Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty!

Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty!

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Szkarlatynę przynosi bakteria – paciorkowiec z zespołu A (streptococcus pyogenes). Szkarlatyna przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z chorym albo nosicielem paciorkowca, a także drogą kropelkową (np. podczas kichania czy kaszlu) i poprzez zakażone przedmioty. Co ciekawe, źródłem płonicy może być także osoba nadwyrężona na anginę – tę chorobę także wywołują paciorkowce. Od momentu wniknięcia drobnoustroju do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa zwykle od 2 do 5 dni.

symptomy szkarlatyny

Szkarlatyna najczęściej zaczyna się nagle. symptomy szkarlatyny to:

 • Gorączka. Może być bardzo wysoka, nawet do 40°C.
 • Ból Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty! brzucha. potomek może także wymiotować.
 • Ból gardła. oprócz zaczerwienienia może pojawić się nalot na migdałkach.
 • Ból mięśni. potomek może posiadać także zwiększone węzły chłonne na szyi.
 • Wysypka. występuje razem z gorączką albo dzień później. nieduże (wielkości główki od szpilki), zlewające się czerwone plamki pojawiają się na piersiach, plecach, szyi i pośladkach, a także w ciepłych miejscach, to znaczy w zgięciach łokci, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach, gdzie powstają wyraźne, czerwone linie. Wysypka przy szkarlatynie obejmuje także twarz. Charakterystyczne okazuje się to, że nie pojawia się na powierzchni wokół szkarlatyna - rozpoznanie narządu węchu i ust, poprzez co powstaje biały trójkąt nazywany fachowo trójkątem Fiłatowa. Po dwóch (albo kilku) dniach plamki schodzą, a po kolejnych kilku skóra zwykle zaczyna się łuszczyć. Łuszczą się nawet podeszwy stóp i wnętrza dłoń (choć nie zawsze).
 • Malinowy język. Na początku okazuje się obłożony białym nalotem, następnie nabiera intensywnie czerwoną barwę i widać na nim zwiększone gruczoły mleczne smakowe.


W tym video możesz zobaczyć zdjęcia zmian skórnych przy szkarlatynie:

kurację szkarlatyny

Z chorym na szkarlatynę dzieckiem koniecznie pójdź do lekarza. w pierwszej kolejności, szkarlatyna bywa mylona szkarlatyna - objawy z anginą, różyczką i innymi dolegliwościami, więc ; diagnozować chorego rękę, zwłaszcza że skutki nie zawsze są typowe. po drugie, dziecku choremu na płonicę trzeba podać antybiotyk (najczęściej penicylinę, jednak w razie uczulenia stosuje się także inne rodzaje antybiotyków), który przyjmuje się poprzez 10–14 dni. Należy bezwzględnie przestrzegać dawek i pór dawania antybiotyku – tylko to gwarantuje, że lek będzie działał jak należy. istotne okazuje się także to, by przeprowadzić leczenie antybiotykiem do samego zakończenia – gdy się ją przerwie przedwcześnie, bakterie mogą rozszaleć się na szkarlatyna - leczenie całego.

zalecenia przy szkarlatynie

Jeśli twoje dziecko choruje na szkarlatynę, przestrzegaj tych zaleceń:

 • Odizoluj dziecko od pozostałych najmłodszych. Dzięki temu choroba nie będzie się rozprzestrzeniać
 • Obniżaj gorączkę, podając dziecku paracetamol albo ibuprofen.
 • dbaj o to, by dziecko dużo piło, nie zmuszaj do spożywania.
 • Regularnie wietrz mieszkanie. zazwyczaj zmieniaj pościel – dzięki temu zmniejszysz zawartość bakterii w otoczeniu chorego.
 • Pamiętaj o rehabilitacji. potomek, które przeszło szkarlatynę, okazuje się osłabione i musi posiadać moment na powrót do pełnej formy. musi zostać w czterech ścianach dodatkowo poprzez 7–10 dni po ustąpieniu objawów płonicy.

Zobacz też 

EcoSlim opinion


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie