Jak rozpoznać objawy paraliżu przysennego?

Jak rozpoznać objawy paraliżu przysennego?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Paraliż senny bywa określany wymiennie jako porażenie przysenne albo paraliż przysenny. Osoby, które doświadczyły kiedykolwiek paraliżu sennego, relacjonują, że bywa to zjawisko dziwne, trudno wytłumaczalne oraz przerażające. Paraliż senny należy do zaburzeń snu. stan taki występuje najchętniej w sytuacji, kiedy człowiek zasypia albo wtedy, kiedy przechodzi ze snu do czuwania, czyli budzi się. Jak objawia się paraliż przysenny? Z czego wynika oraz jak sobie z nim radzić?

Czym charakteryzuje się paraliż senny?

Niektórzy zaliczają paraliż przysenny do rodzaju zjawisk paranormalnych. Osoba doświadczająca porażenia przysennego budzi się w nocy z dziwnym poczuciem otaczającego ją „zła”. Ma odczucie, że ktoś uciska jej klatkę piersiową, że ciężko jej oddychać. Nie może się poruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku. Wpada w panikę, bywa przerażona, widzi dziwne postaci poruszające się wokół łóżka oraz słyszy zagadkowe głosy – zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem to nie są jakieś demony albo duchy. Antropolodzy przypisują paraliżowi przysennemu rolę kulturotwórczą. Paraliż senny, według nich, miałby się przyczynić alt2 do powstania w licznych kulturach motywu demona nocnego, który obezwładnia swoją ofiarę z zamiarem używania jej seksualnie.

skutki paraliżu sennego

Przede wszystkim katapleksją, czyli porażeniem mięśni, z jednoczesnym zachowaniem całkowitej świadomości. Osoba doświadczająca porażenia przysennego czuje niemoc, nie może się poruszyć, otworzyć oczu ani nic powiedzieć. Ponadto, pojawiają się dziwne doznania psychiczne, np. urojenia dźwiękowe, wizualne oraz taktylne – słyszenie ogłuszającego dudnienia, dzwonienie w uszach, poczucie bezwiednego spadania w dół albo przygniatania kończyn. Objawom tym towarzyszy wielokrotnie przekonanie, że zostało paraliż przysenny - przyczyny się nawiedzonym poprzez złe moce albo obce istoty, przyspieszony rytm serca, panika, przerażenie, ogromny panika. Katapleksja może dotyczyć wszystkich partii mięśni albo posiadać charakter częściowy – obejmować wyłącznie ramiona, nogi oraz górny tułów. Jedyne mięśnie, nad którymi człowiek zachowuje kontrolę w czasie paraliżu sennego, to mięśnie oddechowe. Z tego też względu wykonywanie szybkich wdechów oraz wydechów może ułatwić wybudzenie się.

Paraliż przysenny ciągnie się zazwyczaj bardzo krótko oraz często sam przechodzi albo w sen, albo w czuwanie. analizy paraliż przysenny - skutki dowodzą, że nawet 1/2 populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyła epizodu paraliżu sennego. Jeżeli jednak porażenie przysenne powtarza się notorycznie u tej samej osoby, można podejrzewać u niej zespół chorobowy o nazwie narkolepsja. Dlaczego dochodzi do paraliżu sennego? Zjawisko to wiąże się porażeniem mięśni wskutek zahamowania neuronów w rdzeniu kręgowym, które odpowiadają za utrzymywanie zdenerwowania mięśniowego. okazuje się to fizjologicznie uwarunkowany mechanizm, który zapobiega wykonywaniu przypadkowych ruchów w czasie snu, by nie wykonać sobie albo komuś krzywdy.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie