Czy wiesz, jaką dietę najlepiej stosować przy alergii krzyżowej?

Czy wiesz, jaką dietę najlepiej stosować przy alergii krzyżowej?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Alergia krzyżowa – objawy i dietę

Alergia krzyżowa polega na występowaniu odpowiedzi alergicznych w jednym czasie na co najmniej dwa alergeny o zbliżonej konstrukcji białkowej. Może ona dotyczyć czynników uczulających spokrewnionych albo niespokrewnionych ze sobą. zauważa się reakcje krzyżowe między:

  • różnymi alergenami pokarmowymi,
  • pokarmowymi i wziewnymi (np. pyłki, sierść zwierząt),
  • pokarmowymi i kontaktowymi (np. z lateksem).dieta przy alergii krzyżowej

okazują się to najczęściej Alergia krzyżowa – co to jest i jak sobie z nią radzić? reakcje natychmiastowe z udziałem przeciwciał IgE.

Najczęstsze objawy alergii krzyżowych

  • w obrębie jamy ustnej: palenie i swędzenie języka, warg, policzków; spierzchnięte wargi, zajady; obrzęk; pęcherzykowate wykwity; obrzęk Quinckego
  • w przewodzie trawiennym: bóle brzucha; wymioty; biegunka
  • w układzie oddechowym: wodnisty katar, skurcz oskrzeli
  • oczy: łzawienie, przekrwienie spojówek
  • reakcja ogólnoustrojowa- wstrząs anafilaktyczny

Alergia krzyżowa a dietę eliminacyjnaco jeść przy alergii krzyżowej

zazwyczaj występującą alergią krzyżową bywa reakcja pomiędzy pyłkami roślin alt2 a owocami i warzywami. Jeśli rozpoznano u nas taki rodzaj alergii, powinniśmy wypróbować właściwą dietę eliminacyjną na okres pylenia szkodzących nam pyłków. Na przykład przy uczuleniu na pyłki brzozy nie powinniśmy w czasie pylenia tego drzewa jeść m.in. jabłek, które w tym czasie będą czynnikiem sprawczym kłopoty w okolicy jamy ustnej. Jabłka jedzone w innym czasie alt3 zazwyczaj nie wywołują kłopoty.

Alergia krzyżowa – tabela

Najpopularniejsze alergeny wziewne, okresy pylenia i artykuły, których należy wystrzegać się w danym czasie przedstawione są w poniższej tabeli.

Alergia na sierść kota

Niektórzy osoby uczuleni na wieprzowinę reagują krzyżowo przy kontakcie z sierścią kota. określa się to „zespołem wieprzowina – sierść kota”. Przy alergii na wołowinę i białka mleka mogą pojawić alt4 się reakcje krzyżowe z alergenami sierści innych zwierząt: krowy, konia, psa czy chomika.

Alergia krzyżowa – diagnostyka

Diagnozę o występowaniu alergii krzyżowej lekarz może postawić na podstawie wywiadu z pacjentem i jego obserwacji i testów skórnych albo z krwi. Przy testach na alergię IgE zależną zazwyczaj można zdefiniować dodatkowy parametr świadczący o alergii krzyżowalergia krzyżowaej.

 

Zobacz też 

Akrobatyka Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie