Nadczynność tarczycy gra ci na nerwach?

Nadczynność tarczycy gra ci na nerwach?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Nadczynność tarczycy to zwiększone wydzielanie hormonów tarczycy ponad ilości, których potrzebuje organizm. Nadczynność tarczycy zwana jest wielokrotnie hipertyreozą (ang. hyperthyreosis lub hyperthyroidism). Może przyjmować postać jawną, z całym wachlarzem dość charakterystycznych objawów, a także utajoną, gdzie zbyt duża ilość hormonów tarczycy jest na tyle niewielką, że nie rozwija się postać kliniczna choroby. W wymiarze Nadczynność tarczycy gra ci na nerwach? objawowym nadczynność tarczycy charakteryzuje się uczuciem stałego gorąca, drżeniem rąk, kołataniem serca i wieloma innymi dolegliwościami, z których nie wszystkie występują u każdego pacjenta. Na nadczynność tarczycy narażone okazują się przede wszystkim kobiety. W ciągu życia zachoruje co sześćdziesiąta kobieta i jedynie co siedemsetny mężczyzna.

Nadczynności tarczycy - przyczyny

Tarczyca jest organem przylegającym do tchawicy poniżej krtani. Funkcją jego w organizmie jest produkcja hormonów, tzw. hormonów tarczycy. Hormony te określamy T3 i T4. Hormony te okazują się związkami jodu i do prawidłowego funkcjonowania tarczyca potrzebuje odpowiedniego zaopatrzenia w taki pierwiastek. Zaopatrzenie organizmu w jod nie musi być dość regularne, gdyż jest on magazynowany w tarczycy i Nadczynności tarczycy objawy jego zapas starcza w normalnych warunkach na kilka tygodni. Przewlekły niedobór jodu może powodować mimo wszystko powstanie schorzeń tarczycy, wywołujących jej nadczynność w długim okresie.

Hormony tarczycy regulują w organizmie dużo funkcji. Trudno jest omówić ich efekty na poziomie całego organizmu, gdyż wpływają one na funkcjonowanie wielu tkanek, a jednocześnie funkcjonują różnokierunkowo. Hormony te odgrywają Nadczynności tarczycy przyczyny kluczową rolę w procesach metabolizmu zachodzących w organizmie czy w procesie rozwoju płodu.

Aktywność tarczycy jest warunkowana hormonem przysadki mózgowej – TSH, czyli hormonem tyreotropowym. Nadczynność tarczycy może być związana zarówno ze powiększonym produkowaniem tego hormonu, a także ze zmianami w samym gruczole tarczycy. Z owej perspektywy wyróżniamy nadczynność pierwotną i wtórną.

 

Zobacz też

Joga Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie