Fakty i mity o kleszczach!

Fakty i mity o kleszczach!

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Kleszcze – małe pasożyty, których wzmożona aktywność w Polsce notowana jest od maja do października. Kleszcze atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta – narażone na nie okazują się również nasi domowi pupile – psy i koty. Kleszcze najłatwiej zetknąć w lasach i w krzakach. Na temat kleszczy narosło jednak wiele opowieści – niektóre prawdziwe, inne częściowo prawdziwe, a jeszcze inne zupełnie podrabiane. Mity o kleszczach okazują się rozpowszechnione w ludzkiej świadomości w stopniu większym, niż może się nam wydawać pozornie. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym opowieściom dotyczących kleszczy.

1. Każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy – nieprawda!

Nie wszystkie kleszcze okazują się nosicielami boreliozy Poznaj 8 najważniejszych faktów o kleszczach! (albo pozostałych chorób odkleszczowych) – właściwie większość kleszczy jest zdrowa. Jeżeli liczba kleszczy zdolnych zarazić daną chorobą wzrasta powyżej 20 procent populacji na danym terenie mówi się już o stanie wyższego problemy.

2. Jasne ubrania chronią przed kleszczami/przyciągają kleszcze – nieprawda!

Kleszcze okazują się ślepe. oddziałują na węch – przyciąga ich zapach ciał. faktem jest jednak, że na jasnych ubraniach łatwiej je zobaczyć.

3. Kleszcza trzeba wyciągnąć w całości – fakt!

Należy dołożyć wszelkich starań, by niechcianego pasożyta usunąć w całości. Nie wolno dopuścić by w ciele został choć fragment jego ciała – może to prowadzić do zakażeń i zapaleń. Jak usunąć kleszcze a borelioza kleszcza – kliknij i poczytaj.

4. Kleszcze skaczą z drzew – nieprawda!

Kleszcze rzadko znajdują się na wysokości wyższej niż 150 centymetrów. Nie wdrapują się na drzewa – znajdziemy je za to wśród krzewów i traw.

5. Ugryzienie kleszcza da się poczuć – nieprawda!

tylko oględziny okazują się odpowiedzią na pytanie: czy złapaliśmy kleszcza – ugryzienia nie można poczuć, ponieważ kleszcze mają wypracowany doskonały system maskujący i z chwilą podłączenia się do żywiciela ten pasożyt wstrzykuje środek znieczulający.

6. Żeby wyciągnąć kleszcza dobrze jest posmarować go tłuszczem – nieprawda!

Kleszcza nie należy smarować tłuszczem. Nie należy też go miażdżyć ani przypalać, na przykład papierosem. Jeżeli jak unikknąć kleszczy kleszcz nadal znajduje się w ciele nie należy robić nic z tych rzeczy, ponieważ kleszcz, który poczuje zagrożenie zwymiotuje do naszego organizmu. A to już w sposób znaczący jest w stanie podnieść perspektywy na zarażenie groźnymi dolegliwościami, m.in. boreliozą.

7. Kleszczowi jest wszystko jedno, w które miejsce na żywicielu się wbije – nieprawda!

Kleszcze przy wybieraniu miejsca kierują się instynktem i nie zdają się na przypadek. Najchętniej wybierają pachy, pachwiny, zgięcia kolan albo skroń. Miejsca, w których skóra jest niegruba i świetnie ukrwiona.

8. Kleszcza po usunięciu będzie wystarczająca jedynie wyrzucić – nieprawda!

Kleszcze, jak każde żywe stworzenie dysponują instynktem samozachowawczym. Instynktem, który czy trzeba się bać kleszczy nakaże mu podjąć próbę powrotu na żywiciela albo znalezienia sobie nowego żywiciela. Jeżeli więc nie chcemy, by kleszcz, którego uprzednio usunęliśmy z swojej ręki znalazł się np. na naszej nodze albo na naszym dziecku czy też czworonogu – należy po wyciągnięciu go niezwłocznie zabić. najlepiej zmiażdżyć go albo spalić.

Jak to jest z kleszczami?

jak można dostrzec fakty o kleszczach znacznie przegrywają z mitami, zwłaszcza jeżeli chodzi o to, co nazwać da się wiedzą powszechną. Kleszcze okazują się jednak niebezpieczne – to fakt, którego podważyć nie sposób – nie każdy kleszcz zaraża, ale każda choroba odkleszczowa jest dość niebezpieczna.leczenie boreliozy

 

Zobacz też 

Jazda Konna Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie