Czy wiesz, skąd biorą się nawracające infekcje pochwy?

Czy wiesz, skąd biorą się nawracające infekcje pochwy?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Infekcje intymne - podobne objawy, różne przyczyny

Infekcje intymne to częste choroby kobiecych dróg rodnych, będące skutkiem działania bakterii i grzybów, prowadzących do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Infekcje intymne leczy się środkami farmakologicznymi wspomaganymi właściwą dietą, mimo wszystko nierzadko obserwuje się nawroty zakażeń. Jednymi z pierwszych objawów zakażeń intymnych są: świąd, palenie, upławy, uczucie parcia na pęcherz.

INFEKCJE INTYMNE - PRZYCZYNYnawracające infekcje pochwy

W pochwie nie panują sterylne warunki – w prawidłowej wydzielinie z dróg rodnych dorosłej kobiety trzeba wyróżnić ponad sto rodzajów mikroorganizmów. okazują się wśród nich więc te wywołujące schorzenia. mimo wszystko dopóki flora bakteryjna zdominowana jest poprzez pałeczki kwasu mlekowego i ma odczyn kwaśny, nie ma powodu do niepokoju. Nie jest to sprzyjające środowisko dla Z forum medycznego: jak wyleczyć BARDZO uciążliwa infekcję intymną? rozwoju patogennych bakterii – bakterii albo grzybów. Czasem mimo wszystko produkujące kwas mlekowy pożyteczne szczepy Lactobacillus zaczynają ginąć albo tracić swoją aktywność. wtedy mniej przyjazne bakterie beztlenowe (m.in. MobiluncusMycoplasmaUreaplasma i Gardnerella) mają swoje „pięć minut” i namnażają się w sposób niekontrolowany.

INFEKCJE INTYMNE - BAKTERYJNE

Kiedy miejsce dobrych bakterii zajmują te złe, chorobotwórcze (jest ich tysiąc razy więcej w porównaniu ze syndromem prawidłowym i wyłącznie 10% stanowią bakterie tlenowe), mówimy o zakażeniu bakteryjnym pochwy (Bacterial vaginosis). Przyczyny zakażeń nie są do zakończenia poznane, mimo wszystko wiadomo, że w określonych warunkach szybciej dochodzi do niekorzystnych zmian w mikroflorze pochwy. Sprzyja temu zarówno brak higieny okolic intymnych, oraz jej nadmiar (np. nadużywanie irygacji, która pozbawia pochwę fizjologicznej mikroflory), bogate życie seksualne (dochodzi wtenczas do otarć, które alt2 mogą dać początek zakażeniom, i zasiedlenia pochwy obcą florą bakteryjną) czy antybiotykoterapia, która nie funkcjonuje wybiórczo i razem z patogenami likwiduje szczepy przyjaznych bakterii. przyczyną zakażeń intymnych bywają także kobiece hormony, estrogeny. 

Wprawdzie zarażenie to nie samo, co aktywny etap zapalny, mimo wszystko nie trzeba długo poczekać, żeby doszło także do niego. Faktu, że mamy infekcję, raczej nie da się przeoczyć, bo daje wyraźne objawy – np. niemiły zapach, upławy widoczne na bieliźnie, opuchlizna i zaczerwienienie sromu. mimo wszystko samodzielnie nie jesteśmy w stanie uznać, co tak naprawdę wywołało chorobę – namnożone bakterie chorobotwórcze czy grzyby (tym bardziej, że oba rodzaje zakażeń mogą występować jednocześnie).

INFEKCJE INTYMNE - GRZYBICZEskąd nawracające infekcje pochwy

zaburzenie równowagi w mikroflorze pochwy stwarza świetne warunki dla rozwoju grzybów alt3 (zazwyczaj atakują nas drożdżaki z gatunku Candidia albicans). Gdy dostaną się do ludzkiego ustroju (a zarazić się łatwo – na basenie, w publicznej toalecie, od partnera seksualnego), stajemy się nosicielami.

Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wielki wpływ na rozwijanie się grzybicy miejsc intymnych ma nieprawidłowa kuracja dietetyczna (dużo węglowodanów) i powiązany z nią wysoki poziom cukru we krwi. Mechanizm jest prosty – wyściółkę (śluz) pochwy w dużym stopniu tworzą substancje przenoszone z krwią. A jeśli jest w niej cukier, łatwo zgadnąć, że nie pogardzą nim bytujące w pochwie drożdżaki (zazwyczaj trafiają tam z jelita grubego). Nie bez powodu, kiedy robimy drożdżowy zaczyn do ciasta, dosypujemy do niego trochę cukru – dzięki niemu mnożą się w mgnieniu alt4 oka.skąd infekcje pochwy

Gdy grzybów jest zatrzęsienie, a nasz układ odpornościowy nazbyt słaby, by się przed nimi bronić (po przebytych chorobach, w wyniku nerwów i przemęczenia), zazwyczaj dochodzi do rozwoju zakażeń grzybiczej. typowe objawy to silny świąd okolic intymnych i charakterystyczna wydzielina o konsystencji i kolorze białym serze.

mimo wszystko może się wydarzyć (zazwyczaj w stanach przewlekłych), że grzybica (czyli drożdżyca) pochwy daje objawy bardzo podobne do tych powodowanych infekcją bakteryjną albo przebiega bez objawów. Dlatego tak łatwo o pomyłkę w diagnozie i w konsekwencji o niewłaściwe kuracje. A każda przedłużająca się w czasie infekcja, zarówno grzybicza, oraz bakteryjna, nie dość że jest w stanie zatruć życie, to jeszcze powoduje szereg zdrowotnych komplikacji.

INFEKCJE INTYMNE A POWIKŁANIA

 

Zobacz też 

Trening Personalny


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie