Jak poprawić jakość powietrza w swoim domu!

Jak poprawić jakość powietrza w swoim domu!

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Niedawny alarm smogowy wszystkim dał się we znaki. Arktyczne powietrze oraz brak wiatru spowodowały, że stężenie chemicznych składników w powietrzu znacznie przekroczyło dopuszczalne normy. przez całą Polskę przewinęła się się seria komunikatów, która sugerowała, by w tym czasie ograniczyć do przynajmniej przebywanie na zewnątrz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zła jakość powietrza za oknem przekłada się więc na jego jakość w mieszkaniu. Na szczęście bywa kilka prostych sposobów, które znacząco mogą poprawić powietrze w naszych domach.

1. Zadbaj o zieleń. Dużo zieleni!

Zielone rośliny w mieszkaniu przynoszą domownikom szereg korzyści:

 • pochłaniają kurz oraz inne zanieczyszczenia powietrza,
 • pochłaniają hałas oraz poprawiają akustykę pomieszczeń,
 • pochłaniają ciepło,
 • podwyższają wilgoć.

Poza tym mają więc bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie: podwyższają produktywność, redukują skutki stresu, niwelują nieduże problemu ruchowe, np. ból głowy. Mają więc ekologiczne oddziaływanie antydepresyjne.

analizy pokazują, że 3–6 małych roślin doniczkowych jest w stanie znacząco poprawić Zobacz, jak możesz poprawić jakość powietrza w swoim domu! jakość powietrza w mieszkaniu. Szczególnie zalecane okazują się:

 • Skrzydłokwiat

  Doskonale pochłania alkohol z perfum oraz odświeżaczy powietrza, aceton z kosmetyków, benzen aktualny np. w dywanach, formaldehyd znajdujący się w wykładzinach oraz trichloroetylen m.in. z tuszów w drukarkach. polecany bywa więc do pomieszczeń, w którym stoją monitory komputerów albo telewizor.

 • Wężownica

  okazuje się szczególnie polecana do łóżku, ponieważ wchłania znaczne ilości dwutlenku węgla oraz w zamian wydziela dużo tlenu. Poza tym pochłania benzen, aktualny m.in. we włóknach syntetycznych, oraz formaldehyd z tekstyliów. Idealna dla alergików.

 • Dracena

  Oczyszcza powietrze, pochłaniając toluen zawarty w środkach do odtłuszczania powierzchni, benzen aktualny w lekach, spalinach, dymie tytoniowym oraz barwnikach, formaldehyd, znajdujący się w ręcznikach, torbach papierowych, tekstyliach oraz detergentach, tlenek węgla oraz trójchloroetylen m.in. z tuszów drukarskich.

 • Paprotka

  Skutecznie pochłania toksyny (przede wszystkim formaldehyd), które trwające okazują się w meblach, farbach. tapetach, wykładzinach, zmywaczach do paznokci oraz antyperspirantach. Poza tym doskonale nawilża rośliny poprawiają jakość powietrza pomieszczenia oraz neutralizuje promieniowanie emitowanie przez urządzenia elektroniczne (laptopy, telewizory, smartfony, tablety).

 • Figowiec

  wchłania benzen, formaldehyd, oraz amoniak aktualny w częściach komputerowych oraz oraz środkach czystości.

 • Filodendron

  oddziałuje podobnie jak figowiec. Może być mimo wszystko niebezpieczny dla małych dzieci oraz zwierząt!!!

 • Gerbera

  To chyba jedyna roślina, która usuwa niemal wszystkie rodzaje zanieczyszczeń z powietrza, dodatkowo doskonale podnosi zakres wilgoci w pokoju.

 • Chryzantema

  wchłania amoniak, benzen, formaldehyd, tlenek węgla oraz trójchloroetylen.

 • Bluszcz

  wchłania benzen aktualny w lakierach oraz środkach czystości, ksylen, który bywa m.in. w klejach do podłóg, formaldehyd znajdujący się w meblach oraz dywanach oraz trójchloroetylen aktualny w farbach drukarskich oraz chlorowanej wodzie. dobrze toleruje ciemniejsze pomieszczenia.

2. częste odkurzanie

Regularne odkurzanie oraz usuwanie kurzu pozwoli pozbyć się składników, które już osiadły. dobrym pomysłem bywa odkurzacz wodny albo przynajmniej porządny filtr. warto więc wielokrotnie przecierać podłogi na mokro – wtedy będziemy posiadać gwarancję, że zabrudzenia faktycznie były usunięte, a nie alt3 jedynie wzbiły się w powietrze.

3. Nawilżanie powietrza

Suche powietrze to takie, którego wilgotność wynosi poniżej 40 procentach Tymczasem utrzymywanie wysokiej wilgotności (optymalnie na pułapie 60 procentach) sprawia, że pyły unoszące się w powietrzu okazują się cięższe oraz łatwiej opadają. Wtedy trzeba je odkurzyć. Poza tym odpowiednie nawilżenie powietrza bywa bardzo opłacalne dla ogólnego samopoczucia: nie wysychają spojówki ani śluzówka oraz łatwiej radzimy sobie z zakażeniami.

Najprościej nawilżyć powietrze poprzez zawieszenie specjalnych pojemników z wodą na kaloryferze. Kiepskim pomysłem bywa rozwieszanie prania albo mokrych ręczników w zamierzenia nawilżenia powietrza, ponieważ nawet porządnie wypłukane mogą zawierać detergenty, które okazują się następnie wdychane przez całą rodzinę. Innym sposobem bywa zainwestowanie w wyjątkowy nawilżacz powietrza.

4. Wietrzenie pomieszczeń

Oczywiście nie chwili, gdy na zewnątrz normy okazują się kilkukrotnie przekroczone (choć zdaniem niektórych badaczy mikroklimat zawilgoconych, zamkniętych pomieszczeń może być nawet bardziej szkodliwy niż taki toksyny na wietrzenie domu zewnątrz). A wilgoci nie można uniknąć – powstaje ona wskutek zwyczajnych działań. Jeśli nie będziemy dbać o wymianę powietrza, prosto może dojść do rozwinięcia się grzybów albo pleśni. Zwłaszcza mieszkania w nowych budownictwach przypominają szczelnie zamknięte pudełka.

Jak wietrzyć? Tak, żeby doprowadzić do wymiany powietrza, a nie do wychłodzenia mieszkania. za bardzo długie otwieranie okien bywa nieekonomiczne. będzie wystarczająca maksymalnie 10 minut. lepiej zrobić kilkukrotne intensywne wietrzenie (otworzyć kilka okien) niż raz, ale za długo. Okna powinny być otwarte na oścież, nie uchylone. Jeśli mieszkanie ma kilka pomieszczeń, trzeba je wietrzyć oddzielnie.

5. Dla szczególnie bezkompromisowych: oczyszczacze powietrza

Jeśli w domu okazują się osoby szczególnie delikatne (na przykład mali alergicy), konieczne może być zakupienie specjalnych oczyszczaczy. Zasysają one powietrze, przepuszczają je przez filtr oraz wydmuchują już oczyszczone. Nie bywa to szczególnie tanie metody. prawdopodobnie dlatego bywa tak mało popularne.

 

Zobacz też 

EcoSlim cena

Reklama dla trenera personalnego


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie