Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

Od najdawniejszych czasów zmęczenie – definiowane poprzez pacjentów także jako apatia, niechęć, niedociągnięcie woli – uważane było poprzez medyków za jedną z podstawowych symptomów nieprawidłowego oddziaływania człowieczego ludzkiego ustroju. To normalna reakcja fizjologiczna, a jej odczuwanie nie przynosi nam żadnej ujmy. Zmęczenie to niejako sygnał od ludzkiego ustroju informujący o przeciążeniu lub chorobie oraz domaganie się odpoczynku, mniej intensywnego funkcjonowania. Symptomy ostrzegawcze możemy łatwo rozpoznać – spłyca się nam oddech, pojawia się kołatanie serca oraz apatia, czujemy się Z forum medycznego: jak radzić sobie z porannym zmęczeniem? pozbawieni energii oraz motywacji do normalnego oddziaływania lub wręcz maksymalnie wyczerpani. Jednym słowem – zmęczenie to reakcja obronna ludzkiego ustroju przed nadmiernym wysiłkiem, a jednakowym przed zaburzeniem procesów biologicznych, które w nim zachodzą. ---sonda 15342|300px|2---

Posługując się definicją medyczną, zmęczenie możemy określić jako przejściowe zmniejszenie zdolności ludzkiego ustroju do pracy zawodowej wywołane niedoborem rezerw energetycznych. Odczuwane jako słabość fizyczna, wywołane jest intensywną pracą mięśni. W czasie zamiany cukru w energię, nasz organizm wytwarza również kwas mlekowy, który magazynuje jak walczyć ze zmęczeniem się w używanym w danej momencie mięśniu. To właśnie ten kwas sprawia, że czujemy w tym miejscu napięcie lub ból. Możemy również odczuwać zmęczenie, ale nie uskarżać się na choroby mięśniowe albo wyczerpanie fizyczne. ten subiektywny stan nazywany jest znużeniem (brakiem chęci do oddziaływania) oraz jest wywoływany poprzez czynniki psychiczne.

Po latach eksperymentów wiadomo, że częściej oraz bardziej zmęczone są osoby znerwicowane, starsze, z nadwagą lub cierpiące na schorzenia przewlekłe. Czynnikami wywołującymi zmęczenie będą niejako: stres, niedociągnięcie snu, przepracowanie, źle zmęczenie zbilansowana jadłospis (np. zbyt duża ilość cukrów oraz tłuszczów powoduje apatię), ekologiczne starzenie się ludzkiego ustroju oraz spowolnienie jego funkcji, a także branie niektórych leków, narkotyków oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Ale zmęczenie może być też objawem wielu poważnych schorzeń.

 

Od anemii po SM

 

Zmęczenie nie jest przypadłością banalną albo świadczącą o lenistwie oraz dlatego ; go bagatelizować. przemęczenie oraz wynikające z niego złe samopoczucie wpływają negatywnie na działanie układu immunologicznego – zmniejszają odporność, narażając nas na częstsze oraz wymagające dłuższej terapii infekcje.

Zmęczenie odczuwane jak nie dać się zmęczeniu jako senność może być np. oznaką anemii (anemii). Powstaje ona wtenczas, gdy w organizmie spada zakres hemoglobiny transportującej tlen do komórek. W efekcie niedotlenione organy wewnętrzne (np. serce, mózg, ale też mięśnie) źle pracują. Anemia jest zwykle wywołana brakiem żelaza lub witaminy B12, ale stan anemii może przytrafić się także po obfitej menstruacji lub utracie krwi (np. w wyniku zabiegu chirurgicznego lub wypadku), a także osobom chorującym na cukrzycę lub nerki.

 

Zobacz też 

Brûleur de graisse 

Manuskin Active Działanie


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie