Jak żyć z cukrzycą?

Jak żyć z cukrzycą?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Leczenie cukrzycy w dużym stopniu polega na codziennej samokontroli. Zarówno jedno oraz drugie obejmuje kontrolowanie sposobu żywienia, wysiłku fizycznego, i dostosowywanie dawek insuliny; uwzględniając sposób podawania insuliny stosowany przez danego pacjenta. Prowadzenie samokontroli musi się jednak opierać o regularne wizyty kontrole w poradni diabetologicznej. Żyjąc codziennie z cukrzycą trzeba uwzględniać zarówno różne kluczowe modyfikacje w trybu życia oraz społeczny i zdrowotny wymiar choroby.

 

Każdy, u kogo zostanie rozpoznana cukrzyca, okaże się musiał wypracować sposób kontrolowania swoich cukrów we krwi. najszybciej bywa to osiągnąć przestrzegając ścisłego harmonogramu wykonywania pomiarów poziomu cukru we krwi i dostarczania do ludzkiego ustroju insuliny. To, jak bezustannie wykonywane są pomiary i ile potrzeba insuliny, znacznie odróżnia się pomiędzy poszczególnymi osobami. dzieje się tak dlatego, że jest zależne to od dużej ilości czynników – od ilości wysiłku fizycznego po ogólnie pojęty Jak żyć z cukrzycą? sposób odżywiania.

Sposób odżywiania osoby z cukrzycą może być dość elastyczny. Powinien jednakże skupić się na utrzymywaniu prawidłowej masy ciała poprzez codzienne spożywanie pokarmów bogatych w warzywa i owoce, zawierających dużo białka i błonnika. 

Aby osiągnąć docelowe składniki poziomu cukru, niektóre osoby z cukrzycą spożywają w ciągu dnia pięć mniejszych pokarmów, natomiast inni - zjadają 3 posiłki główne i kilka przekąsek. Niektóre sytuacje, wymagają odpowiedniego, niekiedy nawet dość zdecydowanego, zwiększenia dawek insuliny – np. wtedy, gdy chcemy zjeść coś, co zawiera dużą liczbę węglowodanów. okazuje się to jak najbardziej w porządku, dopóki chory na cukrzycę nie zrobi sobie z zajadania się takimi „przysmakami” własnego zwyczaju.

Spożywanie nadmiernych ilości posiłków połączone z próbą równoważenia poziomów cukru jedynie poprzez zwiększanie porcji insuliny przeprowadza bezustannie do tycia. nadwaga natomiast dodatkowo utrudnia prowadzenie insulinoterapii w cukrzycy. 

pułap aktywności fizycznej wśród leczenie cukrzycy chorych bywa także dość różny – począwszy od uprawiania długodystansowej jazdy na rowerze a skończywszy na okazjonalnych spacerach. Wysiłek fizyczny bywa dobrym sposobem na kontrolowanie swojej masy ciała również na to, aby organizm w bardziej wydajny sposób zużywał insulinę. Aktywność fizyczna wspiera również walczyć z wieloma schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, które są częstymi powikłaniami cukrzycy. Każda rzeczywistość potrzebuje jednak spersonalizowanego rozpatrzenia i możliwe że wprowadzenia zmian w dawkowaniu insuliny. 
Każdemu choremu na cukrzycę zaleca się zanalizowanie poziomu cukru przed treningiem i, jeśli potrzebuje tego rzeczywistość, spożycie przekąski lub zmniejszenie ostatniej porcji insuliny, jaka przyjmowana bywa przed treningiem i zmniejszenie przepływu podstawowego w przypadku osób stosujących pompy insulinowe. Należy uwzględnić fakt, że podczas aktywności fizycznej zużyta zostanie obszerniejsza liczbę węglowodanów, niż podczas spoczynku. Na to, ile glukozy zostanie zuzyte podczas wysiłku wpływa między innymi moment trwania aktywności, ogólny stan kondycji, a nawet cukrzyca a dieta pogoda. Ogólnym zaleceniem bywa kontrolowanie cukrów przed, w trakcie oraz po wysiłku.

Cukrzyca bywa chorobą przewlekłą, która wpływa na styl życia, niektóre aspekty społeczne i zdrowotne. Cukrzyca może niestety redukować chorym dostęp do niektórych zawodów. pacjenci muszą też zmierzyć się z sytuacjami, które uważają niekiedy za niesprawiedliwe i frustrujące, jak na przykład noszenie zawsze przy sobie insuliny. 

Na cukrzycę da się zachorować w każdym wieku. świetnym pomysłem bywa otwarte dyskutowanie w gronie najbliższych o wpływie choroby na życie danej osoby i jej otoczenia. umożliwia to choremu dać upust frustracjom lub emocjom związanym z chorobą i jej leczeniem. okazuje się również wspaniałym sposobem na to, by wszyscy domownicy włączyli się w wypełnianie zaleceń odnośnie wysiłku fizycznego i żywienia. 

Jeśli chorobę rozpoznano u młodej osoby, mogą pojawić się określone godne uwagi problemy natury publicznej, jak na przykład niedociągnięcie akceptacji co jeść przy cukrzycy ze strony kolegów z klasy lub rówieśników, wyśmiewanie czy nawet izolacja. O takiej sytuacji należy powiadomić władze szkoły, nauczycieli i pielęgniarki i zachęcać ich do edukowania uczniów na temat tej choroby. Dzięki temu wszyscy będą bardziej zaangażowani, wykażą więcej zrozumienia, współczucia i wsparcia. 

Cukrzyca może łączyć się z pewnymi późnymi powikłaniami, jednakże regularne wizyty u lekarza zwrócą jego uwagę na każdy rozpoczynający się problem. licznych powikłań cukrzycy da się uniknąć utrzymując prawidłowe poziomy cukrów poprzez przestrzeganie zaleceń prowadzonego kuracji, które obejmują prawidłowe jedzenie, wysiłek fizyczny i podawanie insuliny. 

Obecnie nie ma jeszcze sposobu, aby wyleczyć cukrzycę, ale naukowcy prowadzą doświadczenia dotyczące dużej ilości różnego rodzaju sprzętów, leków i metod prowadzenia terapii. Lekarze powinni razem ze swoimi pacjentami śledzić nowości w sposobach kuracji cukrzycy i aktywnie wspierać ich w prowadzeniu zdrowego trybu życia i samokontroli.

 

Zobacz też 

EcoSlim Prix


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie