Nie wiesz, jak połykać dobrze tabletki? Tych 5 porad z pewnością Ci pomoże!

Nie wiesz, jak połykać dobrze tabletki? Tych 5 porad z pewnością Ci pomoże!

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

Lekarze wypracowali dwie metody, w zależności od tego, czy chodzi o okrągłą tabletkę czy o podłużną kapsułkę. W obu wypadkach radzą użyć do popicia zaledwie 20 ml wody, czyli nieco więcej niż stołową łyżkę.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Ile razy zdarzyło się, że tabletka utknęła nam w przełyku w trakcie połykania? 21 maja – Biała Sobota w Centrum Onkologii w Warszawie Albo czuliśmy całą jej drogę w postaci twardej, wędrującej kulki? Lekarze wypracowali dwie najlepsze metody połykania tabletek, w zależności od tego, jaką mają one formę.

Porady oparte są na rezultatach testów przeprowadzanych z udziałem 143 ludzi. W sumie ochotnicy połknęli 283 pigułki mające 16 różnych kształtów oraz formatu.

Okazuje się, że najlepiej to wykonać, wykorzystując jak połykać tabletki jedynie 20 ml wody (nieco więcej niż łyżka stołowa). okazują się na to dwie metody w zależności od tego, czy mamy połknąć okrągłą oraz twardą pigułkę czy podłużną oraz lekką kapsułkę.

Do zwykłych tabletek zalecane jest użycie tzw. metody butelkowej. Polega ona na wlaniu do plastikowej butelki wspomnianej ilości wody oraz położeniu leku na języku. Trzeba jak brać leki dokładnie zacisnąć usta wokół butelki, zanim zaczniemy pić. Pijemy, nie odrywając ust od butelki - wysysamy wodę. Nie powinniśmy dopuścić do tego, by do butelki dostało się powietrze podczas połykania. Musi się w niej wyprodukować podciśnienie - butelka ściśnie się w miarę picia.

badacze twierdzą, że to zwiększa perspektywy na prawidłowe połknięcie leku o 60 proc. tabletki jak połykać w porównaniu do tradycyjnej metody polegającej na popiciu środka łykiem wody ze filiżanki.

W przypadku kapsułki rekomendowane jest tymczasem popijanie z lekkim pochyleniem głowy do przodu. Kapsułkę znów umieszczamy na języku oraz bierzemy łyk wody, ale jej nie połykamy. nastepnie, kierując podbródek ku klatce piersiowej, nieznacznie pochylamy głowę w dół oraz tylko wtedy połykamy lek.

 

Zobacz też 

Knee Active Plus 

Opaski na rękę Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie