Czy grozi nam epidemia grypy? Chorych wciąż przybywa!

Czy grozi nam epidemia grypy? Chorych wciąż przybywa!

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Ostatnia fala mrozów sprawiła, że w Polsce liczba zachorowań na grypę drastycznie wzrosła. W ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano ponad 130 tys. przypadków grypowych. Lekarze podkreślają, że to nie koniec.

W czasie od 1 do 7 stycznia odnotowano w Polsce 132 030 podejrzeń grypy. Dla porównania w zeszłym roku jest ich o połowę mniej. Państwowy Zakład Higieny powiadamia, że najmocniejszy wzrost Czy grozi nam epidemia grypy? Chorych wciąż przybywa! liczby zachorowań odnotowano w województwie świętokrzyskim, podlaskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim i podkarpackim.

W związku z powikłaniami pogrypowymi hospitalizowano 461 osób; najwięcej w województwie wielkopolskim – 89 oraz pomorskim – 84. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Według PZH to dopiero początek tego, co czeka nas w najbliższym czasie, zwłaszcza jeśli utrzymywać się będą tak niskie temp. jak do takiej pory. W połowie lutego zapobieganie grypie oraz na początku marca, kiedy następuje szczyt zachorowań na grypę liczba zachorowań może przekroczyć 200-250 tys.

Grypa to wyjątkowo niebezpieczna choroba, która w 0,5 procentach przypadkach kończy się zgonem, zwłaszcza ; powikłań. Grypy bardzo często wywołują wirusy typu A i B. Najczęstszymi niepokojącymi objawami grypowymi są: wysoka gorączka sięgają 39-40 stopni, złe samopoczucie, ogóle rozbicie, bóle mięśni, niekiedy także katar leczenie grypy albo ból gardła. Grypa przenosi się drogą kropelką, więc jeśli ktoś z Twoich bliskich zachoruje i masz z nim kontakt, prawie na pewno możesz być konkretny, że i ty za 2-7 dni będziesz musiał leżeć w łóżku.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla jednoznacznie, iż to właśnie mróz okazuje się odpowiedzialny za wysoką liczbę zachorowań. „Chłód zawsze obniża naszą grypa a przeziębienie odporność – im zimniej, tym większe niebezpieczeństwo zachorowań na grypę” – mówi.

Służby epidemiologiczne skłaniają aby ci, którzy się jeszcze nie zaszczepili, zrobili to jak najszybciej. – Szczepionka przeciwdziała zachorowaniu albo, w najgorszym razie, zapewnia jego łagodniejszy przebieg – zachęca Bondar. Podkreśla jednak, że nie szczepienie przeciw grypie nie ochrania przed zwykłymi zakażeniami sezonowymi, stąd nieprawda o jego małej skuteczności.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie