Czy wiesz, jak uratować osobę po porażeniu piorunem?

Czy wiesz, jak uratować osobę po porażeniu piorunem?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Gdy jesteśmy świadkiem uderzenia pioruna w człowieka trzeba działać szybko: wezwać pogotowie, ale zanim ono przyjedzie -  udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Odpowiednie działanie może uratować mu życie. Co robić, gdy kogoś porazi piorun?

http://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/pierwotna-pomoc-osobie-dotknietej-uderzeniem-pioruna-jak-udzielic-pomocy,22_63682.html

Piorun może trafić wprost w człowieka, albo porazić go, gdy uderzy w najbliższym otoczeniu i rozpłynie się na wszystkie strony powodując tzw. napięcie krokowe. Poszkodowani przez uderzenie pioruna bardzo często tracą przytomność, wielokrotnie też są sparaliżowani, oszołomieni, mają zaburzenia widzenia i słuchu.

powstają symptomy wstrząsu: bladość skóry, spadek ciśnienia tętniczego. często też występują oparzenia – w charakterystycznej postaci sinych, czerwonych albo brunatnych pasm ułożonych w „drzewko”.

Najpoważniejsze są Jak udzielić pierwszej pomocy po porażeniu piorunem? sytuacje, w których uderzenie pioruna przynosi zatrzymanie akcji serca i zatrzymanie oddechu. W takiej sytuacji trzeba natychmiast wzywać pogotowie i udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy wykonując masaż serca. W tym zamierzenia kładzie się go płasko na plecach, odchyla skroń do tyłu i wykonuje masaż serca (30 uciśnięć klatki piersiowej do ugięcia mostka) na przemian ze sztucznym oddychaniem.jak ratować osobę po uderzeniu piorunem

Jeśli chory okazuje się przytomny, trzeba go ułożyć w bocznej położenia, pokryć oparzenia sterylnym opatrunkiem i schładzać je. Cały czas trzeba utrzymywać kontakt z poszkodowanym, prowadzić rozmowę z nim i wspierać go emocjonalnie.

Burzą nazywamy silne opady deszczu, czasem nawet gradu, z towarzyszeniem silnych wyładowań elektrycznych w alt2 atmosferze. Ale skąd się biorą? krótko mówiąc – z dysproporcji temperatur. Dlatego z burzami mamy do czynienia w naszym klimacie zwłaszcza wiosną i latem. Kiedy okazuje się gorąco, silnie nagrzane masy powietrza robią dokładnie to, co w zgodzie z prawami fizyki robić powinny: jako lżejsze unoszą się wzwyż. Im dalej od powierzchni ziemi, tym zimniej, więc im powyżej zawędrują, tym mocniej będą się ochładzać. Pół biedy, jeśli są suche. Jeśli mimo wszystko dzień okazuje się parny i duszny, wilgoć zawarta w powietrzu zacznie się błyskawicznie skraplać, powodując charakterystyczne chmury o pięknej nazwie cumulonimbusów. są ogromne, szerokie u alt3 podstawy i wysokie czasem nawet na paręnaście kilometrów. To właśnie kolebka burz.

Elektryczność naturalnapomoc po porażeniu piorunem

Cumulonimbusy bywają tak gęste od skondensowanej pary wodnej, że wydają się niemal szare i tuż przed burzą mamy wrażenie, jak gdyby w środku dnia zapadł zmierzch – choć nocą tego oczywiście nie widać. Piętrzeniu się tych chmurzysk, czyli skraplaniu się wilgoci, towarzyszy inny ciekawy przebieg. Otóż cząsteczki pary wodnej w odróżnieniu od otoczenia są naładowane ujemnie, a bo przyroda stara się zawsze osiągnąć etap równowagi, chmura powinno pozbywać się nadmiaru ujemnych elektronów. A tam, gdzie mamy dwa odmiennie naładowane ciała, musi przeskoczyć iskra. Tutaj z alt4 gigantycznego, chmurowego kondensatora wyskakuje nie mała iskierka, a ogromne iskrzysko o mocy niemal dwustu megawatów. Słowem: piorun. Powietrze wokół pioruna nagrzewa się do 3 tys. stopni Celsjusza i to właśnie ono świeci, co obserwujemy jako błyskawicę. W ciągu ułamka sekundy wyładowanie elektryczne kilkakrotnie trafia w ziemię i powraca do chmury, aż zneutralizuje zawartą w niej porcję ładunków energii – aż do następnego błysku. Grzmot to wywołana przez różnicę temp. i ciśnienia fala dźwiękowa. nieskomplikowane i wytłumaczalne, niemniej groźne. Nic dziwnego, że taka energia i temperatura może rozłupać wiekowe drzewo, spowodować pożar, a nawet zabić człowieka.co robić po porażeniu piorunemhttp://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/pierwotna-pomoc-osobie-dotknietej-uderzeniem-pioruna-jak-udzielic-pomocy,22_63682.html


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie