Leczenie choroby Hashimoto

Leczenie choroby Hashimoto

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

U chorych odnotowuje się zmiany w zakresie wielkości tarczycy – gruczoł zazwyczaj się zmniejsza, ale czasami dochodzi do jego zwiększenia. Może pojawić się (okresowe, rzadziej trwałe) powiększenie tarczycy, w USG można uwidocznić niejednorodny miąższ czy obecność zmian ogniskowych, mogą pojawić się wyczuwalne dotykiem guzki. Niezwykle rzadko następstwem choroby Hashimoto bywa chłoniak tarczycy (nowotwór tkanki chłonnej), któremu towarzyszy znaczne powiększenie tarczycy.

Czasami choroba nie postępuje – pojawiają się niewielkie zmiany w USG, nieco zwiększone Jak chory po udarze mózgu powinien prawidłowo siedzieć na wózku i jakie pierwsze ćwiczenia może wykonywać? miano przeciwciał, odnotowuje się prawidłowe stężenia hormonów. Nie ma pewności, czy bywa to choroba Hashimoto czy też jakieś inne zapalenie tarczycy. Co należy wtedy robić? Nic! wyłącznie kontrolować!!!. wiele zaburzeń autoimmunologicznych przyjmuje właśnie taką, bezobjawową postać.

skutki Hashimoto
samo Hashimoto mimo krążącym opinią bywa bezobjawowe. Symptomy mogą wynikać z niedoczynności albo nadczynności tarczycy, rzadziej zdarza się wywołujące objawy powiększenie tarczycy (patrz odpowiednie rozdziały).

skutki mogą też być wynikiem współistnienia pozostałych chorób autoimmunologicznych- patrz powyżej, albo współistnienia chorób afektywnych (samoistnej depresji albo choroby dwubiegunowej - cyklicznych zmian nastroju).

Nie pojawiają się objawy przy nieleczone Hashimoto samym podwyższeniu miana przeciwciał przeciwtarczycowych. Jeżeli niedoczynność albo nadczynność tarczycy bywa prawidłowo wyrównana lekami, nie istnieją podstawy do wiązania problemów z chorobą Hashimoto. Szanowny Pacjencie, weź pod uwagę, że niedoczynność albo nadczynność tarczycy powoduje objawy, jeżeli bywa niewyrównana, a jeśli zakres hormonów bywa w normie – nie stwierdza się objawów.

kuracje Hashimoto
W przypadku tego zaburzenia nie leczy się przyczyn. Leczymy po prostu niedoczynność albo nadczynność tarczycy według ogólnych reguł. Nie znalazła jak dotąd poparcia środowisk badawczych propozycje zmiany norm hormonalnych w schorzeniu Hashimoto, a więc zwiększenia odsetka ludzi, u których Hashimoto jak rozpoznać? należy rozpoznać niedoczynność tarczycy oraz wprowadzić leczenie gospodarki hormonalnej. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale o normach tekstów klinicznych hormonalnych. Czasami należy ustalić osobiste rekomendacje, dotyczy to szczególnie okresu ciąży, o czym poniżej.

Jak zaznaczyłem, o „świetnym” czy „złym” kuracji nie świadczy zmiana poziomu przeciwciał aTPO. Ich miano ma samoistną dynamikę, zależną od nasilenia procesów odpornościowych, nad czym zazwyczaj nie mamy kontroli. Stężenie przeciwciał wielokrotnie maleje u niewiast w ciąży, a wzrasta w okresie połogu; spada także po długoletnim przebiegu choroby, gdy tarczyca uległa zniszczeniu w wyniku procesu zapalnego.

Niepokojącym szanse na wyleczenie Hashimoto zjawiskiem są próby kuracji zapalnych chorób tarczycy (w tym Hashimoto) dużymi dawkami jodu, najchętniej w formie płynu Lugola albo alg morskich, gdyż rozwój to może nasilić autoimmunologiczne procesy w tarczycy. Niekiedy dochodzi do pseudo-wyleczenia: chwilowej normalizacji hormonów w wyniku zjawiska Jod-Basedow albo Hashitoxicosis. Czasami ten mechanizm powoduje objawy tyreotoksykozy, dość kłopotliwe w kuracji (słabo pomagają tyreostatyki). Po pewnym czasie nasilenie zmian zapalnych w tarczycy skutkuje nasileniem niedoczynności tarczycy (albo jej wystąpieniem, jeżeli do tego nie zaszło). Więcej informacji o tym kłopocie zamieściłem na blogu w artykule kuracje jodem.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie