Jak uchronić się przed rakiem? Praktyczne porady!

Jak uchronić się przed rakiem? Praktyczne porady!

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

Nowotwory to prawdziwa „plaga” ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. Możemy mimo wszystko mnóstwo wykonać, aby znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania.

W 2006 roku nowotwór złośliwy rozpoznano u niemal 3,2 mln mieszkańców Europy, a ponad 1,7 mln ludzi zmarło z tego powodu. Nowotwory złośliwe stają się główną przyczyną zgonu Polaków przed 65. rokiem życia.

Istnieją niezbite dowody, że chorobom nowotworowym dokuczliwym da się zapobiegać. Ocenia się, że obecnie znane są czynniki niebezpieczeństwa mniej więcej połowy nowotworów.

Podstawowym kłopotem zdrowia publicznego w naszym kraju jest więc zapobieganie zachorowaniu na raka (tzw. prewencja pierwotna) i wczesna diagnostyka (tzw. prewencja wtórna), więc skuteczne kuracja nowotworów. W Polsce za sukces prewencji pierwotnej Najważniejsze zasady, których przestrzeganie chroni przed rakiem! uznaje się spadek zachorowań na raka płuc, przede wszystkim u mężczyzn wywołane rezygnacją z palenia papierosów (z 63% do 37% w ciągu 13 lat).

Rzuć palenie

W krajach rozwiniętych 25-30% przypadków śmierci ze względu nowotworów ma korelację z pieczeniem papierosów. mniej więcej 90% przypadków raka płuc u mężczyzn ma korelację z tytoniem. Znaczna część zachorowań na raka przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, trzustki, nerki, żołądka, szyjki macicy i na białaczkę szpikową ; pieczeniem tytoniu. Po zaprzestaniu palenia ryzyko wystąpienia ; nowotworów szybko się zmniejsza. Ocenia się, ze 1/2 nałogowych palaczy, którzy zaczęli palić w młodym wieku umrze jak chronić się przed rakiem ze względu konsekwencji zdrowotnych tego nałogu, jak na przykład nowotwór złośliwy, przewlekła obturacyjna choroba płuc albo przypadłości serca. Dym tytoniowy w otoczeniu, czyli tzw. bierne palenie również zwiększa ryzyko raka płuc. Wdychanie dymu z cygar i fajki zagraża nowotworem jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku.

stwierdzono, że na spadek odsetka palaczy mają wpływ raczej oddziaływania ogólnospołeczne, niż programy rzucania palenia tytoniu skierowane do pojedynczych ludzi. Celowi temu służą m.in. zakaz reklamy wyrobów tytoniowych, wysokie ceny papierosów, zakaz palenia w miejscach publicznych, umieszczanie na opakowaniach papierosów ostrzeżeń przed szkodliwością palenia i oddziaływania edukacyjne na temat szkodliwości palenia.

Wystrzegaj się otyłości

Brûleur de graisse 

W ostatnich latach odsetek ludzi otyłych w jak nie dać się rakowi Polsce gwałtownie wzrasta, problem taki dotyczy mniej więcej 20% mieszkańców naszego kraju. nadwaga wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy, piersi (po przekwitaniu), macicy, nerki i przełyku.

niebezpieczeństwo raka jelita rośnie wraz ze wzrostem BMI (współczynnik masy ciała, obliczany poprzez podzielenie masy w kilogramach poprzez kwadrat poziomie w metrach), u ludzi z BMI >30 kg/m2 ryzyko wzrasta o 50-100%. Zależność ta jest szczególnie wyraźna u mężczyzn.

W licznych badaniach wykazano wzrost niebezpieczeństwa raka piesi u kobiet po przekwitaniu posiadających nadwagę, w przypadku BMI> 28 kg/m2 ryzyko wzrastało o 30%, ryzyko raka piersi związane z otyłością było największe u kobiet które przenigdy nie stosowały rak profilaktyka hormonalnej terapii zastępczej. dużo dowodów wskazuje również na zależność pomiędzy nadwagą a rakiem macicy, ryzyko to jest 2-3- krotnie wyższe u kobiet z BMI> 25 kg/m2, zwłaszcza z otyłością brzuszną.

Podobnie, udokumentowano 2-3- krotny wzrost niebezpieczeństwa zachorowania na raka nerki u ludzi z BMI > 30 kg/m2, zależność dotyczy zarówno kobiet, jak również mężczyzn. Istnieje również korelację z nadwagą a rakiem dolnej części przełyku, rakiem tarczycy i rakiem pęcherzyka żółciowego. szacuje się, że w Europie Zachodniej otyłość i otyłość stała się przyczyną rozwoju mniej więcej 11% nowotworów jelita grubego, 9% nowotworów piersi, 39% nowotworów macicy, 37% gruczolakoraków przełyku, 25% nowotworów nerki i 24% nowotworów pęcherzyka żółciowego.

Zobacz też 

Manuskin Active Efekty


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie