaczy jest wielokrotnie wyższa niż wśród osób niepalących.

Chrypka – przyczyny pozagardłowe

Czasami chrypka ma swoje bogactwo w problemach natury zdrowotnej, niemających bezpośredniego związku z okolicą gardła oraz krtani: 

 • refluks, czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwaśny sok żołądkowy trafia z przełyku do gardła, a stamtąd może przemieszczać się do krtani oraz podrażniać ją, co skutkuje pojawiającą się często w refluksie chrypką; 
 • niedoczynność tarczycy. U ziemi tej przypadłości stoi niedobór hormonów tarczycy. Jednym z jej powikłań jest obniżenie siły mięśniowej, co przenosi się na zmniejszenie napięcia fałdów głosowych. Powietrze w nieprawidłowy sposób przechodzi poprzez krtań, stąd zmienione brzmienie głosu osoby chorej.

 

Ile ciągnie się chrypka?

 

W zależności od momentu trwania chrypki, grupujemy ją charakterystyczne objawy chrypy na:

 • postać krótkotrwałą - chrypka krótkotrwała powstaje zwykle wskutek nadwerężenia głosu, albo współistnieje z dolegliwościami dróg oddechowych oraz ustępuje razem z ich przeminięciem;
 • postać przewlekłą - chrypka długotrwała, trwająca ponad 4 tyg., musi nas zaniepokoić oraz zmobilizować do wizyty u lekarza. Może być ona przecież 1 zauważalnym objawem wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.

 

Chrypka – kuracja

 

W przypadku, gdy chrypka jest jedynie dyskomfortowym objawem dodatkowym innej przypadłości, lub efektem nadmiernego wysiłku głosowego, da się wdrożyć kilka sposobów mających na zamiarze jej złagodzenie:

 • Przede wszystkim należy pozwolić odpocząć strunom głosowym oraz dać im moment na regenerację poprzez unikanie mówienia za bardzo dużo oraz za bardzo głośno;
 • świetnie jest zatroszczyć się o nawilżanie powietrza, aby nie wysuszać błon śluzowych układu oddechowego;
 • znanym oraz skutecznym sposobem jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej. Sól ma działanie antybakteryjne, co pomoże zwalczyć współistniejące z chrypką infekcje;
 • Dobrymi właściwościami nawilżającymi błonę śluzową charakteryzuje się siemię lniane. Picie naparów z siemienia złagodzi stan zapalny oraz przyniesie ulgę dla podrażnionej błony śluzowej;
 • Należy pamietać o piciu dużej ilości wody, które zapobiegną odwodnieniu oraz nawilżą błonę śluzową gardła.

Zdarzająca się od momentu do momentu chrypka jest stanem tak normalnym, jak zakwasy w mięśniach po ćwiczeniach. jednak, jeśli występuje często oraz w niewyjaśnionych okolicznościach, trzeba skonsultować z lekarzem przyczynę problemu.

 

Zobacz też 

Pływanie Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie