Leczenie larwami

Leczenie larwami

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Metody aplikowania larw w kuracji trudno gojących się ran znane są od poprzednich czasów w szczególności znali je Majowie. Taki sposób zwalczania stosowali także chirurdzy w czasach wojny secesyjnej w Ameryce, a systematyczne zapiski na temat owej metody pochodzą z oraz wojny światowej. Nawet reżyser nowoczesnej wersji filmu pt.: „Gladiator” zamieścił w własnym scenariuszu wątek zwalczania głównego bohatera – ziarenkami przypominającymi ryż. To właśnie ta metoda.

Obecnie larwo terapia wraca do łask wśród coraz wyższego grona osób poszukujących i wybierających tą metodę zwalczania. osoby objęci tą terapią posiadają trudno gojące się rany. dużo osób, które Robaki na receptę, leczenie larwami, szczepionka z pasożytem… Kontrowersyjne terapie są coraz bardziej popularne! posiadają rozmaite, niezdiagnozowane infekcje, które przyczyniają się do tego, iż rana nie chce się goić (zabliźnić) mimo upływu dłuższego okresu czasu, decydują się na tą terapię.

Larwy muchy plujki to larwy umyślnie do tego hodowane w laboratoriach z zachowaniem wszelkich zasad sterylności. Przeważnie przed położeniem na ranę nie mają więcej niż kilka milimetrów wielkości. Sposoby na ich zastosowanie, a dokładnie ich zamieszczenie są dwa, a mianowicie: mogą być umiejscawiane na zranieniu lub przykładane w umyślnie zrobionym opatrunku. opłaca się wspomnieć, iż larwy do zwalczania są wydezynfekowane, a rozprowadza je w Polsce jedynie kilka firm, które alternatywne metody leczenia posiadają stosowne certyfikaty. W wielkiej Brytanii żywe larwy można kupić nawet w aptece.

Larwy nie zawsze nadają się dla każdego chorego. Na pewno trzeba ich wypróbować na ranę bolesną, gdzie ich brzeg nie bywa otoczony tkanką martwiczą.

Jak wygląda przebieg zwalczania? Larwy wydzielają enzymy metaboliczne, nie zjadają martwej tkanki jako takiej. Po procesie strawienia wytwarza się treść półpłynna, która bywa dla larwy pożywieniem i dopiero wtedy ją „wysysają”. Przy okazji larwa zjada też bakterie i przetrawia je w przewodzie pokarmowym. Takie „oczyszczanie” rany bywa bardzo błyskawiczne. Z reguły następuje to w przeciągu kilku dni, a nie leczenie robakami jak przy stosowanych standardowo opatrunkach poprzez kilka tygodni. Na uwagę zasługuje fakt, że larwy radzą sobie w sposób bezproblemowy z bakteriami odpornymi na antybiotyki np. gronkowiec złocisty.

opłaca się dodać, że angielskie źródła mówią, że dzięki larwo terapii udaje się wyleczyć 90% sytuacji, gdzie nie pomagają inne sposoby zwalczania i stosowane leki. Z powodzeniem można ją wypróbować u diabetyków, osób u których wykryto uczulenie na antybiotyki i przy odleżynach, dodatkowo w niektórych przypadkach chirurgii plastycznej.

Terapeutyczne oddziaływanie  larw polega na:

  • oczyszczeniu rany z martwej tkanki – larwy wydzielają enzymy metaboliczne powodujące upłynnienie masy martwiczej – dopiero ta leczenie larwami działa płynna masa staje się pożywieniem dla larw;
  • usunięcia bakterii zawartych w zranieniu;
  • zapoczątkowaniu procesu gojenia – ruchy larw stymulują powstawanie ziarniny i przebieg wytwarzania nowoczesnego nabłonka.

Wydzielina larw bywa skuteczna nawet wobec gronkowca złocistego, bakterii metycylinoopornych (MRSA), paciorkowców i bakterii z grupy Pseudomonas.

Korzyści terapeutyczne: błyskawiczne oczyszczenie rany, wyeliminowanie zakażenia, skrócenie czasu gojenia, uniknięcie amputacji. maleje ból związany z raną, eliminuje przykry zapach spowodowany rozkładem tkanek, ogranicza się zawartość nieodzownych wizyt u lekarza.

zawartość larw koniecznych do oczyszczenia rany bywa zależny od rozległości i głębokości leczonych tkanek. Zazwyczaj bywa to 10 larw na 1 cm².


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie