Jak szybko rozpoznać stan przedcukrzycowy?

Jak szybko rozpoznać stan przedcukrzycowy?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

stan przedcukrzycowy to stan wysokiego niebezpieczeństwa cukrzycy typu 2. Charakteryzuje się niższą zdolnością ludzkiego ustroju do metabolizowania glukozy. Ocenia się go na podstawie jednego z tekstów klinicznych: mierząc zakres glukozy na czczo lub wykonując doustny test obciążenia glukozą, w którym pacjentowi poddaje się na czczo 75 g glukozy roztopionej w 300 ml płynu. Wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego pomaga zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią groźnych powikłań bez konieczności Rosnący obwód pasa, otyłość brzuszna… to może być groźny stan przedcukrzycowy! stosowania leków.

stan przedcukrzycowy - rozpoznanie

Według opracowanych przez najlepszy zespół Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i opublikowanych w styczniu br. zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę, odpowiednia glikemia na czczo mieści się w granicach 60-99 mg/dl (3,4-5,5 mmol/l). nieprawidłową glikemię na czczo rozpoznaje się, gdy wynosi ona 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l).

  • Badanie poziomu glukozy we krwi

Jeśli na czczo zakres cukru we krwi mieści się w granicach między 100 mg% a 125 mg% (5,6 rozpoznanie stanu przedcukrzycowego -7,00 mmol/l), należy przeprowadzić doustny test obciążenia glukozy, gdyż wynik z dużym prawdopodobieństwem świadczy o cukrzycy lub stanie przedcukrzycowym.

  • Doustny test obciążenia glukozy

Doustny test obciążenia glukozy wykonuje się w laboratorium. Badanie polega na spożyciu na czczo (po 10 godz. bez jedzenia, bez słodkich napojów i kawy) 75 g glukozy roztopionej w 300 ml płynu. Po dwóch godzinach (bez żadnego jedzenia i picia w tym czasie) oznacza się ponownie zakres glukozy we szybkie rozpoznanie cukrzycy krwi.

Jeśli po 2 godzinach testu zakres cukru na czczo jest wyższy od 200 mg% (11,1 mmol/l) należy uznać cukrzycę. zaś, jeśli po 2 godzinach testu poziomu glukozy we krwi mieści się w granicach 140 mg% - 200 mg% (7,8-11,1 mmol/l) rozpoznaje się tzw. nieprawidłową nietolerancję glukozy. W przypadku, gdy po 2 godzinach testu poziomu cukru we krwi nie przewyższa 140 mg% (7,8 mmol/l) rozpoznaje się nieprawidłowy zakres glukozy na czczo.

Nieprawidłowy zakres glukozy jak rozpoznać cukrzycę na czczo oraz nietolerancja glukozy stanowi stan przedcukrzycowy i przyspiesza rozwijanie się uszkodzeń naczyń i nerwów.

stan przedcukrzycowy - objawy cukrzycy typu 2

Cukrzyca insulinozależna typu 2 może dość długo rozwijać się w ukryciu, a nieleczona podstępnie degraduje zdrowie. stan przedcukrzycowy, a nastepnie objawy cukrzycy typu 2 mogą maskować się z innymi chorobami, okazują się mimo wszystko bardzo często rozpoznawalny.

typowe objawy cukrzycy:

  • oddawanie dużej ilości moczu,
  • wzmożenie pragnienie zmuszające do wypijania, ponad 3 litrów substancji dziennie,
  • chudnięcie, pomimo normalnego odżywiania.

 

Zobacz też 

Trenerzy i szkoły jazdy konnej


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie