Jakie są charakterystyczne objawy rozszczepienia wargi?

Jakie są charakterystyczne objawy rozszczepienia wargi?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Rozszczep wargi i podniebienia dotyka w Polsce prawie 800 noworodków co roku. Może to być szczelina lub przerwa powstała na skutek niepołączenia się struktur formujących wargę (rozszczep wargi tzw. zajęcza warga) lub podniebienie (rozszczep podniebienia tzw. wilcza paszcza). Rozszczep wargi i podniebienia mogą współistnieć lub występować niezależnie. Wadę tę należy zoperować. Operacja i rehabilitacja w licznych przypadkach umożliwia na całkowite wyzdrowienie.objawy rozszczepienia wargi

Rozszczep podniebienia i wargi, to wady rozwojowe przynależące do zazwyczaj występujących u ludzi, stanowiąc przeszło 15 proc. wszystkich genetycznych deformacji.

Rozszczep podniebienia i wargi: wady widoczne na pierwszy rzut oka

Rozszczep podniebienia może być w przedniej części jamy ustnej lub z tyłu - w płacie tkanki zwisającej z podniebienia delikatnego (tzw. języczek). Zaglądając do gardła, obserwujemy otwór w podniebieniu, który Co robić, gdy dziecko ma rozszczep wargi i/lub podniebienia? często dochodzi nawet do jamy nosowej. Noworodek już na starcie może posiadać problemy z piciem mleka. Podczas ssania szybko zachłystuje się i krztusi. W skrajnych przypadkach rozszczep podniebienia może utrudniać także prawidłowe oddychanie. Wadzie może towarzyszyć również rozszczepienie wargi lub wyrostka zębodołowego albo inna wada wrodzona, np. zespół Downa lub Bindera.

Wadę w zdecydowanej dużej grupie sytuacji diagnozuje się u potomka od razu po narodzinach. Jeśli jest "dyskretna", szybko wychwyci ją pediatra podczas rutynowych kontroli. Niezwykle rzadko więc bywa tak, że potomka rośnie i rozwija się z ukrytą wadą. Co więcej, obecnie można zdiagnozować rozszczepienie podniebienia dodatkowo w życiu płodowym. Dobre USG (zwłaszcza 3D i 4D) i czujne oko lekarza okazuje się wychwycić wadę już mniej więcej 20. tygodnia alt2 ciąży. Wtedy zarówno matka ma czas, by oswoić się z tą informacją, ; lekarze, by zaplanować odpowiednie kurację.główne objawy rozszczepienia wargi

Rozszczep podniebienia i wargi: potrzebna operacja, a nawet kilka

dziecko ma rozszczep podniebienia? Trzeba działać. Zoperowanie wady wymaga współpracy chirurga jamy ustnej i szczękowo-twarzowego. Potrzebne jest także kurację pod okiem laryngologa, ortodonty, jak również logopedy i foniatry. Nierzadko do terapii włącza się psycholog. Nie do przecenienia jest także rola matek i ojców, którzy poinstruowani przez specjalistów powinni codziennie masować potomkowi podniebienie (by stymulować mięśnie, które nie okazują się należycie rozwinięte), a potem ćwiczyć z potomkiem prawidłowe oddychanie i artykulację. Na finiszu czekają dodatkowo potomka ćwiczenia wymowy. Nierzadko potrzebna jest również korekcja zgryzu i potomka musi nosić aparat ortodontyczny.

Choć terapia jest długa i wymaga alt3 zaangażowania licznych specjalistów i bliskich potomka, daje duże perspektywy na całkowite wyzdrowienie wady.
trzeba wiedzieć, że niektórzy mali pacjenci potrzebuję kilku zabiegÓw chirurgicznych. Czasem konieczna jest dodatkowo operacja wydłużająca podniebienie lub korygująca prezencję ust czy narządu węchu. Nie zawsze jest o tym wiadomo od razu po i zabiegu, lecz konieczność kolejnych zabiegu chirurgicznego wynika z tego, że potomka ma np. problemy z wymową.

Jak opiekować się potomkiem, które ma rozszczep podniebienia i wargi

najszybciej, ponieważ już od 3. miesiąca życia maluszka, operowany jest rozszczep wargi. Natomiast operację rozszczepu podniebienia przeprowadza się zwykle przed 2. urodzinami potomka, ale gdy ma już ono przynajmniej rok (wyjątkiem jest Instytut mamy i potomka w Warszawie, w którym operacje przeprowadzane okazują się dodatkowo w 1. alt4 roku życia potomka). Do tego czasu, trzeba zadbać o odpowiednie karmienie.rozszczepienie wargi
Niemowlęta z rozległym rozszczepem nie okazują się w stanie ssać pierś i początkowo, na oddziale noworodkowym, karmione okazują się za pomocą sondy, a potem butelką (matka może odciągać pokarm) z indywidualnie dobranym smoczkiem. Ważna jest również pozycja do karmienia - koniecznie pionowa, by dzięki sile grawitacji pokarm nie trafiał do narządu węchu. Pediatrzy uczulają, że niemowlęta z rozszczepem podniebienia zazwyczaj zjadają mniejsze porcje niż ich zdrowi rówieśnicy, dlatego powinny być częściej karmione.
Jeśli potomka ma szeroki rozszczep podniebienia, konieczne bywa zastosowanie specjalnej wkładki imitującej podniebienie (tzw. płytka podniebienna), wykonywanej indywidualnie dla każdego potomka. ułatwia ona tylko karmienie, lecz również wpływa korzystnie na wzrost i kształtowanie się szczęki.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie