Czy wiesz, co powoduje łupież?

Czy wiesz, co powoduje łupież?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Jakie przypadłości może sygnalizować łupież?

Łupież jest drobnopłatowym, nadmiernie złuszczającym się naskórkiem owłosionej naskórka głowy z mniej albo więcej nasilonym łojotokiem. W 1 przypadku mamy do czynienia z łupieżem suchym, w drugim, z łupieżem tłustym. Jego powstawanie związane jest z namnażaniem się grzybów drożdżopodobnych z rodziny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), które  zakłócają fizjologiczną równowagę naskórka głowy. Łupież jest schorzeniem chronicznym, które może powracać w dowolnym momencie. Wśród czynników sprzyjających jego rozwojowi da się wymienić zarówno czynniki zewnętrze, takie jak używanie nieodpowiednich kosmetyków, niewystarczające spłukiwanie szamponów, niedociągnięcie higieny osobistej, zimny klimat, przebywanie w nadmiernie ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach czy niezbilansowaną dietę, oraz wewnętrzne, np. zaburzenia hormonalne, osłabienie organizmu, Jakie choroby może sygnalizować łupież? stres czy predyspozycje genetyczne. Może zdarzyć się też, że łupież okaże się towarzyszył  innym chorobom, takim jak łuszczyca, grzybica czy atopowe stan zapalny naskórka.

Lekceważony łupieżprzyczyny łupieżu

W porę nie zwalczony łupież, pobudza dalszą aktywność drożdżaka. eksperymenty naukowe dowodzą, iż najczęstszym rodzajem drożdżaka jest Malassezia spp, która w warunkach fizjologicznych to mniej więcej 45% flory owłosionej naskórka głowy. U pacjentów z łupieżem jej poziom może osiągnąć nawet  ponad 70%. Takie stężenie jest określane jako patogenne, co oznacza, że łupież jest już w stanie rozwoju zapalnego. człowiek z pewnością odczuwa wówczas dyskomfort a jego przypadłość jest widoczna gołym okiem – komentuje anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja regeneracja” (www.mojaregeneracja.pl).

Lekceważenie objawów łupieżu alt2 przeprowadza do przekształcenia się łupieżu suchego w łupież tłusty, który charakteryzuje się większymi, tłustymi i silnie przylegającymi do naskórka głowy ogniskami złuszczonej naskórka. Towarzyszy temu stan zapalny naskórka głowy oraz nasilenie świądu i łojotoku.

1 krokiem do pozbycia się łupieżu jest zastosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym, cytostatycznym oraz przeciwgrzybiczym. Preparaty keratolityczne, które okazują się stosowane przy pierwszych objawach łupieżu likwidują zrogowaciały naskórek, redukując przyleganie korneocytów (zrogowaciałych komórek skóry). Natomiast preparaty cytostatyczne pełnią funkcję regulacji proliferacji (rozmnażania się) komórek skóry. tym samym zastosowanie w takim nasileniu skomponowanej terapii pomaga na eliminację obecnego łupieżu oraz zapobiega jego nawrotom – kontynuuje anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja regeneracja”.co powoduje łupież

opłaca się alt3 wiedzieć, że…

w walce z łupieżem, niezwykle istotne jest używanie odpowiednich preparatów. Właściwy dobór nie tylko w szybki sposób niweluje taki dolegliwy problem, ale też pobudza cyrkulację w kapilarkach mieszka włosowego. Odpowiednia cyrkulacja krwi w owłosionej powierzchni głowy, dostarcza nieodzownych substancji odżywczych dla naszych włosów. W efekcie problem łupieżu znika, a nasze włosy okazują się przyjemne w dotyku.

Wybierając szampon przeciwłupieżowy należy zwracać uwagę na jego skład. opłaca się sięgać po takie artykuły, które zawierają np. piroctone olamine, substancję działającą przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo. Dodatkowym wsparciem dla włosów okazują się szampony, które zawierają substancje umacniające mieszek włosowy i stymulujące mikrokrążenie naskórka, takie jak np. molekuła REGEN7. Ponadto alt4 ważne dla sprawności naszych włosów okazują się substancje, które wpływają na regulację ochronnej bariery skóry. bywa to ważny składnik terapii zapobiegający nawrotom łupieżu, ze względu na to że wpływa na wyrównanie ilości ceramidu w naskórku. Dzięki temu w jego warstwie rogowej nie dochodzi do złuszczania się łuski łupieżowej a  łupież nie powraca – dodaje anna Mackojć.jak leczyć łupież

Chcąc uniknąć łupieżu, należy wiedzieć o profilaktyce. Szczególnie ważne jest unikanie czynników zewnętrznych, które podrażniają skórę – zwłaszcza nieodpowiednio dobranych kosmetyków czy nadużywania preparatów do stylizacji. szczególnie ważna w walce z łupieżem jest też odpowiednia jadłospis – liczna w kwasy tłuszczowe, wit. z zespoły B i cynk.

 

Zobacz też 

Gumowe bransoletki z napisami


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie