Czy wiesz, jak skutecznie zadbać o higienę intymną?

Czy wiesz, jak skutecznie zadbać o higienę intymną?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Infekcje intymne są rezultatem zaburzenia fizjologicznej mikroflory pochwy. Dochodzi do niego wtedy gdy ulega zmianiom naturalne pH, które okazuje się kwaśne i mieści się w przedziale 3,8-4,5. Aby takie pozostało, a chorobotwórcze ustroje nie były w stanie się namnażać, ponad 95% mikroorganizmów pochwy powinny stanowić bakterie Lactobacillus, które chronią nas przed patogenami1.

bo mikroflora pań na całym świecie okazuje się różna, najrozsądniej, by były to szczepy dopasowane do naszej populacji. Raport specjalny: jak dbać o higienę intymną? U Polek dominują: L. acidophilusL. gasseriL. fermentum, L.plantarum i L. Casei.jak dbać o higienę intymną

Kwaśne pH pomaga "świetnym" bakteriom z zespoły Lactobacilluschronić pochwę i jej miejsca przed działaniem szkodliwych bakterii. Badanie z 2013 roku udowodniło, że im liczniejsze były kolonie Lactobacillus, tym bardziej zmniejszało się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji intymnych2.

Niektóre produkty metabolizmu pałeczek kwasu mlekowego (m.in. nadtlenek wodoru) dodatkowo zwalczają rozwijanie się pozostałych bakterii, a sama obecność tych bakterii w pochwie stymuluje układ odpornościowy3.jak skutecznie dbać o higienę intymną

Dlatego zachwianie tej homeostazy upraszcza alt2 drobnoustrojom penetrację naskórka okolic intymnych i wywołanie takich objawów jak swędzenie, nieprawidłowa wydzielina z pochwy, uczucie pieczenia, zaczerwienienie czy obolałe oddawanie moczu.

Zmiana pH pochwy może być też wywołana poprzez nadwagę, cukrzycę, antybiotykoterapię i stosowanie pozostałych leków, zaburzenia gospodarki hormonalnej (zwłaszcza w czasie ciąży oraz w okresie okołomenopauzalnym), a także… nieprawidłową higienę osobistą.

Krok pierwszy: higiena

Wszystko poprzez to, że mimo pozorom właściwa pielęgnacja miejsc intymnych to coś więcej alt3 niż regularny prysznic. Przede wszystkim należy pamietać o podstawowej regule podmywania: ruch myjący zawsze odbywa się w kierunku od przodu do tyłu, aby szkodliwe bakterie z okolicy odbytu (zawsze tam są, ale niskie pH przed nimi ochrania) nie przedostały się w rejon pochwy.

secundo, do suszenia należy używać specjalnego ręcznika, przeznaczonego wyłącznie do wycierania miejsc intymnych. Należy go także dość wielokrotnie prać.higiena intymna

Regularne podmywanie okazuje się szczególnie kluczowe w okresie alt4 menstruacji, bo krew podnosi pH, a wsiąkając w podpaskę czy tampon, okazuje się prawdziwą pożywką dla bakterii. warto także zrezygnować z syntetycznej bielizny (w miejsce niej wybierając bawełniane, przewiewne materiały) oraz gąbek i myjek, będących siedliskiem bakterii.

W niepamięć powinny odejść także irygacje, czyli płukanie wnętrza pochwy za pomocą h2o lub specjalnych mieszanek przy użyciu irygatora - podnoszą one pH i tym samym zaburzają naturalną mikroflorę.

 

 

Zobacz też 

Opaski na rękę 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie