Czy wiesz, jakie są przyczyny miażdżycy?

Czy wiesz, jakie są przyczyny miażdżycy?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Wywiad z prof. dr hab. Markiem Naruszewiczem, Honorowym Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa analiz nad Miażdżycą

Panie Profesorze, jak dużym defektem okazują się schorzenia serca w Polsce?

schorzenia serca oraz układu krążenia to bardzo istotny problem dotyczący polskiej populacji. Corocznie, ponad połowa wszystkich zgonów następuje właśnie na skutek czynników przyczyniających się do kardiologicznych. schorzenia serca w Polsce okazują się częstszą przyczyną zgonu niż zwykle w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Ile ludzi w Polsce ma podwyższony cholesterol?przyczyny miażdżycy

nazbyt wysokie stężenie cholesterolu występuje u ponad połowy dorosłych Polaków – wśród ok. 6 mln jego stężenie jest tak wysokie, że wskazane jest podjęcie zwalczania. Niestety, robi to jedynie jeden na pięciu pacjentów. Szczególnie dlatego, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ma podwyższony cholesterol, bo mało kto robi regularne badania.

Czy wysokie stężenie „złego” cholesterolu jest zależne od wieku?

Wiek jest jednym z niemodyfikowalnych, czyli autonomicznych od nas, czynników ryzyka schorzeń serca. Obiegowa opinia mówi, że wysokie stężenie cholesterolu to problem ludzi po 50. roku życia.

Natomiast obecny etap wiedzy pozwala na dobrze udokumentowane stwierdzenie, że początkowe stadia miażdżycy zauważa się już we wczesnym dzieciństwie. Co prawda im starszy człowiek, tym większe ryzyko zachorowania, mimo wszystko tutaj istotną funkcję odgrywa także pora. Tzn. im dłużej człowiek żyje z podwyższonym stężeniem cholesterolu, tym większe ryzyko zachorowania. Nadmiar cholesterolu to prosta droga do miażdżycy! Jak obniżyć jego poziom? Tak istotne okazują się więc regularne badania, które otwierają perspektywy wystarczająco wcześnie podjąć odpowiednie oddziaływania prewencyjne.

Czy lekarze oraz rodzice wiedzą o tym, że należy sprawdzać pułap cholesterolu u pociech?

O tym, że cholesterol to jedna z głównych czynników przyczyniających się do prowadząca do rozwoju schorzeń krążenia, wiemy od dawna. kłopotem jest natomiast niska świadomość wśród pacjentów i specjalistów w zakresie profilaktyki schorzeń układu krążenia u pociech oraz młodzieży. A to jest właśnie grupa wiekowa, która musi szczególnie interesować nas w kontekście rozwoju miażdżycy. Lekarz zajmujący się opieką prozdrowotną rodziny, w której ktoś miał zawał albo udar, powinien poinformować ją, że jest to choroba dziedziczna, a rodzina znajduje się w gronie wysokiego ryzyka, dlatego szczególną opieką profilaktyczną powinny zostać objęte właśnie pociech oraz młodzież. To właśnie u nich należy od wczesnych lat monitorować podstawowe czynniki ryzyka, gdyż każdy z nich może determinować przyszły rozwój schorzenia. Na taki okres posiadamy dobrze udokumentowaną wiedzę na temat wczesnej miażdżycy u pociech oraz młodzieży oraz tego faktu nie wolno ignorować. Jest to bardzo ważny znak dla specjalistów oraz rodziców. Trzeba podjąć pilne kroki w zamierzenia ochrony młodego pokolenia, a najistotniejsze z nich to prawidłowe jedzenie oraz aktywność fizyczna praktycznie od najmłodszych lat.

Jakie okazują się główne przyczyny rozwoju wczesnej miażdżycy u najmłodszych?skąd bierze się miażdżyca

czynnikiem alt2 sprawczym okazują się predyspozycje genetyczne, rodzinne, ale także - tragiczna dietę. niewłaściwa dietę, czyli bogata w słodycze, nasycone tłuszcze z składników odzwierzęcego, takich jak czerwone mięso, parówki czy masło, a uboga w niezastąpione warzywa, owoce oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Dodatkowo brak ruchu oraz aktywności fizycznej, w tym długotrwałe oglądanie telewizji czy granie na komputerze. Złogi cholesterolu, tworzące tzw. blaszki miażdżycowe, zaczynają się odkładać w ścianach tętnic u niektórych pociech już w 2. roku życia. A to już prosta droga do rozwoju miażdżycy. Ze względu na masowe występowanie nadciśnienia tętniczego, niezbędne jest kontrolowanie ciśnienia krwi poprzez pediatrów już od 3. roku życia, też zredukowanie spożycia soli. W przypadku pociech najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu jest właśnie właściwa dietę i odpowiednia dawka ruchu. Zawsze skuteczniej jest zapobiegać niż leczyć.

Jakie okazują się najlepsze metody postępowania profilaktycznego dla pociech oraz młodzieży w zamierzenia ograniczenia ryzyka rozwoju przedwczesnej miażdżycy?

polskie pociech mają już „przyrodzony” do polskiej nacji jeden z najistotniejszych czynników ryzyka. Jaki? 80% polskich pociech ma próchnicę. To jest etap zapalny, który nawet przy niewielkim pułapie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka. oraz jak do tego nałoży się chociaż minimalnie wyższy pułap cholesterolu – miażdżyca gwarantowana.

Osobnym zagadnieniem jest stale narastająca fala nadwagi u młodego pokolenia, która może rzutować alt3 na progresję miażdżycy. mnóstwo eksperymentów potwierdza, że już niewielki proc. nadwagi wiąże się z upośledzoną rozszerzalnością tętnic.skąd miażdżyca

U dziecka, u którego diagnozuje się nadwagę czy nadwagę, diagnozuje się też zaburzenia gospodarki lipidowej. dzieci grubsze mają więc już na wstępie rozwinięte trzy czynniki ryzyka: przewlekły etap zapalny powiązany z uzębieniem, czyli próchnicę, występujące u nich zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli niski pułap HDL (dobrego) cholesterolu, też podwyższony pułap LDL (złego) cholesterolu. By obniżyć choć jeden z czynników, powinniśmy wprowadzić terapeutyczne zmiany diety, czyli znowu: zredukowanie tłuszczów nasyconych oraz trans, więcej błonnika z warzyw oraz składników zbożowych pełnoziarnistych. Możemy także uzupełniać jadłospis takiego „zagrożonego” dziecka w wieku szkolnym o sterole roślinne.

Czym okazują się sterole roślinne?

Sterole roślinne pojawiają się naturalnie w olejach roślinnych, nasionach, orzechach, produktach pełnoziarnistych, owocach czy jarzynach. Ich główną zaletą jest ich zdolność do ograniczania wchłaniania cholesterolu z jelit do układu krwionośnego. Same sterole mają budowę chemiczną podobną do cholesterolu. jednak, by istotnie obniżyć pułap cholesterolu, konieczne jest dostarczenie organizmowi 1,5-2,4 g steroli na dzień. By dostarczyć sobie taką dawka steroli, musielibyśmy zjadać dziennie ok. 425 pomidorów, 210 marchwi albo 150 jabłek. okazują się więc produkty, których korzystanie z daje takie same efekty, a nie wymaga od nas spożywania ich w aż tak dużych ilościach – przykładem alt4 okazują się margaryny z ich dodatkiem, np. Flora ProActiv. Sterole roślinne okazują się uwzględnione w wytycznych żywieniowych mnóstwo akredytowanych zagranicznych oraz krajowych organizacji oraz agencji, w tym wytycznych Międzynarodowego Towarzystwa Miażdżycowego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC)/Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS), jako składniki o doskonale udokumentowanej klinicznie efektywności.

; program „Proaktywnie dla serca”?

 

Jest to ogólnopolski program walki z cholesterolem, który powstał z myślą o wszystkich Polakach. celem programu „Proaktywnie dla serca” jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest podwyższony pułap cholesterolu, zachęcenie do zbadania jego poziomu i edukacja w zakresie sposobów obniżenia jego stężenia we krwi – poprzez zredukowanie tłuszczów nasyconych oraz włączenie do codziennej diety steroli roślinnych o udowodnionym klinicznie działaniu ograniczającym wchłanianie nadmiaru cholesterolu do układu krwionośnego. Poza wskazaniami dietetycznymi elementem programu jest także promocja codziennej aktywności fizycznej oraz rekreacji jako częściach zdrowego stylu życia. pacjenci mogą otrzymać zestaw, rejestrując się na stronie internetowej Flory ProActiv albo na stronie proaktywniedlaserca.pl. Zestaw startowy Flora ProActiv, dystrybuowany w ramach programu, dostarcza im wszystkich potrzebnych informacji, praktycznego wsparcia oraz dodatkowej motywacji do skutecznego obniżania stężenia cholesterolu. Od początku 2015 roku, rozdanych zostało 2 miliony bezpłatnych pakietów z poradami oraz zaproszeniem na badanie. Dzięki temu, 200 1000 Polaków zbadało własny pułap cholesterolu – jest to bardzo ważna statystyka.

 

Zobacz też 

Opaski na rękę 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie