Po co nam witamina D?

Po co nam witamina D?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Witamina D, jest jedną z tych, które najtrudniej dostarczyć naszemu organizmowi. Nawet pomimo zróżnicowanej kuracji odchudzającej czy odpowiedniej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, większość z nas ma jej niedobory. Czym dokładnie jest witamina D i jaki ma wpływ na nasze zdrowie, dowiecie się z poniższego artykułu.  

Witamina D

Witamina D jest grupą rozpuszczalnych w tłuszczach związków organicznych, wywierających wszechstronne oddziaływanie Po co nam witamina D? fizjologiczne na nasz organizm. Odkrył ją na początku XX wieku (1922 r.) amerykański biochemik, badacz wpływu kuracji odchudzającej na zdrowie - Elmer V. McCollum. Pod terminem „witamina D” skrywają się tak naprawdę 2 róże związki: ergokalcyferol (witamina D2) oraz cholekalcyferol (witamina D3). taki pierwszy występuje w roślinach i grzybach. Drugi zajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale powstaje również alt2 pod oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego w skutek syntezy skórnej.

Wpływ wit. D na zdrowie

następne analizy naukową wykazują, że witamina D pozytywnie wpływa na szereg funkcji naszego organizmu. szacuje się, że reguluje ona ekspresję około 300 genów, czyli niemal 3% ludzkiego genomu! Do takiej pory udowodniono jej pozytywny wpływ na:
•    prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego;
•    prawidłowe funkcjonowanie mięśni;
•    wchłanianie wapnia alt3 i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu wapnia we krwi;
•    zdrowie kości i zębów;
•    proces podziału komórek.

rezultaty niedoboru witamy D

Istnieje szczególnie dużo prac, które wykazują na to, że niedobór wit. D leży u gruntu różnych kłopotów zdrowotnych. szczegółowe analizy nad witaminą D okazują się przeprowadzane tylko od około 30 lat i dużo jest jeszcze do alt4 wykrycia. dużo tez potrzebuje dalszego potwierdzenia. Dzięki rozwojowi nauk medycznych mamy mimo wszystko coraz więcej dowodów na to, że witamina D działa na cały organizm, niezależnie od wieku. Niedobór wit. D to często znany czynnik niebezpieczeństwa rozwoju krzywicy, osteoporozy i osteomalacji. jednak – jak dowodzą wyniki eksperymentów – spektrum oddziaływania wit. D może być o dużo szersze!


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie