Objawy anoreksji

Objawy anoreksji

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

skutki anoreksjijak walczyć z anorekcją?jak sprawdzić, czy to już anoreksja?kuracja anoreksjiprzyczyny anoreksjigdzie leczyć anoreksjęAnoreksja, zwana także jadłowstrętem psychicznym, jest potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się zagładzaniem się oraz nadmierną utratą wagi. Choroba ta jest diagnozowana, gdy osoba waży co najmniej 15% mniej niż jego standardowa / idealna masa ciała. Ekstremalne spalenie tkanki tłuszczowej u osób z anoreksją może prowadzić do niebezpiecznych uszczerbków na zdrowiu albo nawet śmierci.

termin jadłowstręt dosłownie znaczy „utratę apetytu”. mimo wszystko ta definicja jest myląca, ze względu na to że osoby z anoreksją są często głodne, ale mimo tego oraz tak odmawiają posiłku. Osoby z anoreksją obawiają się przytycia oraz uważają siebie za osoby grubsze, nawet jeśli w rzeczywistości są one bardzo chude. Osoby te mogą próbować zrzucić zbędne w ich ocenie kilogramy znacznie ograniczając spożycie żywności oraz wykonując nadmierne ilości ćwiczeń.

Komu zagraża anoreksja?

Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, powstają częściej u pań niż u panów. ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania jest większe u aktorów, modeli, tancerzy oraz zawodników sportowych czyli w zawodach, w przypadku których prezencję albo masa ciała są bardzo ważne.

Osoby z anoreksją mają skłonność do podejmowania prób osiągania wysokich wyników, zdobywają bardzo dobre oceny w szkole, sporcie, pracy oraz pozostałych działaniach. Osoby te wydają się być perfekcjonistami z objawami takimi jak obsesyjność, niepokój albo stany depresyjne. Jadłowstręt psychiczny zazwyczaj ujawnia się podczas okresu dojrzewania, ale może wystąpić Wciąż się ważysz i intensywnie się odchudzasz? Nie przeocz objawów anoreksji! w każdym kolejnym punkcie życia człowieka.

Przyczyny anoreksji

Dokładna przyczyna anoreksji nie jest znana, ale badania sugerują, że kombinacja pewnych cech osobowości, emocji oraz wzorców myślenia, również czynników biologicznych oraz środowiskowych, może być jej powodem.

Osoby z anoreksją często wykorzystują żywność oraz dietę jako sposób uzyskania poczucia kontroli, gdy inne obszary ich życia są bardzo stresujące albo kiedy mają się przytłoczeni. Uczucia nieadekwatności, niska samoocena, strach, gniew albo samotność też mogą przyczyniać się do rozwoju tej przypadłości. Ponadto, osoby z zaburzeniami odżywiania mogły w przeszłości miewać kłopoty w utrzymywaniu dobrych relacji z partnerami albo w przeszłości ich rozmiar albo waga były tematem żartów. Presja ze strony rówieśników oraz społeczeństwa, które zrównuje szczupłość oraz prezencję z pięknem również może mieć wpływ na rozwój anoreksji.

Zaburzenia odżywiania mogą mieć również przyczyny natury cielesnej. modyfikacje zaburzenia gospodarki hormonalnej, sprzyjające występowaniu temu zaburzeniu, mogą wpływać na stan psychiczny, apetyt, myślenie oraz pamięć. Fakt, że jadłowstręt psychiczny często dotyczy więcej niż 1 członka rodziny sugeruje, że skłonność do przypadłości może częściowo być dziedziczna.

skutki anoreksji

bardzo często pojawiającymi objawami anoreksji są:

 • szybka utrata masy ciała w ciągu kilku tygodni albo miesięcy,
 • kontynuacja odchudzania albo ograniczone menu, nawet gdy waga danej osoby jest już stosunkowo niska,
 • niespotykane wcześniej ciekawość żywnością, kaloriami, wartościami odżywczymi albo gotowaniem,
 • głęboki strach przed przybraniem na wadze,
 • dziwne nawyki żywieniowe oraz przyzwyczajenia, takie jak np. menu w tajemnicy,
 • uczucie nadwagi, nawet jeśli ta osoba w rzeczywistości ma niedowagę,
 • niezdolność do rzeczywistej oceny własnego wagi ciała,
 • dążenie do perfekcji oraz skłonność do samokrytycyzmu,
 • stany depresyjne, strach, drażliwość,
 • rzadka albo nieregularna miesiączka, alt2 a czasami nawet jej niedociągnięcie,
 • notoryczne stosowanie kapsułek przeczyszczających, diuretycznych albo odchudzających,
 • podatność na przypadłości,
 • noszenie luźnych ubrań, w zamierzenia ukrycia utraty wagi,
 • kompulsywne wykonywanie ćwiczeń,
 • poczucie własnej bezwartościowości albo niedociągnięcie nadziei,
 • wycofanie społeczne,
 • inne skutki natury cielesnej, które rozwijają się z upływem czasu, a w tym: niska tolerancja na chłód, łamliwość włosów oraz paznokci, cery sucha albo zżółknięta, anemia, zaparcia, obrzęknięte stawy, próchnica zębów, porost nowych oraz cienkich włosów na ciele.

Nieleczona anoreksja może prowadzić do:

 • urazy narządów, zwłaszcza serca, mózgu oraz nerek,
 • spadku ciśnienia krwi, tętna, nieregularnego oddechu,
 • utraty włosów,
 • nieregularnego bicia serca,
 • osłabienia kości (osteoporoza),
 • zaburzenia równowagi płynów w organizmie,
 • śmierci – z głodu albo samobójstwa.

Jak diagnozuje się anoreksję?

Zdiagnozowanie anoreksji może być niełatwe. Tajemniczość, obawa przed wstydem oraz zaprzeczenie bycia chorym często powstają w przypadku takiego rodzaju zaburzeń. W rezultacie, choroba może zostać niezauważona nawet poprzez niekrótki moment.

Jeśli wymienione wyżej skutki powstają to należy zgłosić się do lekarza, który rozpocznie ocenę analizując pełną historię medyczną oraz wykona odpowiednie  badania. Chociaż nie istnieją żadne badania laboratoryjne dokładnie ukierunkowane na diagnozowanie anoreksji, to lekarz może wykonywać różne badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, aby wykluczyć inną chorobę mogącą być czynnikiem sprawczym utraty masy ciała, jak również w zamierzenia oceny skutków utraty wagi.

Jeśli nie zostanie zidentyfikowana żadna choroba fizyczna, to osoba może zostać skierowana do psychiatry albo psychologa, pracowników służby organizmu, którzy są umyślnie przeszkoleni w zakresie diagnozowania oraz kuracji schorzeń psychicznych. Psychiatrzy oraz psychologowie mogą używać umyślnie przeznaczonych w tym zamierzenia badań do oceny osoby z podejrzeniem zaburzenia odżywiania.

kuracja anoreksji

Szybka pomoc medyczna może alt3 być wymagana w niektórych skrajnych przypadkach, kiedy to odwodnienie, niedożywienie, niewydolność nerek albo nieregularne bicie serca może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Bez względu na stan osoby chorej kuracja anoreksji jest niełatwe, ze względu na to że większość osób z zaburzeniami zaprzecza, że taki problem ich dotyczy. Podobnie jak wszystkie zaburzenia odżywiania, anoreksja wymaga kompleksowego planu kuracji, który jest dostosowany do potrzeb każdego chorego.

Cele kuracji obejmują przywrócenie człowieka do zdrowej wagi, niwelując problemy emocjonalne, takie jak niskie poczucie składniki, niewłaściwe wzorce myślenia oraz rozwijające się długoterminowe modyfikacje w zachowaniu człowieka. kuracja najczęściej obejmuje mieszankę następujących preparatów:

 • terapia psychologiczna: rodzaj poradnictwa spersonalizowanego, które skupia się na zmianie myślenia (terapia poznawcza) oraz zachowania (terapia behawioralna) osoby z zaburzeniami odżywiania. kuracja obejmuje praktyczne techniki wspierające rozwój poprawnych postaw wobec spożywania oraz wagi człowieka oraz modyfikacje podejścia do sposobu odpowiedzi osoby chorej na niełatwe sytuacje życiowe.
 • Leki: niektóre leki antydepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) pomocnicze kontrolę nad niepokojem oraz depresją związaną z zaburzeniami odżywiania. Niektóre leki antydepresyjne mogą również pomóc zasnąć oraz pobudzają apetyt.
 • Konsultacje żywieniowe: ma to na zamierzenia nauczenie zdrowego podejścia do spożywania oraz wagi człowieka, w zamierzenia przywrócenia normalnych wzorców żywieniowych, nauki istotności prawidłowego żywienia oraz zrównoważonej diety.
 • Terapia grupowa: wsparcie rodziny jest bardzo ważne dla powodzenia kuracji osoby chorej. istotne jest, aby członkowie rodziny zrozumieli czym jest zaburzenie odżywiania oraz byli w stanie rozpoznać jego skutki oraz symptomy. Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą wynieść wiele dobrego z terapii grupowej, gdzie znajdą pomoc oraz otwarcie będą mogły alt4 przedyskutować swoje uczucia oraz problemy z innymi ludźmi, którzy mają wspólne praktyki.
 • Hospitalizacja: hospitalizacja może być potrzebna do kuracji znacznej utraty wagi, która doprowadziła do niedożywienia oraz pozostałych poważnych powikłań organizmu psychicznego albo fizycznego, takich jak choroby serca, poważna stany depresyjne, czy nawet ryzyko popełnienia samobójstwa.

Perspektywy dla osób chorych na anoreksję

Anoreksja, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, zaburza się z upływem czasu, jeżeli nie będzie leczona. Im szybciej takie zaburzenie jest rozpoznane oraz leczone, tym lepsze będą wyniki leczeniu. Jadłowstręt da się wykurować, dzięki czemu osoba może powrócić do zdrowej wagi; aczkolwiek wiele osób z anoreksją zaprzecza, że ma problem oraz odmawia kuracji się.

Mimo tego, że kuracja jest możliwe, to ryzyko nawrotu przypadłości jest wysokie. Wyzdrowienie z anoreksji zwykle wymaga długotrwałego kuracji, jak również silnego zaangażowania osoby chorej. Pomoc członków rodziny oraz pozostałych bliskich może pomóc zapewnić, że osoba otrzyma potrzebną pomoc.

Czy da się zapobiec anoreksji?

Zapobiegnięcie wszystkim przypadkom anoreksji może być niemożliwe, ale mimo tego dobrze jest rozpocząć kuracja osoby w punkcie wystąpienia pierwszych objawów. Ponadto, edukowanie oraz zachęcanie do poprawnych nawyków żywieniowych oraz realistycznego podejścia do żywności oraz postrzegania własnego ciała może również być pomocne w zapobieganiu rozwoju albo nasilenia zaburzeń odżywiania.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc?

Szukaj natychmiast pomocy u lekarza jeśli podejrzewasz, że Ty albo pewien człowiek kogo znasz ma anoreksję albo inne zaburzenia odżywiania. Zaburzenia odżywiania mogą stawać się coraz więcej uciążliwe, im dłużej pozostają nieleczone. W ciężkich przypadkach przypadłości te mogą doprowadzić nawet do śmierci.

 

 

Zobacz też 

Crossfit Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie