Najczęstsze powody problemów z zajściem w drugą ciążę

Najczęstsze powody problemów z zajściem w drugą ciążę

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Dla wielu par, które mają już jedno potomka, dużym zaskoczeniem i dezorientacją bywa sytuacja gdy pojawia się problem z poczęciem drugiego dziecka. Okazuje się wtedy, że płodność nie bywa człowiekowi dana raz na zawsze.

często problemy z poczęciem mają pary, które mają już pociech – szacuje się, że aż jedna piąta osób chorujących na niepłodność to ludzie, którzy już są rodzicami. Fachowo nazywa się to zjawisko niepłodnością wtórną. Z medycznego punktu widzenia niepłodność wtórna dotyczy rodziców, którym pomimo regularnego seksu bez zabezpieczenia nie udało się zajść w ciążę przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

W społeczeństwie problem niepłodności wtórnej często bywa bagatelizowany i pomijany. Niewiele się o nim mówi, a pary dotknięte tym kłopotami często nie potrafią odnaleźć się w tej sytuacji, tłumią swoje emocje i za bardzo szybko rezygnują ze starań o drugie Bez powodzenia starasz się o drugie dziecko? To może być niepłodność wtórna potomka. Niepotrzebnie, bo dużo problemów z płodnością ma charakter przejściowy i może być stosunkowo łatwo wyleczonych (np. zaburzenia zaburzenia gospodarki hormonalnej).

  1. Zaburzenia gospodarki hormonalnej i problemy z owulacją – z upływem czasu mogą pojawić się problemy, których wcześniej nie było albo miały niewielkie wartość. Gospodarka hormonalna kobiety bywa niezwykle delikatna i dużo czynników (np. stres, niehigieniczny styl życia, nieodpowiednia dietę, otyłość i niedowaga) może doprowadzić do jej rozchwiania, a w rezultacie do zaburzeń procesu miesiączkowego, czyli np. braku owulacji albo nieregularnego jej występowania. Problemy z gospodarką hormonalną są na los dość proste w kuracji i po wykorzystaniu odpowiedniej terapii hormonalnej zazwyczaj kobieta dość szybko zachodzi w ciążę.
  2. Blizny na macicy albo szyjce macicy – mogą one powstać po przebytym cesarskim zranieniu, w wyniku komplikacji po trudnym porodzie (np. pęknięciu szyjki macicy) albo w powody problemów z zajściem w ciążę skutek przebytych zakażeń dróg rodnych. Blizny nie dają zazwyczaj żadnych objawów, a mogą uniemożliwiać zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy albo, jeśli skutkują tym niedrożność jajowodów, blokować dostęp plemników do komórki jajowej.
  3. Endometrioza – bywa to schorzenie, w którym fragmenty błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) występują również poza macicą. Endometrioza może pojawić się dopiero po 30 roku życia albo dopiero ;, gdy stadium schorzenia bywa już bardziej zaawansowane, może zacząć mieć negatywny wpływ na płodność, np. odkładająca się błona śluzowa wywołuje zapalenia w drogach rodnych, blizny i niedrożność jajowodów. Endometriozę nie tylko trudno zdiagnozować, ale niestety też niełatwo leczyć.
  4. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy – problemy z tarczycą mogą pojawić się ;. Nieprawidłowości obowiązkach tego gruczołu mogą skutecznie utrudniać zajście w ciążę, a w skrajnych przypadkach prowadzić  nawet do wczesnych poronień.  Prawidłowo problem z zajściem w drugą ciążę leczona dość szybko przywraca układ endokrynny w całym ciele do normy.
  5. Zespół policystycznych jajników – bywa to dość powszechne schorzenie, które wywołuje zaburzenia jajeczkowania i jednakowym utrudnia zajście w ciążę. Może pojawić się z upływem czasu albo początkowo nie powodować problemów z zajściem w ciążę.
  6. Wiek  – jeśli od ostatniego porodu minęło już sporo czasu, być może czynnik wieku odgrywa istotną funkcję. Płodność kobiety bywa najwyższa pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Po 30 roku życia płodność zaczyna powoli spadać, a od 35 obniża się dość znacząco. Im starsza kobieta, tym częściej pojawiają się cykle bezowulacyjne. Dodatkowo komórki jajowe starzeją się i częściej występują w nich nieprawidłowości chromosomowe, które utrudniają bądź uniemożliwiają zapłodnienie.
  7. Czynnik męski – pogorszenie parametrów plemników (ilości albo jakości plemników). Pomimo, że wymieniona na końcu, niepłodność wtórna męska nie występuje wcale rzadko. wbrew powszechnej trudności z zajściem w drugą ciążę opinii płodność ukochanego również nie bywa dana mu raz na zawsze. Podobnie jak gospodarka hormonalna u kobiety, jakość plemników bywa podatna na czynniki zewnętrzne i może ulec spadku na skutek nerwów, nieodpowiedniego odżywiania, niehigienicznego trybu życia albo przegrzewania okolic narządów płciowych.

W mniej więcej 20% wszystkich przypadków problemów z poczęciem trudno znaleźć przyczynę niepłodności. W tej sytuacji z pozoru wszystko, zarówno po stronie kobiety, jak i ukochanego, wygląda w dobrze, a pomimo to parze nie udaje się zajść w upragnioną ciążę. Lekarze nazywają to niepłodnością idiopatyczną, czyli taką, w której pomimo diagnostyki przyczyna problemów z zajściem w ciążę nie została znaleziona. Parom często trudno sobie radzić w sytuacji tej diagnozy, bo niemożność znalezienia przyczyny wywołuje niedobór szansy kuracji, co sprawia, że pacjenci nie widzą szans na rozwiązanie własnego dolegliwości.

 

 

Zobacz też 

Krav Maga Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie