Dzięki temu zabiegowi, skomplikowane operacje wiązadeł nie będą już konieczne!

Dzięki temu zabiegowi, skomplikowane operacje wiązadeł nie będą już konieczne!

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

operacje wiązadełZerwane więzadła to dolegliwość bardzo często dotykająca ludzi aktywnych – uprawiających piłkę nożną czy narciarstwo, także na pułapie amatorskim. Do krótkiego czasu jedyną metodą zwalczania była skomplikowana operacja bazująca na rekonstrukcji z użyciem przeszczepów ścięgien. Od kilku lat często używa się jednak tzw. podszycie zerwanych więzadeł, co pozwala niemal natychmiast odzyskać pełną funkcjonalność kolan.

Uszkodzenie więzadeł to bez wątpienia bolesna i w niektórych wypadkach utrudniająca standardowe funkcjonowanie kontuzja. Co słabsza, tradycyjna metoda zwalczania jest tylko bolesna, lecz również  potrzebuje czasochłonnej rehabilitacji:
/>
przykładowo rekonstrukcja więzadła krzyżowego może być realizowana natychmiast albo w trybie odroczonym. W obu wypadkach pełne zgięcie uzyskuje się najwcześniej po upływie mniej więcej 12 tygodni, kolano staje się w miarę sprawne po 20 tygodniach, a całkowita przebudowa następuje po mniej więcej roku od zabiegu – wyjaśnia Krzysztof Hermanowicz, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

niekrótki okres rekonwalescencji to jednak nie jedyny problem. taki sposób naprawy zerwanego więzadła polega ponieważ na przeszczepie częściach albo całego ścięgna, co samo w sobie alt2 w dużej mierze odpowiada za późniejsze problemu bólowe.

Operacja wiąże się też z dość istotną ingerencją w ciało pacjenta – jej przeprowadzenie potrzebuje wykonania relatywnie większych otworów w kolanie, o średnicy ok. 9 mm, po których zostają rzecz jasna blizny i miejsca na powierzchni z zakłóceniem czucia.zabiegi na wiązadłaNależy przy tym również przyswoić, że rekonstrukcja przenigdy nie daje szans na pełny powrót do stanu sprzed kontuzji, a jej efektem może być śladowa niestabilność. Nic więc dziwnego, że ogrom pacjentów alt3 decyduje się na poszukiwanie innych rozwiązań:

dodatkowa opcja dla tradycyjnego zabiegu jest podszycie uszkodzonych więzadeł za pomocą specjalnych taśm zabezpieczających, tworzących tzw. szynowanie. eliminują one konieczność unieruchomienia kolana, aplikowania kul czy stabilizatorów i pozwalają w bardzo krótkim czasie powrócić od całkowitej kondycji – dorzuca specjalista Humana Medica Omeda, placówki, która jako jedna z pierwszych w województwie podlaskim realizuje tego typu operacje w pełnym zakresie.

warto zwrócić też uwagę na fakt, że przy podszyciu więzadła nie ma mowy o przeszczepie ścięgien, a alt4 człowiek, o ile nie ma uszkodzonych innych struktur (np. łękotki czy chrząstki), może natychmiast przystąpić do rehabilitacji i odbudowy mięśni.operacje na wiązadła

Na dobrze dziennym są przypadki, w których powrót do pracy zawodowej możliwy jest już po upływie raptem 14 dni – mówi Krzysztof Hermanowicz.

Sam zabieg oznacza również nieporównywalnie mniejszą ingerencję w ciało pacjenta – wykonuje się go za pomocą artroskopu, co ; niewielkim (ok. 4,5 mm) nacięciem na powierzchni. Niestety, metody takiej nie da się wypróbować w dowolnej sytuacji.

 

Zobacz też 

Dr Farin


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie