Jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani?

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Uporczywe drapanie w gardle, chrypka, trochę nawet boli, no cóż, kupię jakieś tabletki i mi przejdzie, pomyślał nie jeden, aż ostatecznie stracił głos, czyli zapalenie krtani u dorosłego. W większości sytuacji tabletki do pociągania dają radę, jednak kiedy objawy przebiegają więcej, niż 2 tygodnie zaleca się skonsultować się ze specjalistą. Zasadniczo zapalenie krtani może być bardzo groźne dla najmłodszych jednak dorośli też nie okazują się zupełnie bezpieczni. W najgorszym wypadku może nawet dojść do uduszenia.

Kto może zachorować na zapalenie krtani?

zazwyczaj na zapalenie krtani chorują osoby z „grup ryzyka”:

 • alergicy,
 • cierpiący na chorobę refluksową,
 • mający zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • przechodzący nawracające albo przewlekłe zapalenia w obrębie dróg oddechowych (np. przewlekłe zapalenie zatok, gardła, nieżyt narządu węchu),
 • palące tytoń,
 • nadmiernie spożywające alkohol,
 • pracujące w pomieszczeniach suchych (np. źle funkcjonująca klimatyzacja), pełnych oparów chemicznych i pyłów,
 • zawodowo nadużywające głosu (np. nauczyciele, dziennikarze, recepcjoniści).

jednakże na zapalenie krtani może zachorować każdy, szczególnie w czasie jesienno-zimowym. zauważa się jednak zwiększoną skłonność pacjentów Uciążliwe dla dorosłych, a u dzieci może nawet zagrażać życiu… Jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani? z wyżej wymienionych grup ryzyka, stąd, jeżeli do nich należysz, powinieneś na siebie szczególnie być ostrożni. Nie ignoruj przedłużających się objawów. W przypadku nawrotów albo wyjątkowo uciążliwej zakażenia, pomyśl o spotkaniu laryngologicznej, bądź foniatrycznej.

Co gdy lekarz podejrzewa zapalenie krtani u dorosłego?

Jeśli rzeczywiście posiadasz zapalenie krtani, istotne bywa stwierdzenie, jaki to rodzaj. Czasem lekarz może się tego domyślić już na podstawie objawów. Zarazem wywiad lekarski bywa bardzo istotny, jednak w przypadku chorób krtani, więc infekcyjnych, ; potrzebna bywa pogłębiona diagnostyka.
fundamentalną metodą stosowaną w rozpoznaniu chorób krtani bywa laryngoskopia:

 • pośrednia, klasyczna z użyciem lusterka krtaniowego (laryngologicznego) – pomaga obejrzeć narząd (patyczek i szerokie otwarcie ust nie będzie wystarczające), jednak często nie umożliwi ostatecznej, precyzyjnej oceny cech charakteru zmian,
 • bezpośrednia, endoskopowa, przy użyciu sztywnego albo giętkiego fiberoskopu 
 •  (aparatu pomocnego do oglądania miejsc trudno dostępnych – krtań do nich należy).

Badanie endoskopowe krtani (znane pod nazwą direktoskopia), przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, może być zapalenie krtani leczenie zarówno diagnostyczne, jak również terapeutyczne. Czasem używa się również bronchoskopię, jeśli lekarz chce ocenić większą powierzchnię układu oddechowego. Jakie okazują się zalety bronchoskopii? Dzięki niej możemy tylko zdiagnozować chorobę, ale też pobrać wycinek do badania, wyciąć niepokojącą nas zmianę.

A może tak mniej inwazyjnie…

Czasem zalecane bywa również usg krtani. Metoda nie bywa co fakt używana w rozpoznaniu zapaleń krtani, ale może być pomocna przy podejrzeniu chorób współistniejących, jak np. porażenie fałdów głosowych – czytaj więcej.

zdecydowane w smaku nieżytowe zapalenie krtani u dorosłego

jest to najczęstsze i w szczególności typowe zapalenie krtani u ludzi dorosłych. Może powstać samoistnie albo jako zakażenie zstępujące (źródłem bywa wtedy infekcja gardła, zatok przynosowych). Rzadziej wstępuje jako następstwo zapalenia oskrzeli. Niestety, kiedy zapalenie ciągnie się długo, może dojść do tego, iż zmienioną błonę śluzową zasiedlą chorobotwórcze bakterie.

Jak przebiega nieżytowe zapalenie krtani u dorosłych?

Na początku wydaję się nam, że gdzieś się troszeczkę przeziębiliśmy. Dręczy zapalenie krtani objawyu nas wodnisty katar, ból gardła, złe samopoczucie pojawiają się stany podgorączkowe. Później stan generalny pogarsza się, dołącza się drapanie, uczucie suchości w krtani, kaszel, chrypka aż do bolesnego bezgłosu. Takie ostre zapalenie krtani ciągnie się zwykle 2 tygodnie.

Jak je rozpoznać…

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów i badania chorego.

… i jak leczyć?

W kuracji używa się odpoczynek w mieszkania i leki:

 • przeciwgorączkowe,
 • przeciwobrzękowe,
 • przeciwkaszlowe,
 • mukolityczne (rozrzedzające i minimalizujące lepkość śluzu w drogach oddechowych).

istotne bywa zredukowanie wysiłku głosowego, unikanie czynników drażniących, przebywanie w pomieszczeniach wilgotnych i z właściwą temperaturą (ok. 20°C). trzeba używać inhalacje domowe nad parą wodną z dodatkiem rumianku, szałwi, olejków miętowego albo eukaliptusowego (jeśli jesteś alergikiem – zachowaj ostrożność i upewnij się, że leki roślinne nie pogorszą twojego stanu). W specjalistycznej placówce trzeba zastosować inhalacje wibroaerozolami leków przeciwzapalnych, antybiotyków i leków przyspieszających regenerację śluzówki.
kuracje inhalacyjne – czytaj więcej

Krtań – prędkie SOS

Istnieje możliwość wykonania dokrtaniowych wlewek z leków, które pozwalają ból gardła a zapalenie krtani na szybszy powrót do kondycji. Oczywiście trzeba tego dokonać tylko w gabinecie lekarskim. Dlatego, jeżeli pracujesz swoim głosem zaleca się taką opcję rozważyć.

Jak samodzielnie sobie udzielić pomocy?

Naukowcy z Chin wykazali, iż osoby które spożywają probiotyki bądź w ich diecie znajduje się dużo jogurtów i kefirów, rzadziej chorują na zakażenia górnych dróg oddechowych. Ponadto, jeżeli już dojdzie do zakażenia pacjenci ; nie wymagają długotrwałej antybiotykoterapii.

Nieproszeni goście

W przypadku zarażenia bakteryjnego wskazana bywa antybiotykoterapia. Do powikłań, pod postacią zapalenia płuc, zakażenia uogólnionego, mankamenty mięśnia głosowego, częściej dochodzi u ludzi starszych. Uwaga! skutki ostrego zapalenia krtani, które nie ustępują w ciągu trzech tygodni, mimo prawidłowego leczenia, powinny wstawać niepokój i być wskazaniem do poszerzenia diagnostyki. Jeżeli w trakcie zapalenia krtani zauważysz u siebie świst krtaniowy albo duszność, może to być oznaką, że już wcześniej istniało zwężenie dróg oddechowych: na przykład porażenie fałdów głosowych, zwężenie wrodzone, pourazowe albo dodatkowo inna przyczyna.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie