Czy suszarki do rąk są bezpieczne dla zdrowia?

Czy suszarki do rąk są bezpieczne dla zdrowia?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Sanepid ostrzega przed suszarkami do rąk. W ciepłym powietrzu mnożą się bakterie, grzyby i wirusy. dobrze używać papierowych ręczników

uważaj na suszarki do rąk! W ciepłym strumieniu powietrza namnażają się bakterie, wirusy i grzyby. trzeba mikroskopijna ranka, by wniknęły do ludzkiego ustroju. Dlatego bezpieczniej i więcej higienicznie bywa korzystanie z papierowych ręczników. A osoby z niską odpornością albo urazami skóry powinny używać po myciu rąk żelu antybakteryjnego.

– „Suszenie rąk w toaletach publicznych pod suszarkami nie bywa niebezpieczne dla ludzi, które mają zdrową skórę rąk. mimo wszystko te osoby, które mają przypadłości skóry, otwarte Używasz suszarek do rąk? Uważaj, są niebezpieczne dla zdrowia! blizny czy skaleczenia, łuszczycę itp. powinny po każdorazowym umyciu i wysuszeniu rąk przyjmować dodatkowo żel antybakteryjny, aby uniknąć zakażenia. Zawsze, gdy mamy wybór bezpieczniej bywa używać ręczników papierowych w miejsce suszarek. Suszarki do rąk mogą generować aerozol z wody mineralnej  pozostałej w załamaniach  skóry rąk, co sprzyja  rozprzestrzenianiu  bakterii, wirusów i grzybów  prosto namnażających się  w środowisku wilgotnym.  Mogą to być Escherichia coli, Acinetobacter spp, Klebsiella, wirus grypy, gronkowiec czy paciorkowiec. Wilgotna łazienka i duża dawka konsumentów  i niedostateczne sprzątanie stwarzają warunki do namnażania się w takich mikroorganizmów” – tłumaczy Renata Cieślik– Terkota kierownik oddziału epidemiologii w WSSE w Katowicach.

Obecnie czy suszarki do rąk są bezpieczne ogrom instytucji odchodzi od suszarek, gdyż ręczniki papierowe okazują się więcej higieniczne, ale nie znaczy to, że okazują się bardzo groźne dla naszego organizmu. Np. w szpitalach od 2006 roku bywa zakaz aplikowania suszarek do rąk.

Naukowcy odkryli najdogodniejszy metoda na suszenie dłoni – ręczniki papierowe. Okazuje się, że dzięki nim wyłącznie osuszysz ręce szybciej niż z udziałem suszarki elektrycznej, ale też zrobisz to w więcej higieniczny sposób. Wszyscy wiemy, jak ważne bywa mycie rąk, ale jego zalety mogą zostać przekreślone, jeśli dłonie nie będą odpowiednio wysuszone.


Suszarka do rąk siedliskiem bakterii


Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds odkryli, że nowoczesne suszarki do rąk często bakterie na suszarce do rąk spotykane w toaletach publicznych mogą roznosić bakterie. Liczebność zarazków zawartych w powietrzu była 27 razy nadmierna wokół suszarek w porównaniu z powietrzem wokół dyspenserów z ręcznikami papierowymi.

analizy pokazują, że zarówno suszarki szybko suszące, ; standardowe, rozpylają bakterie w powietrzu i na konsumentów i blisko stojące osoby. Grupa badaczy z profesorem Markiem Wilcoxem na czele skaziła dłonie nieszkodliwym rodzajem bakterii, nazywanych Lactobacillus, które prawidłowo nie okazują się spotykane w toalecie publicznej. oddziaływanie miało na zamierzenia stworzenie sytuacji, w której ręce zostały umyte niedokładnie.

Późniejsze wykrycie Lactobacillus w powietrzu udowodniło, że musiało dojść do rozpylenia podczas suszenia rąk. Specjaliści zebrali próbki powietrza wokół suszarek i w odległości negatywne skutki używania suszarki do rąk 1 i 2 metrów dalej.

Liczebność bakterii w powietrzu w pobliżu suszarek szybko suszących była o 4,5 razy wyższa niż wokół zwykłych suszarek z ciepłym powietrzem i 27 razy wyższa w porównaniu z powietrzem wokół dyspensera z ręcznikami papierowymi.

W pobliżu suszarek bakterie były obecne w powietrzu znacznie dłużej niż piętnastosekundowy czas suszenia rąk, a mniej więcej połowa (dokładnie 48 procent) bakterii Lactobacillus znajdowała się wokół suszarki na 5 minut po zaprzestaniu suszenia. Lactobacillus wciąż występowały w powietrzu na 15 minut po suszeniu dłoni. jest tak, gdyż mokre dłonie dobrze przenoszą bakterie niż suche (dowiedz się, jak zadbać o suche dłonie: http://serwis.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-sucha-skore-rak).


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie