Co to jest amniopunkcja?

Co to jest amniopunkcja?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Amniopunkcja to obecnie najchętniej stosowane i najbardziej wszechstronne badanie prenatalne z grupy analiz inwazyjnych. Amniopunkcja niestety, obrosła wieloma, wielokrotnie szkodliwymi mitami. zaleca się poznać fakty i mity o amniopunkcji.

Amniopunkcja to prenatalne badanie inwazyjne, bo polega na pobraniu płynu owodniowego. Jak wygląda to badanie prenatalne? osobiście amniopunkcja ciągnie się zaledwie kilka minut: lekarz odkaża fragment cery, jałową igłą nakłuwa powłoki brzuszne, macicę i pęcherz płodowy, po czym pobiera do strzykawki – pod kontrolą USG Wielka igła, ból i ryzyko poronienia – tego badania boją cię ciężarne. Czy słusznie? O amniopunkcji rozmawiamy z lekarzem! – ok. 20 ml płynu owodniowego. później usuwa igłę, a w miejscu nakłucia zakłada jałowy opatrunek. W pobranej próbce podczas amniopunkcji znajdują się komórki płodu. W laboratorium, na specjalnej sztucznej pożywce, zakłada się ich hodowlę. Gdy się namnożą, trzeba określić kariotyp płodu (liczba i struktura chromosomów w komórce płodu), co pomaga na wykrycie najczęstszych aberracji chromosomowych (powodujących np. zespół Downa czy zespół Turnera), również wybudować szereg innych analiz, na podstawie których określa się stan zdrowia przebieg amniopunkcji dziecka. Poniżej przytaczamy formułowane wielokrotnie zdania i opinie na temat tego analizy, z komentarzem, ile jest w nich prawdy.

Amniopunkcja wiąże się z dużym ryzykiem utraty dziecka lub mankamenty dziecka. mit

Obecnie ryzyko utraty dziecka w wyniku amniopunkcji jest niewielkie, wynosi zaledwie 0,5–1 procentach To znaczy, że tak poważne konsekwencje jak poronienie pojawiają się u jednej na 100–200 niewiast poddających się temu badaniu. Przypadki zranienia dziecka praktycznie dziś już się nie zdarzają, odkąd amniopunkcję wykonuje się pod stałą amniopunkcja a poronienie kontrolą USG. Inne możliwe powikłania, także bardzo rzadkie, to: przedwczesne pęknięcie błon płodowych, poród przedwczesny, krwawienie z kosmówki, infekcja wewnątrzmaciczna. 

Im wcześniej zrobi się amniopunkcję, tym ryzyko dla dziecka jest mniejsze. mit

bywa dokładnie odwrotnie: im wcześniej badanie zostanie przeprowadzone, tym większe ryzyko powikłań. Laikowi może się wydawać, że bezpieczniej jest pobrać próbkę płynu, gdy płód jest niewielki, bo trudniej go wtedy ukłuć i zranić igłą. jednak sytuacji zranienia nie ma już niemal wcale: USG pomaga na bezpieczne amniopunkcja w ciąży wprowadzenie igły z ominięciem łożyska, pępowiny i narządów płodu, dzięki czemu ryzyko zranienia płodu jest równe zeru. Wczesna amniopunkcja, wykonana przed 14. tygodniem ciąży, wiąże się z wyższym ryzykiem innych powikłań, jak na przykład sączenie się płynu owodniowego, występowanie u dziecka stopy końsko-szpotawej czy chorób układu oddechowego. bywa też mniej wiarygodna, bo w płynie owodniowym jest mniej materiału genetycznego i może się zdarzyć, że trudno okaże się włożyć hodowlę komórek niezbędną do analiz.

 

Zobacz też 

Pole Dance dla początkujących


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie