Czy wiesz, jak rozpoznać raka płuc?

Czy wiesz, jak rozpoznać raka płuc?

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

objawy RAKA PŁUCA

 

Raki rozwijają się wolno, dlatego przez długi okres nie dają objawów. konkretne objawy pojawiają się oraz narastają stopniowo oraz nierównomiernie. Pierwsze objawy wcale nie wykazują na to, że może się kryć za nimi poważna choroba. Początkowo okazuje się to ledwie zauważalne, ale stopniowo nasilające się uczucie łatwiejszego męczenia się. Towarzyszy mu, wielokrotnie występujący od dłuższego momentu kaszel. Bywa, że chorzy – najczęściej wieloletni palacze- nie patrzą na kaszel, bo już się do niego przyzwyczaili. istotne okazuje się aby zwrócić uwagę na fakt, że razem z narastaniem łatwiejszego męczenia się kaszel ulega zmianie. Kaszel staje się inny, więcej uporczywy, męczący, występuje ; rano, staje się więcej „mokry” lub więcej „suchy”. Czasami w odpluwanej plwocinie pojawiają się pasemka krwi. Następnym niepokojącym objawem jaki może się pojawić okazuje się Czym jest patomorfologia w raku płuca? [video] ból w klatce piersiowej nasilający się przy kaszlu. U niektórych pacjentów mogą się pojawić zwyżki ciepłoty pod postacią stanów podgorączkowych lub nawet wysokiej temperatury z symptomami stany zapalne płuc. Do rzadziej oraz później występujących objawów przynależą: chrypka, trudności w połykaniu, obrzęk twarzy oraz szyji z poszerzeniem żył szyjnych.

Wymienionym powyżej objawom, które są pojedynczo lub po kilka, towarzyszą:
- narastająca stopniowo utrata energii,
- znużenie oraz prędkie męczenie,
- utrata apetytu.

Jak prosto zauważyć przytaczane objawy są ; u pacjentów chorych na raka. Takie same objawy mogą pojawić się także ; innych schorzeń. są to mimo wszystko objawy, których nie wolno lekceważyć. Zwłaszcza wówczas gdy kilka z nich występuje równocześnie, a w dodatku ; nie ustępują ale mają tendencję do narastania. są to objawy niepokojące oraz gdy one wystąpią należy jak rozpoznać raka płuc koniecznie zgłosić się do lekarza, aby poddać się niezbędnym badaniom.

wielokrotnie w wyniku tych tekstów klinicznych rozpoznana będzie inna choroba płuc nie rak. Jeśli mimo wszystko okaże się, że okazuje się to rak. To wczesne jego wykrycie daje szansę na wyleczenie.

ROZPOZNAWANIE raka płuc

pierwszym badaniem po zgłoszeniu się do lekarza będzie zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego objawów chorobowych, momentu ich trwania, szybkości narastania. następnie lekarz przeprowadzi badanie lekarskie. Kolejnym etapem będzie wykonanie fotografii rentgenowskich płuc w różnych lokalizacjach, najczęściej w pozycji przednio-tylnej oraz bocznej.

Nie zawsze mimo wszystko przytaczane badania pozwolą na postawienie rozpoznania. Ognisko raka może być w tym czasie dodatkowo nadto małe, aby mogło być wykryte, chociaż daje już pierwsze objawy. Jeśli objawy, o których mówi pacjent lub które stwierdza lekarz okazują się niepokojące, a można wykryć ogniska schorzenia lekarz rozpoznanie raka płuc zaleci tomografie komputerową, bronchoskopię lub następne badania. Jeśli oraz te badania nie pozwolą pokazać lokalizacji zmiany lekarz wyznaczy notoryczne badania kontrolne, do których pacjent powinien się zgłaszać mając na uwadze swoje zdrowie.

Jeśli przy konkretnej kontroli wykonane badania wykażą „zmiany w płucach”, konieczne będzie wykonanie bronchofiberoskopii. Polega ona na wprowadzeniu do oskrzela elastycznej rurki ze światłowodem. następnie przez tę rurkę lekarz ogląda oskrzela „od środka”, a tam najczęściej lokalizują się zmiany łagodne oraz rak.

Bronchofiberoskopia nie okazuje się badaniem przyjemnym, okazuje się mimo wszystko niezbędna w zamiarze dokładnego określenia cech charakteru podejrzanej zmiany. Tego nie można ocenić innymi metodami. Bronchofiberoskopia (bronchoskopia) okazuje się badaniem bezpiecznym. W czasie bronchoskopii wykonuje się niezwykle ważne badanie czyli pobranie próbek z podejrzanych miejsc, które widzi lekarz w czasie badania. Po pobraniu poddaje się te rak płuc objawy próbki specjalnej obróbce oraz ogląda pod mikroskopem. jest to badanie histopatologiczne. Badanie próbek pod mikroskopem to jedyna możliwość postawienia właściwego, ostatecznego rozpoznania czyli wykluczenia lub udowodnienia raka.

Zdarza się, że guz widoczny na fotografii rentgenowskim okazuje się położony poza zasięgiem bronchoskopu, np. bliżej obwodu płuca. wobec powyższego bronchoskopia nie daje szans pobrania próbek do badania histopatologicznego czyli postawienia ostatecznego rozpoznania. Konieczne wówczas staje się wykonanie torakotomii lub biopsji przez ścianę klatki piersiowej. Torakotomia okazuje się zabiegiem operacyjnym, w czasie którego chirurg otwiera klatkę piersiową oraz ma możliwość oglądnięcia płuca oraz miejsc podejrzanych oraz pobrania próbek do badania histopatologicznego oraz wycięcia chorych partie płuca.

Wszystkie przytaczane powyżej badania, a więc:
- wywiad oraz badanie lekarskie,
- zdjęcia rentgenowskie w różnych projekcjach,
- bronchofiberoskopia,
- torakotomia,
- badanie histopatologiczne

 

Zobacz też 

Knee Active Plus Opinie 2017

Opaski tyvek


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie