O anhedonii, którą często mylimy z depresją

O anhedonii, którą często mylimy z depresją

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

to jeden z kluczowych objawów zdiagnozowanej stanom depresyjnym, chociaż nie jest powiązana jedynie z tą chorobą. Anhedonia oznacza stopniową utratę zdolności do przeżywania emocji w pełen, wyraźny sposób, dostrzegalny zarówno poprzez chorego, a także jego otoczenie. Jednocześnie zaburza ona funkcje społeczne, gdyż osoba chorująca na nią wycofuje się z życia towarzyskiego powoli zamykając w sobie i w mieszkaniu, a społeczeństwo nie potrafi odczytywać emocjonalnych stanów chorych osób lub ich nie zauważa. Znana jest również anhedonia indukcyjna, która pojawia się Gdy w życiu nic nie cieszy… O anhedonii, którą często mylimy z depresją pod wpływem społeczeństwa i kultury, która uważa jako prawidłowe emocjonalne stonowanie, brak ekspresji i wyrażania uczuć, wówczas jednostka dopasowuje się do ?prawidłowych? reakcji danej zespoły, co wyraża się nawet w braku bliskich kontaktów emocjonalnych z najbliższymi.

 

Przyczyny anhedonii

Istnieje kilka czynniki przyczyniające się do zachorowań na anhedonię. Jak już wspomniano wiąże się ona z depresją i jest jej najbardziej charakterystycznym objawem. jednak nie towarzyszy jedynie jej. Może być powiązana z zaburzeniami psychicznymi takimi jak schizofrenia i anhedonia - co to jest inne dolegliwości. a także występować u osób uzależnionych od narkotyków, które znajdują się na etapie odstawienia. wówczas skutki anhedonii i towarzyszące jej otępienie emocjonalne są bardzo widoczne. Występuje zwłaszcza przy uzależnieniach od amfetaminy i kokainy. Niestety mogą ją również wywoływać rzeczy, które są pomagające, czyli niektóre leki, zwłaszcza z zespoły neuroseptyków i zespoły leków przeciwpsychotycznych. Naukowcy nie są zgodni zupełnie co do tego co wywołuje anhedonię, przeważnie jednak biorą pod uwagę urazy partie mózgu, poprzez co blokowane jest wytwarzanie anhedonia przeyczyny dopaminy, która uważana jest za przekaźnik przyjemności.

potrzeb zwalczania

Ze względu na swoją specyfikę leczenie anhedonii jest niełatwe i nie ma non stop ściśle określonych sposobów na poradzenie sobie z tą chorobą. stosuje się branie środków farmakologicznych, jednak co do tego jakich, w jakich proporcjach i jakie są ich efekty nadal zdania lekarzy są poszatkowane. Dodatkowo, jeśli anhedonia pojawiła się zwłaszcza na gruncie społecznym należy szukać przyczyny tego stanu, zniwelować ją lub odsunąć od czynnika, który działa negatywnie na chorego. W anhedonia leczenie związku z tym ważne jest również nie zostawianie chorego bez wsparcia. Leki mogą działać, lecz nic nie zastąpi atmosfery wsparcia i zrozumienia, które osoba z anhedonią musi odczuwać ze strony bliskich osób. Anhedonia nie jest wyrokiem, nie musi trwać poprzez całe życie, lecz ważne jest zdiagnozowanie jej i podjęcie terapii, gdyż samodzielne poradzenie sobie z tą chorobą może nie przynieść skutków, a wręcz doprowadzić do nawarstwienia się objawów schorzenia i rozwinięcia jej w groźną depresję.

 

Zobacz też 

EcoSlim


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie