Jak rozpoznać boreliozę?

Jak rozpoznać boreliozę?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Borelioza jest chorobą przewlekłą, która może nawet doprowadzić do śmierci. trzeba więc bagatelizować jej objawów, choć trzeba przyznać, że nie zawsze łatwo je rozpoznać. Jak można zarazić się boreliozą oraz jak na nie zareagować? Jak nie dopuścić do ukąszenia kleszcza oraz jak go bezpiecznie wyjąć, gdy jednak nas ukąsi? O wszystkich aspektach dotyczących kleszczy oraz przenoszonych poprzez nie chorób sprawdzisz z naszego blogu.

zakażenie boreliozą najczęściej następuje na skutek ukąszenia kleszcza, który jest nosicielem boreliozy. szacuje się, że ok. kilkunastu proc. kleszczy jest nosicielami tej przypadłości, a jeśli odsetek przekracza 20% na danym terenie, mamy już problem niemal epidemii. Niezależnie od tego najrozsądniej unikać kontaktu z kleszczami. Jak rozpoznać boreliozę? wbrew pozorom nie czają się one na nas na drzewach. Praktycznie nigdy nie bytują wyżej niż 1,5 metra nad ziemią, a najczęściej znajdziemy je po prostu na wysokich trawach lub w krzakach.

Kleszczy lepiej unikać, bo diagnozowanie boreliozy nie jest proste. Nawet jak kleszcz już nas ukąsi, nie muszą  pojawić się żadne skutki. Nie oznacza to, że przypadłości nie można wykryć. Testy przeprowadzone poprzez lekarza będą jednak niezbędne. objawy stale bywają ponieważ niecharakterystyczne oraz mogą przypominać np. zwykłe przeziębienie.

Jednym z w szczególności charakterystycznych objawów boreliozy jest jednak rumień wędrujący, który nazywa się również „bawolim okiem”. Występuje on w miejscu ukąszenia kleszcza od trzech dni do trzech tygodni kleszcze a borelioza po zarażeniu się boreliozą. Cztery tyg. później jednak znika, niezależnie od tego czy podjęte było leczenie. Najpierw jest rozchodzącą się promieniście czerwoną plamką, z jasnym środkiem. Przypomina właśnie oko lub tarczę o średnicy ok. 5 cm. powiększa się, aż w końcu zaczyna zanikać oraz po miesiącu nie ma po nim śladu.

Formeexplode

Rumień wędrujący to jednak nie wszystkie skutki boreliozy. Towarzyszy mu też znacznie gorsze samopoczucie, związane ze syndromem podgorączkowym lub gorączką. pojawiają się również bóle stawów, które będą nawracające, jeśli borelioza jest miała charakter przewlekły. Choroba może ponieważ atakować niezależnie od naszego stanu. Borelioza w ciąży także nie jest niczym niezwykłym, choć groźnym. szczęście w nieszczęściu, że zwłaszcza boreliozę objawy dla kobiety, a nie jej dodatkowo nienarodzonego potomka. Żadne eksperymenty naukowe nie uzasadniły ponieważ, że choroba wpływa na mankamenty płodu, lub urodzenie pociechy z chorobami genetycznymi czy od razu chorych na boreliozę. Choroba nie wpływa również na przedwczesny poród.

Najgroźniejsza jest jednak borelioza długotrwała. Objawia się ona gorączką oraz dreszczami, ale przede wszystkim chronicznym wycieńczeniem, osłabieniem i zmniejszeniem masy ciała. występuje przy niej również wiele powikłań, do których należą między innymi bóle ścięgien, obrzęki mięśni, a także sztywność karku czy stawów. Może też pojawić się niedowład kończyn, problemy z koncentracją, wysławianiem się czy wahania nastrojów. Chorujący na boreliozę przewlekłą miewają również kłopoty z widzeniem czy skórną tkanką i borelioza leczenie włosami, które mogą wypadać.

najistotniejsze jest ponieważ to, by nie dopuścić do powikłań boreliozy. Mogą one ponieważ być znacznie bardziej groźne, niż sama choroba. doprowadzają do stale nieodwracalnych zmian w układzie krwionośnym, na tle nerwowym, ruchowym, a także zmian skórnych. Borelioza może również przekształcić się w stan zapalny opon mózgowych, które można rozpoznać po wysokiej gorączce, sięgającej nawet 40 stopni Celsjusza, bólu gardła, kaszlu, nudnościach oraz bólu głowy.

Na naszej stronie znajdziesz też dużo praktycznych informacji oraz porad dotyczących kleszczy. dowiesz się ; co wykonać gdy ukąsi kleszcz, ale przede wszystkim jak usunąć kleszcza, by wykonać to fachowo oraz nie pozostawić jego części we własnym ciele.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie