Nie bagatelizuj kataru! Kiedy świadczy on o poważnej chorobie?

Nie bagatelizuj kataru! Kiedy świadczy on o poważnej chorobie?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Katar powstaje, gdy tkanki nosa i ; produkują zbyt duża ilość płynu albo śluzu, który wypływa z nosa albo spływa po tylnej ścianie gardła. Katar może pojawić się w wyniku grypy, grypy, kontaktu z alergenami (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt) albo składnikami drażniącymi (np. z dymem papierosowym albo pikantnymi produktami spożywczymi). Przypadłości takiej może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa, choć nie okazuje się to regułą. Niektóre osoby borykają się z przewlekłym katarem, którego Nie bagatelizuj kataru! Kiedy świadczy on o poważnej chorobie? przyczyna okazuje się niejasna. U ziemi kataru może także przebywać poważna choroba.

Katar - rodzaje

Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów kataru okazuje się katar alergiczny. Znany także jako alergiczny nieżyt nosa albo katar sienny, objawia się jedynie samym katarem, ale i kichaniem, podwyższonym ciśnieniem w zatokach, swędzeniem oczu i zatkanym nosem. Katar alergiczny okazuje się spowodowany reakcją uczuleniową na alergeny wziewne. Układ odpornościowy alergika błędnie identyfikuje niegroźne substancje (roztocza, pyłki albo sierść) jak wyleczyć katar? jako zagrożenie i wydziela histaminy do układu krwionośnego. Substancja ta powoduje reakcję, która doprowadza do wystąpienia objawów kataru alergicznego.

Katar sienny występuje zwykle natychmiast po kontakcie z alergenem. Osoba uczulona na daną substancję z wyjątkiem kataru może doświadczać kaszlu, łzawienia oczu, bólu twarzy, obrzęku pod oczami i osłabienia zmysłu smaku albo zapachu.

Katar nie trzeba być oznaką uczulenia – może być także objawem grypy. Jak odróżnić katar sienny od zwykłego?

Katar - kurację

Najlepszą metodą leczenia kataru zapobieganie katarowi siennego okazuje się unikanie składników, która go powoduje. Niestety, nie zawsze okazuje się to możliwe – wtedy opłaca się rozważyć inne strategie. Jeśli katar alergiczny nie okazuje się zbytnio nasilony, leki dostępne na receptę mogą wystarczyć, by złagodzić skutki uczulenia. W przypadku uciążliwyego kataru  konieczne mogą się okazać leki przepisane poprzez lekarza. podstawowe okazuje się odpowiednie dobranie leków do pacjenta – często okazuje się, że optymalny efekt terapeutyczny uzyskuje się przy stosowaniu kilku różnych lek na katar leków jednocześnie.

Zwykły katar spowodowany przeziębieniem nie wymaga leczenia, ale gdy towarzyszy mu uczucie zatkanego nosa, wiele ludzi decyduje się na zastosowanie sprayu rozrzedzającego wydzielinę dróg oddechowych. Tak zwane spraye mukolityczne cieszą się coraz znacznym zainteresowaniem, należy jednak pamietać, że nie wolno podawać ich małym dzieciom (niebezpieczeństwo skutków ubocznych), a dorośli nie powinni przyjmować ich dłużej niż poprzez kilka dni. zbyt długie stosowanie preparatów takich jak może przecież powodować przewlekłe, nawracające stany zapalne błon śluzowych nosa.

 

Zobacz też 

EcoSlim


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie