Jak przeprowadzić samobadanie piersi?

Jak przeprowadzić samobadanie piersi?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

W przypadku kobiet miesiaczkujacych najlepiej wykonać badanie kilka dni po krwawieniu menstruacyjnym. Po przekwitaniu moze być to dowolny dzień m-ca. ważne jest żeby badać biust regularnie, najlepiej każdego m-ca.

Jak wykonać samodzielne badanie biust?

W pierwszej części należy obejrzeć obie biust przed lustrem.

Oglądanie wykonujemy w trzech lokalizacjach:
1) przy opuszczonych dłoniach wzdłuż ciała
2) przy ułożeniu dłoni na biodrach
3) po założeniu ręki za skroń, w kierunku przeciwleglej łopatki

W każdym ustawieniu należy zwracać uwagę na kilka części:

- zarys biust, w tym istotna jest ich symetrycznosc, obecność Prosty trick na samobadanie piersi. Może uratować ci życie! wkleslosci/wypuklosci
- wyglad skory: obecnosc 'zaciagniec'; pomarańczowej skórki; zmian zabarwienia
- wygląd brodawek -zmiana dotychczasowego wyglądu np. wciagniecie wcześniej wypuklej gruczoły mleczne; zaleca się tez zwrócić uwagę na ewentualny wyciek z gruczoły mleczne
- wygląd okolicy dołów pachowych, okolicy pod i nadobojczykowych

Drugim etapem samodzielnego analiz biust jest badanie palpacyjne. Wykonujemy je płasko ułożoną dłonią (przeciwnej ręki do badanej biust). Badanie to należy przeprowadzić  w tych samych 3lokalizacjach o których była mowa wczesniej przy okazji oglądania. Przy dużych gruczolach piersiowych da się rownież badać sie samobadanie piersi w położenia leżącej, ale także z zachowaniem różnego ulozenia przeciwnej reki w stosunku płciowego do tulowia.

Samodzielnie najdokladniej i jednoczesnie najpewniej wykonac to badanie ruchem okreznym poczawszy od gruczoły mleczne, a potem zgodnie ze wskazówkami zegara coraz dalej aż do dołów pachowych. Trzeba mieć na uwadze o zbadaniu całej biust, powoli przesuwając dłoń w niewielkich odstępach, tak by nie przeoczyć żadnego obszaru. Podczas analiz należy szacować ewentualne modyfikacje w spoistosci, obecność guzkow, bolesnosc podczas dotyku czy tez jakichkolwiek różnice pomiedzy oboma gruczolami.

Po badaniu biust, musi guzki w piersi podczas smaobadania sie tez palpacyjnie ocenic okolice pach i obojczykow - czy nie ma domniemanych guzkow, zgrubien , zaciągnięc, itp.

Ostatnim etapem jest badanie brodawek - obecnosc jakiegokolwiek wycieku przy ich ucisku; gdy sa 'wciagniete' czy możliwe jest ich 'wysuniecie'; oraz czy nastapila zmiana ich konsystencji w porównaniu do wcześniejszego analiz albo drugiej biust.

Pomimo wielu szczegółów, na które należy zwracac uwagę przy samobadaniu, po nabraniu wprawy zajmuje to dosłownie kilka minut. Natomiast korzyści wczesnie wykrytej modyfikacje to szanse na całkowite wyzdrowienie!

Kiedy udać sie lekarza?

Zawsze w przypadku jakichkolwiek jak badać samodzielnie piersi wątpliwości w badaniu, albo tez gdy nie wiemy jak je poprawnie wykonać. Oczywiscie kazda pacjentka moze wykonać po raz pierwszy takie badanie przy lekarzu. Pozwoli to nabrać wprawy przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej techniki.

Dlaczego zaleca się?

Kazda kobieta może mieć na uwadze o tym, ze to ona najlepiej zna swoje ciało i to ona okazuje się najprędzej wykryc każde nieprawidlowosci w obrebie biust.

Każda z Pan moze być własnym 1 i najlepszym lekarzem:)! wcześnie postawiona diagnoza to wcześnie wdrożone - czyt. najskuteczniejsze kuracja!

 

Zobacz też 

EcoSlim opinion

Musculin Active

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie