Jak sprawdzić, czy mam HIV?

Jak sprawdzić, czy mam HIV?

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

Powszechne jest przekonanie, że niebezpieczeństwo zakażenia wirusem HIV dotyczy przede wszystkim homoseksualnych facetów lub narkomanów, którzy przyjmują środki odurzające za pomocą zastrzyków. prawda jest jednak zupełnie inna. Niestety to kobiety okazują się najbardziej narażone na niebezpieczeństwo zakażenia. Dlaczego tak jest?

Składa się na to wiele powodów. Przede wszystkim wpływ ma tutaj kobieca budowa anatomiczna. Na zakażenie HIV u kobiety wrażliwe okazują się zarówno błona śluzowa pochwy, a także szyjki macicy. U facetów natomiast wrażliwość ta ogranicza się jedynie do niewielkiej obwódki błony śluzowej wokół ujścia cewki moczowej oraz do wewnętrznej warstwy pod napletkiem.

Poza tym ilość wirusa w nasieniu jest znacznie 70% chorych nie wie, że ma HIV! Jak sprawdzić, czy jesteśmy wśród nich? wyższa niż w wydzielinach żeńskich narządów płciowych. Sperma, pozostająca po wytrysku w kobiecych narządach płciowych sprawia, że moment kontaktu HIV z wrażliwą na zakażenie błoną śluzową wydłuża się. Dodatkowo kobieta opłukując pochwę z spermy, może niechcący wywołać mikroskopijne urazy organu, które ułatwią wirusowi wniknięcie. Otarciom czy zranieniom błony sprzyjają także wszelkie pozycje seksualne, także standardowe zakładanie tamponu.

niebezpieczeństwo zakażenia kobiety wirusem zwiększa się też wtedy, gdy ta ma akurat zapalenie narządów płciowych. wielokrotnie może być tego faktu zupełnie nieświadoma, bo infekcje mogą przebiegać przez długi moment bezobjawowo.

skutki HIV

We wstępnej fazie zakażenia, kiedy HIV wnika do ludzkiego ustroju, żadne skutki nie badania na HIV okazują się zauważalne ani odczuwalne. Pojawiają się one zaledwie w punkcie, gdy organizm zakażonej osoby zaczyna walczyć z wirusem i wytwarza zapobiegający niemu przeciwciała. Zakażony może wtedy czuć się tak, jak podczas grypy: będzie miał migreny, mięśni i lekkie nabrzmienie węzłów chłonnych. kłopoty te ustępują zwykle po 7-14 dniach, po czym następuje zazwyczaj długi, bezobjawowy okres.

Niestety jest to bardzo mylące, bo w tym czasie wirus zaczyna się namnażać i niszczyć coraz więcej limfocytów CD4+. W zależności od systemu immunologicznego danego chorego, okres taki może przebiegać od roku do 15 lat. następnie pojawiają się symptomy, które świadczą już o wyniszczeniu objawy HIV systemu odpornościowego: suchy, uporczywy kaszel, raptowny spadek masy ciała, obfite nocne pocenie się, powracająca gorączka, powiększone węzły chłonne, ciągłe uczucie zmęczenia, biegunka, czy białe plamki lub krostki na języku. Końcowym stadium schorzenia staje się AIDS.

Test na HIV

W wykonywanych testach nie poszukuje się wirusa, tylko skierowanych przeciwko niemu przeciwciał, dlatego od czasu, w którym mogło dojść do zakażenia, do czasu zrobienia testu powinny minąć przynajmniej 3 miesiące. taki okres jest potrzeby na to, aby przeciwciała mogły wytworzyć się w ilości odpowiedniej na ich wykrycie.

zaleca się też pamiętać, że testy przesiewowe, czyli takie, które wykonywane okazują się w laboratoriach i Punktach leczenie HIV Konsultacyjno-Diagnostycznych, dają czasem wyniki fałszywie dodatnie. Prawdziwego wyniku da się się natomiast spodziewać, kiedy test został wykonany przynajmniej po trzech przywołanych wcześniej miesiącach, od czasu prawdopodobnego zakażenia.

Zabezpieczenie przed HIV

Osoby, a zwłaszcza kobiety, które często zmieniają partnerów, okazują się najbardziej narażone na niebezpieczeństwo zakażenia wirusem. Należy jednak pamiętać, że nawet jednorazowy stosunek płciowy z przygodnym partnerem może poskutkować zakażeniem HIV, zwłaszcza jeśli partner taki jest nosicielem wirusa i kochał się z partnerką bez prezerwatywy.

Najlepszym i najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed HIV będzie zatem jedynie wzajemna wierność partnerów, którzy nie byli zakażeni wirusem w punkcie zaczęcia wspólnego życia seksualnego.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie