Jak postępować w przypadku choroby piersi?

Jak postępować w przypadku choroby piersi?

Redakcja

2017-07-03

brak komentarzy

Rak biustu – przyczyny – kto bywa narażony na raka biustu?

 

Ośrodki badawcze wciąż odnotowują zwiększającą się w populacji zachorowalność na raka biustu. Najwięcej nowych przypadków (w przeliczeniu na 1000 mieszkanek) obserwuje się w krajach wysoko uprzemysłowionych, takich jak USA, Kanada oraz kraju Europy Zachodniej. Ma to korelację z dłuższą średnią życia (rak występuje częściej u starszych niewiast) i zmianą stylu życia.

Za czynniki ryzyka raka biustu uznano wiek (zwłaszcza 50–69 lat), obciążenie rodzinne (rak biustu u siostry lub mamy) i wczesną menstruację (przed 12. rokiem życia) oraz późną menopauzę.

niebezpieczeństwo raka biustu bywa większe u osób otyłych, nadużywających alkoholu i narażonych na znaczne promieniowanie. Choroba może Z forum medycznego: guzek w piersi - jak postępować? rozwinąć się ponadto u niewiast długotrwale stosujących antykoncepcję lub hormonalną kurację zastępczą. Ponadto eksperymenty dowodzą, że rak biustu częściej występuje u niewiast, które nie karmiły piersią.

 

Guzki, grudki, zgrubienia oraz inne skutki raka biustu

Dr Farin Sklep

Na jakie modyfikacje w piersiach zwrócić uwagę podczas regularnego samobadania? Naszą uwagę powinno zwrócić:

  • znalezienie grudki, guzka lub zgrubienia w piersiach,
  • zmiana formy biustu,
  • wciągnięcie skóry lub brodawki,
  • pogrubienie skóry biustu, jej przebarwienia (tzw. skórka pomarańczy), owrzodzenia,
  • wyciek z brodawki,
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych.

W przypadku obecności zmian w biustu diagnozuje się je dalej zgodnie z zasadą potrójnej oceny. oznacza to, że konieczne bywa badanie kliniczne (poprzez lekarza), radiologiczne (mammografia oraz USG biustu) i histopatologiczne (np. biopsja choroba piersi aspiracyjna cienkoigłowa). Umożliwia to postawienie wczesnej pewnej rozpoznania lub wykluczenie schorzenia.

 

bolesny guzek w biustu – czy zgrubienie w biustu to rak?

 

Czy znalezienie guzka w biustu bywa jednoznaczne z diagnozą raka? Nie do zakończenia. Co prawda każda zmiana w biustu wymaga diagnostyki, ale nowotworem okazuje się być 10% guzków. bolesne, zazwyczaj mnogie grudki w piersiach pojawiają się u około 15% niewiast.

mogą być to modyfikacje związane z aktywnością cykliczną jajników. Wtedy kobiety zgłaszają, że gruczoły mlekowe boli przy dotyku, zwłaszcza w okresie poprzedzającym menstruację. Ból biustu utrzymujący się dłużej, niezależnie od miesiączki czy dotyczący tylko jednej biustu, budzi większe obawy.

przyczyną bólu jednej biustu może być rak jak radzić sobie z chorobą piersi biustu (np. bardzo rzadki rak zapalny, kiedy palpacyjnie nie bada się guzka), jak także szybko rosnąca torbiel. Torbiel prosta, z powodu szybkiego wzrostu zwana czasem guzem jednej nocy, występuje najczęściej u niewiast około 40. roku życia oraz samoistnie zanika po menopauzie.

Zdarza się, że torbiele w piersiach pękają, wywołując silne bóle, jednak nigdy nie wywołują raka. Ich diagnostyka polega na zrobieniu USG biustu oraz ewentualnym nakłuciu w zamierzenia usunięcia płynu. Torbiele wielokomorowe, które mają w środku wypustki lub pogrubiałe ściany, wymagają wykonania biopsji mammotomicznej (grubszą igłą).

 

Gruczolakowłókniak – przyczyna guzka w biustu

 

U młodszych kobiet częściej diagnozuje się gruczolakowłókniaki, czyli łagodne modyfikacje, które nie rozwijają choroba piersi leczenie się w kierunku raka. Czasami zmiana ta bywa na tyle wielka, że powoduje nieestetyczne odkształcenie biustu, co jest wskazanie do jej usunięcia w ramach chirurgii plastycznej, a u 25% niewiast zanika samoistnie w ciągu 2 lat.

Do pozostałych czynników przyczyniających się do powstania bolących guzków w piersiach przynależą m.in.:

  • powiększenie węzła chłonnego w biustu,
  • stan zapalny w biustu (np. po urazie),
  • duktektazja (stan zapalny przewodów mlekowych).

bolący guz w biustu nie zawsze oznacza raka. Nie upoważnia to jednak niewiast do zwlekania z podjęciem jego diagnostyki. W Polsce ciągle mnóstwo niewiast zgłasza się do lekarza nazbyt późno z powodu strachu przed diagnozą, bólem, wykluczeniem społecznym itp.

 

Zobacz też 

Dimagrire velocementre


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie