Jak działają środki nasenne?

Jak działają środki nasenne?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Tabletki nasenne dzielimy na 3 grupy: benzodiazepiny, barbiturany i niebarbiturowe leki nasenne. Różnią się one tylko budową chemiczną, ale również mocą działania nasennego i innymi właściwościami. Barbiturany zażywane długotrwale skutkują tym uzależnienie psychiczne i ruchowe. Przedawkowanie pigułek nasennych doprowadza do niebezpiecznych skutków dla ludzkiego ustroju. Następuje porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. stosowanie leków nasennych w zaburzeniach snu czy bezsenności musi być ostatecznością.

Tabletki nasenne - mechanizm działania i zastosowanie

Tabletki nasenne ze względu na budowę chemiczną możemy pogrupować na:

 • związki benzodiazepiny,
 • związki Rewolucja w medycynie? Chuchnij i sprawdź, czy masz raka! kwasu barbiturowego,
 • inne leki niebarbiturowe.

Pod względem klinicznym, możemy je pogrupować natomiast na:

 • leki pomagające zasypianie,
 • leki pogłębiające i przedłużające sen.

Leki na sen stosowane są w zaburzeniach zwłaszcza rozumianych jako kłopoty z zaśnięciem, notoryczne wybudzanie się (krótki sen) czy bezsenność.

Mechanizm działania pigułek nasennych jest powiązany z układem GABA-ergicznym, z wpływem na receptor GABA. Barbiturany przyłączają się do swoistego miejsca w kompleksie receptora GABA-A, w wyniku czego przedłużają okres otwarcia kanału chlorowego w receptorze (działanie bezpośrednie). Benzodiazepiny i niebarbiturowe tabletki nasenne oddziałują podobnie, ale łącząc się środki nasenne - jakie stosować ze swoistą podjednostką w receptorze, nasilają przyłączanie GABA do receptora, w wyniku czego następuje jego dłuższe otwarcie. Przedłużenie otwarcia kanału jonowego w receptorze doprowadza do zwiększonego napływu jonów, hiperpolaryzacji błony, co sprawia utrudniony przepływ impulsu poprzez neuron.

Benzodiazepiny oprócz działania uspokajającego i nasennego wykazują szereg pozostałych właściwości, jak działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe czy zwiotczające mięśnie (spazmolityczne). Znoszą także agresję, oddziałują znieczulająco ogólnie i wykazują działanie amnestyczne (skutkują tym niepamięć). Dlatego też stosowane są w nerwicach, stanach lękowych, zaburzeniach snu, href="https://portal.abczdrowie.pl/padaczka">padaczce, zespołach abstynencyjnych, też w premedykacji chirurgicznej.

Tabletki nasenne - przeciwwskazania i skutki uboczne

Zarówno barbiturany, a także benzodiazepiny skutkują tym określone symptomy niepożądane. pochodne kwasu barbiturowego są jednak bardziej toksyczne dla ludzkiego ustroju i skutkują tym zależność psychiczną i fizyczną, w porównaniu do benzodiazepin. Wykazują one niski indeks terapeutyczny (rozpiętość między dawką leczniczą a dawką toksyczną), w wyniku czego prosto o zatrucie tymi tabletkami nasennymi. zdecydowane w smaku zatrucie barbituranami przejawia się utratą przytomności, zapaścią krążeniową, upośledzeniem funkcji układu środki nasenne na bezsenność oddechowego (niewydolność oddechowa), aż do jego porażenia, w wyniku czego dochodzi do zgonu. Ta niekorzystna właściwość wykorzystywana jest często w próbach samobójczych. W wyniku rozwoju tolerancji i uzależnienia psychicznego i fizycznego, po odstawieniu pigułek nasennych pojawia się zespół abstynencyjny, a jego symptomy to:

 • symptomy natury neurologicznej: drżenia mięśni, napady drgawek,
 • symptomy psychiczne: niepokój, lęk, splątanie, omamy,
 • symptomy wegetatywno-cielesne: zaburzenia krążenia, bóle brzucha, silne pocenie się.

Przeciwwskazania do stosowania pochodnych kwasu barbiturowego obejmują:

 • schorzenia nerek,
 • porfirię,
 • ciążę i czas konsumowania.

 

Zobacz też 

EcoSlim cena

Reklama dla trenera personalnego


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie