Czym jest przewlekłe zmęczenie i kiedy najczęściej się pojawia?

Czym jest przewlekłe zmęczenie i kiedy najczęściej się pojawia?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Zmęczenie to dolegliwość, która może, choć nie musi wskazywać na rozwój schorzenia. Rozróżniamy zmęczenie ruchowe i psychiczne, choć w licznych przypadkach oba typy zmęczenia pojawiają się jednocześnie. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza wtedy, gdy uczucie zmęczenia często się powtarza, jest przewlekłe, dokuczliwe, wpływa wprost na zmniejszenie codziennej aktywności fizycznej oraz osłabia zdolności percepcyjne, psuje koncentrację i pamięć. Uczuciu zmęczenia często towarzyszy ospałość, także w ciągu dnia.

Przewlekłe, częste zmęczenie jest kłopotem, który dotyczyć może ludzi we wszystkich kategoriach wiekowych, bez względu na płeć czy też wykonywany zawód. Mimo tego, że spotykamy się z nim tak wielokrotnie, to zwykle nie przywiązujemy do niego większej uwagi, po prostu je lekceważymy. Zmęczenie w zdecydowanej dużej grupie sytuacji jest przejawem błahych stanów takich jak na przykład przepracowanie, nieprzespana, czy też gorzej przespana noc, konieczność wykonywania badań przez dłuższy okres okresu bez wypoczynku, silne napięcie psychiczne i przewlekły stres.

W tych sytuacjach, zmęczenie z Czujesz częste zmęczenie, brak energii i napięcie? Istnieje terapia, która pomaga na takie dolegliwości! zasady nie wskazuje na rozwój schorzenia i nie jest jej objawem. Przewlekłe może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych, być np czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca, stanów depresyjnych, zaburzeń nerwicowych czy bezsenności. Bywa, że samoistnie przemija, zwykle po odpoczynku. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym czy wyżej przytaczane przyczyny okazują się wszystkimi możliwymi przyczynami zmęczenia, czy za naszym ciągłym uczucie zmęczenia przypadkiem nie ukrywa się coś znacznie poważniejszego – choroba?

Zespół długotrwałego zmęczenia

Zespół długotrwałego zęczenia to jednostka chorobowa, której głównym objawem (a czasami jedynym) jest uczucie ciągłego zmęczenia, do którego często dołącza się ospałość. Zespół taki diagnozuje się wtedy, gdy odczuwane zmęczenie (ruchowe, ale również psychiczne), towarzyszy nam bez przerwy przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Schorzenie to dotyka zazwyczaj osoby młode, ambitne i aktywne zawodowo, zdecydowanie częściej kobiety. Może pojawić się również u ludzi w podeszłym wieku, nieaktywnych zawodowo. Poza stałym uczuciem zmęczenia w zespole tym pojawiają ciągłe zmęczenie się również zaburzenia koncentracji i uwagi, problemy z pamięcią, migreny, trudności ze snem.

Możliwe jest także pojawienie się problemy ze strony przewodu pokarmowego – nudności, wzdęcia oraz bóle brzucha. Rozpoznanie tego grupy jest tak zwanym rozpoznaniem przez wykluczenie – oznacza to nic innego jak to, że aby rozpoznać zespół długotrwałego zmęczenia lekarz musi wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny tego stanu. Jak do takiej pory nie jest znane leczenie przyczynowe grupy długotrwałego zmęczenia. W łagodzeniu jego objawów najważniejszym działaniem jest uregulowanie własnego rytmu życiowego, czyli znalezienie okresu na odpoczynek i aktywność fizyczną. coraz częściej podkreślane okazują się także zalety psychoterapii.

Jakie schorzenia powodują ciągłe zmęczenie i ospałość?

Zmęczenie i ospałość okazują się nieswoistymi objawami, które mogą pojawić się u pacjenta w przebiegu bardzo licznych rożnych jednostek chorobowych. Stosunkowo często spotyka się je w chorobach endokrynologicznych takich jak na przykład:

  • schorzenia tarczycy (przede wszystkim niedoczynność gruczołu tarczowego, chociaż zmęczenie spotykane zmęczenie a tarczyca jest także w nadczynności),
  • cukrzyca,

W przypadku niedoczynności tarczycy, poza ciągłym uczucie zmęczenia, chorzy skarżą się między innymi na przyrost masy ciała pomimo słabszego niż zwykle apetytu, suchą skórę, łamliwe włosy, zaburzenia miesiączkowania, zaparcia. Natomiast w nadczynności pacjenci zgłaszają stałe uczucie ciepła, spadek masy ciała, biegunki, trudności ze snem, ciągłe uczucie niepokoju i pobudzenia. W przypadku podejrzenia występowania chorób tarczycy konieczna jest rozmowa z lekarzem specjalistą w dziedzinie endokrynologii i wykonanie odpowiednich oznaczeń hormonalnych, a potem, w zależności od ich wyników, wdrożenie odpowiedniego leczenia.

z kolei źle leczona cukrzyca powodować może spadki poziomu cukru we krwi, tak zwaną hipoglikemię. Jej objawami jest ospałość, uczucie zmęczenia, niedociągnięcie koncentracji, kołatanie serca. Często bardzo niski zakres glukozy we krwi, który zagraża już zdrowiu, czy życiu przypomina objawy upojenia alkoholowego. olbrzymie stężenie cukru we krwi, określano jako hiperglikemia także prowadzi do objawów neurologicznych, powodując zmęczenie ospałość, migreny i problemy z ko0ncentracją.

Zmęczenie w chorobach ciągła senność wątroby i nerek

Zmęczenie stosunkowo często towarzyszy kuracjuszom z różnymi zaburzeniami czynności wątroby. Objaw taki może wyprzedzać pojawienie się markerów uszkodzenia wątroby, oraz pojawić się w późniejszym czasie. Najczęstszą czynnikiem sprawczym zmęczenia w chorobach wątroby jest wirusowe stan zapalny wątroby. W przebiegu takiej schorzenia oprócz zmęczenia pojawiają się także inne nieswoiste objawy takie jak między innymi osłabienie, niedociągnięcie apetytu, uczucie pełności, tracenie wagi, nudności oraz wymioty. Mogą wystąpić także stany podgorączkowe, bóle mięśniowo-stawowe, zażółcenie skóry i błon śluzowych (żółtaczka), ale również powiększenie wątroby. inną chorobą wątroby, w przebiegu której pojawia się zmęczenie jest marskość wątroby.

Uczucie ciągłego przemęczenia i senności może towarzyszyć także chorobom nerek. Narząd taki jest odpowiedzialna za detoksykację organizmu z elementów przemiany metabolicznej. Niewydolność nerek może doprowadzić do szeregu groźnych zaburzeń metabolicznych, więc tych łatwych do zaobserwowania dla pacjenta, jak modyfikacje skórne, modyfikacje zabarwienia moczu, migreny, więc uczucie ciągłego zmęczenie i senności.

 

Zobacz też 

Pole Dance dla początkujących


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie