Ile czasu trwa rehabilitacja po udarze mózgu?

Ile czasu trwa rehabilitacja po udarze mózgu?

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

Program terapeutyczny powinien być ustalany zależnie od technik terapeutycznych, jakimi zespół dysponuje, ich intensywnością i czasem trwania terapii. Niezmiennie od wszystkich czynników rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta możliwie jak najszybciej. Zespół terapeutyczny uczy pacjenta prewencji, rozpoznawania objawów, świadomości współistniejących dolegliwości i możliwych komplikacji. W terapii najistotniejsze jest jej wczesne rozpoczęcie, określenie celów terapii, zarówno krótko jak również długoterminowych, systematyczna ocena aktualnego stanu pacjenta i modyfikacje technik terapeutycznych dla osiągnięcia najlepszych efektów. Większość programów skupia się także na edukacji i problemach psycho-społecznych zarówno pacjenta jak również jego rodziny, czy najbliższego otoczenia.leczenie po udarze mózgupowrót do zdrowia rehabilitacja po udarze mózgupowrót do sprawności rehabilitacja po udarze mózgu

okres trwania rehabilitacji poudarowej jest dość zróżnicowany. Nakłada się na to wiele czynników, m.in. rodzaj udaru, rozległość zmian, wiek pacjenta, przypadłości towarzyszące, chęc współpracy, stopień porozumiewania się między pacjentem, a terapeutą, częstotliwość terapii, metody terapeutyczne, okres zaczęcia terapii itp. Im gorszy stan psycho-fizyczna pacjenta, tym mniejsza szansa na odzyskanie pełnej sprawności i krótkotrwałą terapię. osoby po kilku incydentach udarowych, czy rozległych zmianach, czasem nie odzyskują pełnej sprawności. mimo wszystko przy pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów, człowiek po udarze jest odzyskać maksymalnie możliwą dla niego sprawność.

ogólny okres rehabilitacji po udarze mózgu może trwać od 6-8 tygodni do pół roku, czy wielu lat (w przypadku rehabilitacja po udarze mózgu obciążonej historii chorobowej pacjenta). symptomy kliniczne, pod postacią niedowładu albo porażenia połowiczego, zaburzeń mowy, widzenia, zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, czy zaburzenia równowagi, ustępują osobniczo zmiennie. Istotnym jest rozpoczęcie planowania celów krótkoterminowych, funkcjonalnych, które pomogą w dniu powszednim pacjenta, jak np. mycie zębów, chwycenie kubka, czy założenie skarpetek. Takie dążenie do realizacji drobnych celów dodatkowo motywuje pacjenta do dalszej terapii, bo został ustalony realny cel, a człowiek widzi efekty rehabilitacji.

Rehabilitacja poudarowa dzieli się na rehabilitację wczesną, późną i ambulatoryjną. W pierwszych dobach po udarze indywidualnie dobrana terapia jest równie ważna jak intensywna opieka lekarska i pielęgniarska. Rozpoczęta terapia przyłóżkowa, nastepnie poza łóżkiem przeprowadzana jest przeważnie na oddziałach rehabilitacji w placówkach szpitalnych. Po takim pobycie kluczowe jest kontynuowanie terapii w ośrodkach rehabilitacyjnych prowadzących turnusy, gdzie człowiek ma zapewnioną profesjonalną, indywidualną terapię, która pomaga w kontynuacji efektów osiągniętych po kuracji szpitalnym. kurację ambulatoryjną można odbywać w warunkach domowych, przychodniach i poradniach rehabilitacyjnych i ośrodkach dziennego pobytu.

Udar mózgu zdarza się coraz częściej, coraz młodszym. Na powodzenie też coraz dobrze radzimy sobie z leczeniem udarów, cuda potrafi też zdziałać rehabilitacja po udarze. Ale alt2 co zrobić, gdy dla pacjenta brakuje miejsca na oddziale rehabilitacji neurologicznej albo musi go opuścić zbyt szybko?

Formeexplode

Rehabilitacja po udarze może być dość skuteczna, ale pod warunkiem, że opiekun wie, na co zwracać uwagę i jak pomagać, aby zminimalizować straty po udarze, a własnym postępowaniem nie szkodzić choremu. szacuje się, że około 30 proc. pacjentów z udarem mózgu wprost po kuracji musi trafić do oddziału rehabilitacji neurologicznej. W praktyce trafia tam zaledwie 15 proc.. Reszta jest odsyłana do domu. Oczywiście, każdy człowiek ma prawo do rehabilitacji w warunkach domowych, ale centralny ciężar opieki spada na najbliższych. Opiekując się chorym po udarze mózgu, trzeba mieć na uwadze, że zwykle, w mniejszym albo znacznym stopniu, niedowład dotyczy połowy całego ciała: twarzy, przełyku, podniebienia, języka, tułowia, stawu barkowego. Może to być czynnikiem sprawczym jedynie kłopotów z poruszaniem się, więc kłopotów z przełykaniem, piciem czy mówieniem.

Problemy z spożywaniem po udarze

czynnikiem sprawczym kłopotów z gryzieniem i przełykaniem pokarmu jest niedowład mięśni języka, podniebienia i gardła. Może się też zdarzyć, że przy nadmiernym napięciu mięśni tchawica i przełyk okazują się przesunięte na bok i chory nie alt3 może swobodnie przełykać nawet papkowatych pokarmów. przypadłość tę pomoże zlikwidować wymasowanie, który wykona terapeuta odwiedzający pacjenta w domu.

  • Wskazówka dla opiekuna: obserwuj, czy chory zjada właściwą porcję, czy nie ma kłopotów z przełykaniem albo czy nie skarży się na stały ucisk w gardle.

Zespół odpychania po udarze

Część ludzi po udarze mózgu (ok. 15%) nie potrafi utrzymać ciała w pozycji pionowej. Przechylają ciało na jedną stronę (na jeden bok), ze względu na to że postrzegają przechylenie jako prawidłową pionową pozycję, zarówno wtedy, gdy siedzą, jak również wtedy, gdy stoją. Zdarza się, że kiedy opiekun chce posadzić podopiecznego prosto, zostaje odepchnięty (stąd nazwa tej przypadłości "zespół odpychania"). Takie przechylanie sylwetki może prowadzić do wypadków, ale dolegliwość z czasem ustępuje osobiście.

  • Wskazówka dla opiekuna: można przyśpieszyć przebieg rehabilitacji, np. malując albo naklejając pionowe pasy na ścianach.

Usprawnianie językowe po udarze

efektem udaru mózgu okazują się problemy z mówieniem, rozumieniem, czytaniem, pisaniem, liczeniem. Rehabilitacją w tym zakresie zajmują się neuropsycholodzy i neurologopedzi. W zależności od rodzaju i poziomu ciężkości zaburzeń funkcji językowych dobierane okazują się odpowiednie ćwiczenia. prowadzą je poradnie rehabilitacyjne neuropsychologiczne. Terapeuta może przychodzić też do domu pacjenta. Zwykle okazują się to 3 wizyty w alt4 tygodniu, które przebiegają po 45-60 minut. Przy lekkiej afazji poprawę notuje się po 2 tyg., przy średniej po 6, a przy ciężkiej po pół roku. Zadaniem terapeuty jest też nauczenie opiekuna i pacjenta komunikacji prostymi komunikatami: "Chcesz jeść – tak. Chcesz pić – nie". Wypowiadanym słowom powinien towarzyszyć gest, który ułatwi załapanie pytania. pomagające jest także zachęcanie do kończenia słów. Opiekun mówi: "chcesz wo..." i wskazuje szklankę z wodą. pacjent kończy: "wody mineralnej". Godna polecenia jest metoda stymulacji. Ucząc pacjenta wyrazów, zdań, wypowiedzi, zadając pytanie, na chorej ręce pacjenta wystukujemy placem rytm i wyśpiewujemy wyrazy „czy – ty – chcesz – jeść”. świetnym ćwiczeniem dla chorych z afazją jest połączenia liniami kropek narysowanych na kartce, z których powstają obrazki albo figury geometryczne.

  • Wskazówka dla opiekuna: można za opłatą (200 zł w ciągu miesiąca) wypożyczyć w poradni rehabilitacyjnej program komputerowy do rehabilitacji funkcji poznawczych. Tak jak w grach komputerowych przechodzi się na następne, wyższe etapy, tak i tu przechodzi się do więcej zaawansowanych zadań. Decyzję o tym podejmują terapeuci z ośrodka rehabilitacji po ocenie postępów pacjenta. ten rodzaj terapii ludzi po udarach ma wyjątkową kondycję zabawy, co podnosi jego skuteczność.
  •  

Zobacz też

Knee Active Plus


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie