Ile dni można pić wodę po otwarciu butelki?

Ile dni można pić wodę po otwarciu butelki?

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

wielu z nas biorąc do ręki butelkę h2o widzi na niej czas przydatności do spożycia. Zastanawiamy się wtenczas nad tym, czy to nie pomyłka, a może ta woda naprawdę bywa jakaś „dziwna” skoro może się popsuć. 

Czy woda się psuje?

wielu z nas myśląc o wodzie ma przed oczami górskie potoczki, strumienie w których płynie krystaliczna woda. Taką wodę możemy pić zawsze bez zaprzątania sobie głowy terminami- po Otwierasz butelkę wody, a potem pijesz ją kilka dni? Sprawdziliśmy, czy to bezpieczne dla zdrowia prostu zawsze smakuje dobrze. Lecz gdy taką wodę zapakujemy w plastikową butelkę sytuacja diamterialnie się zmienia. Każda woda pakowana bywa w ekologiczny wyrób plastikopodobny (zazwyczaj PET). Ekologia ma za zadanie sprawić, by butelka uległa szybszej biodegradacji. Dlatego każda butelka posiada określony pora po którym będzie ulegać rozkładowi. Rozkład wiąże się z jej utlenianiem (biodegradacja). Biodegracja plastiku sprawi, że woda gubi swoje właściwości oraz pozostanie skażona. Dlatego to czy woda mineralna się psuje nie woda posiada czas ważności a butelka, która to pojemnik.

 

Dodatkowo istotną kwestią bywa rozgraniczenie dwóch terminów przydatności/ważności do spożycia a pora w którym należy wpić ten butelkowaną wodę, bo te 2 pojęcia różnią się od siebie.

Butelki PET- pojemnik przyszłości czy zmora XXI w?

Plastikowe butelki są wykonane ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET). bywa to polimer (związek chemiczny), który – jak podkreślają wyniki licznych badań termin przydatności wody butelkowanej – może przenosić do h2o określone szkodliwe substancje- zaznaczamy mogą, bo dzieje się to tylko w określonych przypadkach- zwłaszcza w przypadku gdy produkt  w PET narażony bywa na działanie temp., a więc np. gdy bywa zostawiony na działanie słońca czy np. znajduje się obok grzejnika. Naukowcy ostrzegają też przed zostawianiem butelkowanej h2o w samochodzie lub garażu na długi okres czasu.

 

Mimo, że PET bywa materiałem przyszłości (bynajmniej tak termin przydatności wody w butelkach nam się wmawia) to nie bywa on najlepszym rozwiązaniem. Recykling opakowań PET polega na powtórnym wykorzystaniu materiału w wytwarzania nie jedynie butelek. Granulat z plastikowych butelek może być zastosowany do wytwarzania polaru, który zachowuje dobre właściwości cieplne. Obliczono, że do wyprodukowania jednej bluzy z tego materiału potrzeba 35 butelek. Z włókien poliestrowych produkuje się także inne składniki z branży odzieżowej, takie jak odzież narciarskie, namioty czy plecaki.

Zobacz też

Knee Active Plus


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie