Czy grozi ci toczeń?

Czy grozi ci toczeń?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Toczeń to jedna z najbardziej złośliwych schorzeń. Do chwili obecnej nie wiadomo dokładnie co ją wywołuje, wiadomo natomiast, że organizm zaczyna atakować samego siebie, uszkadza nerki, serce, płuca. Nierozpoznany oraz źle leczony toczeń rumieniowaty prowadzi do niewydolności mnóstwo narządów.

Toczeń rumieniowaty okazuje się chorobą z pogranicza schorzeń rzadkich oraz ogólnie występujących. ciągle wszystko zaczyna się od zaczerwienienia twarzy. To mimo wszystko ciężka, przewlekła choroba, w której organizm wyniszcza swoje Czy grozi ci toczeń? komórki, uważając je za wrogie.

W Polsce choruje na niego 15 tys. ludzi, wszyscy są leczeni. Choroba okazuje się na tyle poważna, że co roku hospitalizowanych z jej powodu okazuje się ponad 4 tys. pacjentów, czyli niemal 1/3 wszystkich chorych.

uważa się, że toczeń warunkują czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Niektóre eksperymenty wykazują, że ma to związek z kobiecymi hormonami płciowymi. najczęściej obecne objawy to bóle stawów, ogólne osłabienie oraz zmiany toczeń objawy skórne w kształcie motyla na buzi. Choroba jest w stanie zaatakować nerki, układ nerwowy, sercowo-naczyniowy oraz oddechowy. osoby zazwyczaj zgłaszają bóle stawowe, nadżerki w jamie ustnej, złe samopoczucie, stany podgorączkowe, a nawet wysoką gorączkę. obserwuje się też nieprawidłowości w badaniach krwi oraz ogólnych moczu. – mówią specjaliści z Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Niezwykle niełatwe do rozpoznania objawy tocznia

Obecnie ogólnie rozpoznanie tocznia rumieniowatego układowego stawia się na podstawie kryteriów opracowanych poprzez ACR toczeń leczenie (American College of Rheumatology) w 1997 roku. Gdy wypełnione są przynajmniej cztery punkty z jedenastu wymienionych, trzeba mówić o pewnym rozpoznaniu tocznia.

są to:

obecność przeciwciał przeciwjądrowych.

  • rumień na buzi, policzkach, grzbiecie narządu węchu,
  • rumień krążkowy,
  • nadwrażliwość na światło słoneczne,
  • owrzodzenia w jamie ustnej lub gardle,
  • stan zapalny stawów, przynajmniej dwóch, charakteryzujące się bolesnością oraz opuchlizną,
  • stan zapalny opłucnej lub osierdzia,
  • zmiany w nerkach,
  • zmiany w układzie nerwowym (drgawki, zaburzenia psychiczne, po wykluczeniu pozostałych czynników przyczyniających się do),
  • zaburzenia hematologiczne jak rozpoznać toczeń (niedokrwistość, zaburzenia liczby leukocytów – białych krwinek – czy płytek krwi biorących udział w zatrzymywaniu krwawień),
  • zaburzenia immunologiczne (występowanie m.in. omawianych powyżej przeciwciał, z wyjątkiem przeciwjądrowych tworzących następne kryterium),

objawy tocznia mogą towarzyszyć mnóstwo chorobom oraz być lekceważone. Dlatego tak ważne okazuje się wykonanie Testu Obciążeń, który pokaże prawdziwą przyczynę kłopoty oraz rozwieje wątpliwości.

Sprawdź, jak obciążenia organizmu mogą rzutować na rozwój groźnych schorzeń, w tym tocznia:

 

 

Zobacz też 

EcoSlim Prix


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie