Kreatynina – jakie są jej normy i kiedy warto zbadać jej stężenie?

Kreatynina – jakie są jej normy i kiedy warto zbadać jej stężenie?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Kreatynina we krwi okazuje się produktem ubocznym przemiany materii powstającym zwłaszcza w mięśniach szkieletowych. Jej stężenie w moczu pomaga określić przypadłości nerek. Sprawdź, co oznacza kreatynina we krwi.

Kreatynina we krwi okazuje się to produkt degradacji kreatyny, czyli składników, która to w mięśniach nośnik energii (ulega ona ufosforylowaniu do fosfokreatyny, która zawiera wysokoenergetyczne wiązania, w razie wymogu wykorzystywane Kreatynina – jakie są jej normy i kiedy warto zbadać jej stężenie? do obowiązkach mięśni). uznaje się, że dziennie około 1 - 2% kreatyny mięśniowej ulega przemianie do kreatyniny, która nastepnie okazuje się przefiltrowywana przez nerki i wydalana z moczem.

Stężenie kreatyniny we krwi okazuje się uzależnione zwłaszcza od masy mięśniowej, płci (u facetów wyższe niż u pań), a ponadto jest zależne od ilości spożywanego mięsa (przy dużym jego spożyciu kreatynina wysokie stężenie we krwi stężenie kreatyniny może znacznie wzrastać). U danego człowieka stężenie kreatyniny w surowicy krwi okazuje się mimo wszystko wielkością względnie stałą.

Ze względu na to, że kreatynina nie okazuje się ani wchłaniana zwrotnie, ani wydzielana przez cewki nerkowe, a jej zawartość w moczu okazuje się zależna niemal wyłącznie od funkcji filtracyjnej nerek (od przesączania kłębuszkowego), oznaczanie stężenia kreatyniny w surowicy i niski poziom kreatyniny w moczu znalazło szerokie zastosowanie w ocenie funkcji nerek. Do wzrostu stężenia kreatyniny we krwi (wzrostu kreatyninemii) dochodzi w ostrej i przewlekłej niewydolności nerek.

Crossfit Warszawa

Kreatynina we krwi - prawidłowe stężenia kreatyniny

W celu oznaczenia stężenia kreatyniny pobiera się do analiz próbkę krwi żylnej, bardzo często z żyły łokciowej. Na badanie kreatyniny należy przyjść na czczo. W warunkach prawidłowych stężenie kreatynina ile wynosi prawidłowe stężenie kreatyniny we krwi mieści się w przedziale od 53 do 115 µmol/l (od 0,6 do 1,3 mg%). Wartość ta okazuje się mimo wszystko zależna od wieku, wagi, płci pacjenta, jego masy mięśniowej i spożycia mięsa w jadłospisie. Ponadto należy mieć na uwadze o możliwości uzyskania wyników fałszywych, gdy próbka okazuje się zhemolizowana albo człowiek ma hiperbilirubinemię.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie